This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
156 Shares 1 Comment

NFC teknolojisi nedir, nasıl çalışır?

Eğer son yıllarda üst segment telefonların teknik özelliklerine baktıysanız, NFC özelliğini muhakkak daha önce görmüşsünüzdür. Aslında eski bir teknoloji olan NFC ancak son yıllarda hayatımıza girdi. Peki nedir bu teknoloji? Nasıl çalışır ve hangi işlemleri yapmamızı mümkün kılar? Kablosuz ağ veya Bleutooth teknolojisinden farkı nedir? Gelin hep beraber inceleyelim.

nfc smartphones aa 600px
NFC ile cihaz eşleştirme ve dosya aktarma © Androidauthority

Bazı etiketleri (Aşağıdaki resimdeki gibi) ve küçük vericilere sahip cihazları kapsayan pasif NFC cihazları, diğer cihazlara kendine ait bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan veri gönderebiliyor. Fakat diğer cihazlardan gelen herhangi bir veriyi işleyemiyorlar ve başka bir pasif NFC cihazıyla bağlantı kuramıyorlar.Tabi burada “cihaz” olarak bahsettiğimiz şey basit bir etiket de olabilir. Örneğin bir dergiye reklam amacıyla yerleştirilmiş bir etiket telefonunuzu yaklaştırdığınızda sizi o ürünün direkt internet sayfasına yönlendirme görevini yürütebilir.

xperia smarttags nt2 main image 620x440
Sony' ye ait NFC etiketleri. Farklı renkleri barındıran, set halinde alınan bu etiketleri telefonumuzla kullandığımızda örneğin WiFi'ı kapatıp hücresel veriyi açıyor ya da telefonumuzu sessiz moda alabiliyor. © Sonymobile

Aktif NFC cihazları ise hem veri gönderebilir hem de veriyi alıp işleyebililer. Ayrıca kendi aralarında ya da pasif NFC cihazlarıyla da çalışabilirler. Cep telefonları aktif NFC cihazlarına en güzel örneklerden birisi. Tabi toplu taşıma kartları ve “temazsız ödeme”  özelliğine sahip banka kartları da bu teknolojinin kullanıldığı güzel örnekler.

Peki Nasıl Çalışıyor?

Tıpkı Bluetooth, WiFi ve diğer kablosuz bağlantılarda olduğu gibi NFC teknolojisi de radyo dalgaları üzerinden veri gönderme yöntemiyle çalışıyor. Aslında Yakın Alan İletişimi kablosuz veri transferi standartlarından biri olarak geçiyor ve bu özelliği barındıran cihazların, sorunsuz ve düzgün çalışabilmesi için standartlar dahilinde bir takım özelliklere sahip olması gerekiyor. NFC’ de kullanılan teknoloji eski RFID “Radio-frequency identification” (radyo frekansı tanımlama) fikrine dayanıyor. Yani veri transferi elektromanyetik indüklemeyle yapılıyor. (Manyetik alan altına giren kapalı devrelerde bir akım oluşuyor ve oluşan bu akımla radyo dalgaları yayılabiliyor. Manyetik alan yardımıyla kapalı devreden akım geçirme işlemine indükleme deniliyor)

magnetic fields
Eğer kapalı devreden bir akım geçerse, bu akımın etkisiyle bir manyetik alan oluşur. Aynı şekilde eğer kapalı bir devre manyetik alana yaklaştığında içerisinden akım geçer. Bu geçen akım vasıtasyıla pasif NFC cihazları güç kaynağına ihtiyaç duymadan çalışır. © Androidauthority

NFC teknolojisini Bluetooh ve WiFi den ayıran en önemli bu özellik sayesinde veri göndermenin yanında pasif cihazda elektrik akımı indüklenebiliyor (etki ile başlatılabiliyor). Açıklamak gerekirse aktif cihaz pasif cihaza yaklaştırıldığında, veri göndermenin yanı sıra aktif cihazdan yayılan manyetik dalgalar pasif cihazda elektrik akımı oluşmasına sebep oluyor. Dolayısıyla pasif cihazın kendine ait bir elektrik kaynağı bulundurması gerekmiyor. Fakat burada fizik biliminin derinlerine inmeyeceğim. Sadece anlaşılması gereken konu, aktif cihaz vasıtasıyla pasif cihaza enerji aktarılabiliyor bu nedenle pasif cihazlar ekstra güç kaynağına ihtiyaç duymuyor. Akıllara şu soru muhakkak gelmiştir “Peki telefonlarımız bu şekilde niye şarj edilemiyor?” Piyasada bulunan kablosuz şarj özelliği (QI şarj cihazları) aslında NFC teknolojisine dayanıyor. Fakat bu teknoloji vasıtasıyla oluşturulan akım düşük seviyelerde olduğu için maalesef yeterince güç elde edilemiyor.

