This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Nokia Android sisteme geçip pazara dönüş mü yapıyor?

Nokia’nın akıllı telefon üreticisi olarak iyi bir geçmişi var. Hatta Microsoft Nokia’nın işine burnunu sokmadan önce, Nokia’nın akıllı telefonlarının Android işletim sistemiyle çalışma ihtimali vardı. Öyle ki, New York Times’ın haberine göre Nokia’nın bazı Lumia telefonları Android’le çalışacak şekilde tasarlanıyordu, ta ki Microsoft Nokia ile 7.2 bilyon dolarlık mobil telefonlar ve servislerle ilgili anlaşma yapana kadar. Ama bu satın almaya rağmen söz konusu planların henüz rafa kalkmadığı ve ilk Android Nokia telefonların 2014’ün sonunda piyasaya çıkabileceği iddia ediliyor.

Nokia Lumia 920 android
Android 4.3’le çalışan bir Nokia Lumia / © Nokia/AndroidPIT

Aslında Nokia ile Microsoft arasındaki lisans anlaşması normalde 2014 yılının sonlarında bitecek ve Nokia, Windows Phone’dan vazgeçip tamamıyla Android’e yönelme seçeneğini elde edecekti. Ancak Microsoft’un Nokia’yı satın almasından sonra şirketin nasıl bir strateji belirleyeceği henüz kesinleşmiş değil.

Bir açıdan abkıldığında, Nokia’nın Android pazarına girmesi şaşırtıcı değil. Şirketlerin genelde ortaklarıyla daha iyi bir strateji çizmesi ve pazarlık yapması için her zaman B planları vardır. Nokia’da Android’le ilgili projede çalışanlar, Nokia’nın donanımına Android’i adapte etmek için mühendislik açısından Herkül olmaya gerek olmadığını savundular. Gene de, kusursuz çalışan bir Nokia Android telefonu, Microsoft’a her an Windows Phone yazılımdan yolunu ayırıp, her dört akıllı telefondan üçünün çalıştırdığı Android yazılımına geçebileceğini gösteren bir hatırlatıcı olabilir.

nokia android
Nokia'nın eski genel müdürü Stephen Elop (solda) ve Microsoft'un genel müdürü Steve Ballmer / © AndroidPIT

Bu ayrılık tabii ki Microsoft’un mobil pazarındaki çabaları için yıkıcı olur çünkü Windows Phone’la satılan telefonlardan yüzde 80’i Nokia’ya ait. Ancak cihazlarından Windows Phone’u çıkarmanın Nokia için oldukça masraflı bir değişim olacağı da kesin. Nokia, birkaç yıl önce Android yerine Windows Phone’u seçerek yanlış bir karar verdiği iddiasıyla eleştiriliyor. Şirketin pazar payı 2010’da yüzde 32.8’ken, 2013’te bu pay yüzde 3’e düştü. Kısacası Nokia’nın Android’e geçmesi durumunda kendini toparlayacağı şüphesiz olsa da, şu an itibarıyla gelecek belirsiz görünüyor.

Sizce Nokia Windows Phone’dan yolunu ayırıp, 2015’te Android’le muhteşem bir dönüş yapabilecek mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Vasıtasıyla Android Authority Kaynak: New York Times

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • Bence Nokia Windows Phone'u seçerek hata yaptı. Nokia Androidli bir telefon çıkarsaydı belki de şu an pazar lideri olabilirdi. Eğer Nokia Androidli bir telefon çıkarırsa(ki bu çok zor gibi) ilk alanlardan olurum herhalde. Bir de Nokia'nın değil de Nokia'dan kovulan bir grup mühendisin Newkia diye bir şirket kurduğunu ve Nokia donanımlı Android cihaz çıkaracağını duydum. O zaman da o telefonu ilk alanlardan olabilirim(eğer Türkiye'ye gelirse).

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!