This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Nexus Apple'a Karşı Atağa Kalktı: Google Piyasayı Kökten Sarsacak

Yeni Google Nexus 4;  300 EUR'ya satılan, yüksek çözünürlüklü,8 megapikel kameralı, kablosuz şarj olabilen ve dünyanın en hızlı işlemcilerinden bir tanesini sorunsuz çalıştırmaya imkan veren uzun ömürlü bir pile sahip, gıcır gıcır bir cihaz. Google bu cihazla birlikte bundan tam 5 sene önce iPhone'un akıllı telefon piyasasında yaptığı devriminin bir benzerinin altına imza atmayı planlıyor.

 

Uygun Fiyat

Teknoloji alanındaki son gelişmelerden bahsederken bizler her zaman en yeni çıkan süper ürünlere yoğunlaşıyoruz.Bu ürünleri değerlendirirken en öne çıkan ana kriterler ise işlemci ve kamera oluyor. Bu karşılaştırmaları yaparken fiyat kavramının önemini çoğu zaman göz ardı ediyoruz. Aslında günün sonunda fiyat en öne çıkan kavramların başında yer alıyor. Bu noktada şu anda dünyanın en üst Android telefonlarının yer aldığı segmentteki fiyatlara bir göz atalım. Aşağıda seçilmiş ürünlerin Amazon üzerinde yer alan fiyatlarını görmektesiniz:

 • Sony Xperia T: 519 Euro
 • Samsung Galaxy Note 2: 544 Euro
 • Samsung Galaxy S3: 470 Euro
 • HTC One X: 462 Euro
 • HTC One X +: 699 Euro
 • Motorola Razr Maxx: 393 Euro
 • Apple iPhone 5: 679 Euro

Yukarıdaki sıralamada da çok net bir şekilde görebileceğiniz gibi yeni Nexus 4 kendi sınıfındaki rakiplerinden ortalama olarak 200 EUR yani yaklaşık olarak 460 TL daha ucuz. Öte yandan yine Nexus 4 diğerlerine kıyasla çok daha üst düzey özelliklere sahip. Bunlar arasında sayabileceklerimiz ise: Kablosuz şarj olabilme özelliği, bir kaç yılı kapsayan garanti, ve Android güncellemelerini anında alma imkanı.

Google Nexus 4: İnce ve şık, teknik olarak üstün ve rakiplerine kıyasla çok daha ucuz / (c) Google

Nexus 4'ün tabi ki de bir takım eksiklikleri var. Bunların en başında ise cihazın dahili hafızasının mikro SD kart ile genişletilememesi geliyor. Bu durum özellikle 8 GB'lık Nexus 4 için uzun vadede büyük bir sıkıntı yaratacak nitelikte. Ama yine de bence bu çok temel bir eksiklik değil. Lafı uzatmadan şu gerçeği kabul edelim: 29 Ekim tarihinden sonra Avrupa'da herhangi bir süper akıllı telefon için 350 EUR'dan daha fazla harcamak anlamsız.

 

Yeni Orta Sınıf

Nexus 4'ün yarattığı etkinin sadece süper telefonlar sınıfını değil orta sınıf telefonları da etkilemesi kaçınılmaz. Nexus 4 aynı zamanda orta sınıf telefon segmentinde de büyük bir değişimi gerekli kılacak. 29 Ekim tarihine kadar bu segmentte 300 ile 350 EUR arasında makul görünen her ürün Nexus 4'den sonra anlamını yitiriyor. Bu noktada gelin sözü geçen orta sınıf telefonların Amazon üzerindeki fiyatlarına bir göz atalım:

 • Samsung Galaxy S2: 334 Euro
 • Huawei Ascend G600: 302 Euro
 • Samsung Galaxy S Plus: 304 Euro
 • HTC Sensation XL: 388 Euro
 • Sony Ericsson Xperia Arc S: 333 Euro
 • Sony Xperia P: 346 Euro
 • Sony Ericsson Xperia Ray: 317 Euros
 • Motorola Atrix 3G: 314 Euro

Yukarıda sayılan tüm cihazlar ya son bir sene içerisinde piyasaya sürüldüler ya da Android sürümleri güncelliklerini kaybetti. Yukarıdaki listeye baktığımız Nexus 4'den önce piyasaya sürülen Samsung Galaxy Nexus'un bile fiyatının Nexus 4'den pahalı olduğunu görüyoruz. Bu tamamiyle absürd bir görüntü. Bence Nexus 4 piyasaya girdikten sonra yukarıda gösterilen tüm cihazlar bir alt sınıfa itilecek ve kafadan 100 EUR'ya kadar daha ucuza satılacaklar. Kulağa her ne kadar dramatik gelse de ortada Nexus 4'den sonra beliren bir gerçek var:  29 Ekim'den önce bildiğimiz akıllı telefon piyasası artık tarih oluyor.