NFC teknolosijiyle veri iletimi için transfer frekansı 13.56 megahertz ve gönderdiğimiz veriler saniyede 106,212 veya 424 kilobit hızlarda gönderilebiliyor ki kartvizit palşaımı, müzi, resim transferi gibi işlemler için gayet yeterli bir hız.

Nexus NFC antenna
Nexus'un NFC anteni © gibraltarsf

Cihazlar arasında değiş-tokuşu yapılacak verinin çeşidinin belirlenmesi için NFC teknolojisinde, uyumlu cihazlarda çalışmak üzere 3 farklı mod bulunur. Akıllı cep telefonlarında muhtemelen en çok kullanılan mod, NFC barındıran cihazlarda birbiri arasında farklı verilerin paylaşılmasını sağlayan peer-to-peer (eşler arası) modudur. Bu modda cihazlar birbiriyle iletişime geçerek veri gönderirken akif, veri alırken pasif konumda çalışırlar.

Diğer taraftan okuma/yazma modu tek yönlü veri iletim modudur ve aktif cihazın (genellikle akıllı cep telefonlarımız) başka bir cihaz üzerinde yazılı olan veriyi okumasında kullanılır. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz dergi reklam etiketlerindeki veriyi okuma gibi.

Son çalışma modu “kart benzetim” modu. Bu modda NFC cihazı, ödeme yapabilmek için temazsız kredi kartı veya  toplu taşıma kartı olarak kullanılabilir.

Bleutooth’la karşılaştırma

Bluetooth teknolojisinin yıllardır süregelen yaygınlığını düşünerek NFC’nin gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat ortada bazı durumlarda NFC’ye büyük avantajlar sağlayan ciddi teknolojik farklılıklar bulunmakta.

NFC’nin lehine olan en büyük tartışmalardan birisi Bluetooth teknolojisine nazaran ihtiyaç duyulan enerjinin düşüklüğü (hatta düşük enerjili Bluetooth olara bilinen Bluetooth 4.0’dan bile daha düşük). E tabi bu özelliği NFC’yi pasif cihazlar için mükemmel kılıyor. Özellikle reklam için kullanılanlarda. Çünkü ekstradan güç kaynağına ihtiyaç duymuyor.

Tabi ki sistemin düşük güçle çalışmasının bir dezavantajı da var: menzil. NFC cihazları yaklaşık 10 santim menzile sahipken, Bluetooth cihazları 10 metre ve üzerindeki mesafelerden dahi veri transferi yapabiliyor. Düşük güçle çalışmanın başka bir dezavantajı da hız. Bluetooth 2.1’in 2.1 Mbit/s ve düşük enerjili Bluetooth’un 1 Mbit/s transfer hızları dikkate alındığında NFC’deki maksimum değer 424 kbit/s epey bir yavaş kalıyor.

 google wallet full 600
Google Wallet sistemi sayesinde bilgilerini kaydettiğimiz kredi kartı ya da banka kartıyla temazsız ödeme yapılabiliyor © Androidmag

Fakat NFC’deki bağlanabilirlik, elle eşleştirmenin gerekmediği indüktif eşlemeye dayandığından Bleutooth’a nazaran daha hızlı. NFC cihazları kendi aralarında saniyenin 10 da birinde bağlantı kurabiliyorlar. Söz konusu hızlara Bluetooth teknolojisi ancak 4.0 sürümüyle kavuştu.

Geleceğin standardı

İnteraktif reklamcılığın gelişimi, temassız ödeme sistemleri ve Google’ın ülkelere yavaş yavaş getirdiği Wallet (Cüzdan) servisiyle NFC teknolojisiyle donanmış akıllı telefonlar belki de yakında kredi kartlarımızın ya da toplu taşıma kartlarımızın yerini alacak.

Hali hazırda 300 bini ABD’de olmak üzere dünya üzerinde milyonlarca öde-geç sistemleri mevcut. NFC teknolojisi orta seviye cihazlarda da standart olmasıyla ve ödeme noktalarının da artmasıyla ilerde bu teknolojinin daha da günlük hayatımızın içinde olacağı kesin gibi gözüküyor.

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • nfc yakîn sistemler icin cok mantikli. blutut gerek yok cunku uzaktan bilgi hirsizligi daha basit.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!