This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Son zamanlarda sıkça konuşulan konulardan biri Nexus 5’in Nexus serisinin son cihazı olacağı ve Nexus 8’inde tabletlerdeki son olacağıydı. Google, Motorola, Lenovo üçgenindeki gelişmelerden sonra beklentiler Google’ın olayın donanım kısmından tamamen elini eteğini çekeceği doğrultusunda şekillenmiş olsa da Android departmanının en yetkili ismi David Burke Google’ın Android’in yanında Nexus serisine yatırımı sürdüreceğini ve yeni modeller üretmeye devam edeceğini söyledi.

AndroidPIT Nexus Family
  © AndroidPIT

Burke direk olarak bir cihazdan bahsetmese de yazılım tasarımı ve donanımsal projelerin ne kadar iç içe olduklarını sıkça vurguladı. Bir platform yapıyorsanız bunu uygulayacak cihaz da üretmelisiniz bu yüzden de Nexus bir yere gitmiyor diyen Burke Nexus severlerin yüreğine de su serpmiş oldu. Orijinal metini meraklıları için de koyalım dedik:

When we are working, there are sort of two outputs. We’re building a Nexus device and we’re building the open source code. There is no way you can build the open source code without the phone or tablet or whatever you are building. You have to live and breathe the code you are developing.

You can’t build a platform in the abstract, you have to build a device (or devices). So, I don’t think Nexus can or will ever go away. And then, I think Nexus is also interesting in that it is a way of us explaining how we think Android should run. It is a statement, almost a statement of purity in some respects. I don’t see why we would ever turn away from that, it wouldn’t make sense.

-David Burke, Engineering Director, Google (Android) 

logo nexus
 © Google

Sonuç olarak Nexus serisini seven gerçekten çok fazla insan var ve bir yandan da Google’ın nasıl bir Android-cihaz işbirliği hayal ettiği konusunda iyi bir örnek olmaya devam ediyor.

Siz Nexus cihazlarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce Nexus 5’in son Nexus olması büyük bir kayıp olur mu?

Kaynak: Readwrite

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • yapacaklari cihaz nexus 5 gibi olursa tabi fiyat politikasi da ayni olursa bence samsung disinda kimin uretecegi onemli degil yeter ki uretilsin

  • nexus lar fiyat olarak güzel cihazlar. bence kesinlikle kalmalı.
    ayrıca google'ın nexus'lara katkısı yok. firmayla anlaşıp yaptırıyorlar. yani google için extra bir külfet getirdiğini zannetmiyorum.
    LG güzel cihazlar yapıyor. sony yada htc yaparsa fiyat yükselir. samsung'un da yapmasını istemem.
    ancak lenovo gibi markalar da yapabilir tabi ki

  • kesinlikle büyük kayıp olur her ne kadar kullanmiyor olsamda piyasada olması önemli bence.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!