Sony Xperia Arc S: 1 yıldan daha fazla zamandır piyasda olmasına rağmen Nexus 4'den daha pahalı / (c) Sony

 

Donanım üreticileri krize sürüklenebilirler

Google'ın nasıl olup da Nexus 4 özelliklerine sahip bir cihazı 100 EUR daha ucuza satabildiğini merak etmemek mümkün değil. Fakat bu sorunun cevabı aslında o kadar da zor değil: İnternet devi firmanın donanımdan kazandığı tek bir kuruş bile yok hatta tam aksine muhtemelen firma bu kadar uygun fiyatla sattığı ürünleri sübvanse etmek zorunda kalıyor.

Fakat öte yandan Google sattığı Nexus cihazları ile kendisine çok sadık bir kullanıcı kitlesi yaratarak bu kitle üzerinden çok daha uzun vadeye yayılmış sağlıklı bir yazılım (uygulamalar, oyunlar, kitaplar, müzik, reklam) getirisi elde ediyor. Fakat bu durum Samsung, HTC, Sony gibi sadece donanım üzerinden para kazanan ve yine donanım üzerinden kar elde etmek zorunda olan teknoloji firmaları için geçerli değil.

Bu bağlamda Nexus 4 telefonu Google'ın yazılım üzerinden para kazanmak için kullanacağı çok ama çok büyük bir silah oluyor. Bu anlamda kabak Nexus 4 ile rekabet ederek kar elde etmek zorunda kalan HTC ve Sony gibi zaten piyasada tutunmakta zorluk çeken firmaların önümüzdeki dönemde ciddi bir krize sürüklenmesi söz konusu olabilir.

Giderek daha da zorlaşan varolma mücadelesinde uzun vadede Google, Microsoft ve Apple gibi yazılım odaklı firmaların sadece donanıma odaklı firmaların pazar dengesini kökten sarsması ve sadece bu yazılım devleri ile iş yapan firmaların ayakta kalması ihtimali çok yüksek. Yani mobil sektörde taşlar yerinden oynamaya başladı.

 

Apple'ın pazarlama direktörü Phil Schiller iMac'in gelişimini anlatırken görüntülenmiş: Apple muhafazakar polikası ile değişim ve devrimden çok dönüşüm ve evrim odaklı düşünüyor / (c) Apple

 

Apple için zor zamanlar başlıyor

Android ve Google'ın en büyük rakibi Apple'a baktığımızda da firmanın ürünlerinde uyguladığı yüksek fiyat politikası Google ile olan rekabette uzun vadede büyük bir problem. Yeni iPhone 5 Google Nexus 4'ün tam iki katı fiyatına satılmakta....Bu basit örnek bile Apple'ın rakipleri kendilerini geliştirirken bir takım hatalar yapmış olduğunun göstergesi.

Daha önce bir çok yazımda da belirtmiş olduğum gibi Apple kendi yarattığı değerlerine sıkı sıkıya bağlı olan çok muhafazakar bir firma. Firmanın bu muhafazarkarlığı geride bıraktığımız 1.5 yıl içerisinde adeta Apple'ın rakiplerine karşı yumuşak karnı halini aldı. Bu arada ise atı alan Üsküdarı geçmiş oldu. 29 Ekim tarihinden itibaren dünya global akıllı telefon piyasasının taşları yeni Nexus 4'ün tanıtımıyla yerinden oynamış oldu. Bakalım önümüzdeki aylarda piyasanın kazananları ve kaybedenleri kimler olacak.

Bu arada ben de Nexus 4 tam anlamıyla piyasaya sürüldükten sonra şu anda büyük memnuniyetle kullandığım Samsung Galaxy S3'ümü 370 EUR'ya elden çıkarmak istiyorum. Ne dersiniz sizce Galaxy S3 iki hafta sonra Nexus 4 piyasaya sürüldüğünde bu kadar eder mi ?

 

Giriş fotoğrafı: Andreas Seeger, Nico Heister / AndroidPIT

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!