This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
13 Shares No comments

Numara ve bilgilerimi yeni bir telefona nasıl taşırım?

Teknoloji baş döndürücü şekilde gelişirken, tüketiciler de sürekli telefonlarını değiştiriyor, yeni cihazlardan geri kalmamak istiyorlar. Dolayısıyla, yeni bir akıllı telefon aldığınızda yapmanız gereken ilk şeylerden biri de eski telefonunuzdaki bilgileri, kayıtlı telefon numaralarını, uygulamaları, arka plan fotoğraflarını ve daha fazlasını yeni aldığınıza cihaza taşımak. Bu yazıda, bunun en kolay ve hızlı şekilde nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. 

android for beginners TR
© AndroidPIT

Rehber ve numaraların taşınması

Neyse ki yeni telefonumuza numaraları tek tek elle girme devri çoktan geçti. Eski telefonunuzdaki numaraları yeni telefona kolay ve hızlı bir şekilde taşımanın birçok yolu var. Mesela Google hesaplarının senkronizasyonu, micro SD kart gibi bir aracıyı kullanma ya da üreticinin kendi özel programıyla bu işi yapma gibi yöntemler söz konusu. iPhone'dan Android telefona numara taşımanın da, biraz daha karmaşık olsa da bir yöntemi var. Buyrun kısaca inceleyelim: 

Google hesaplarını senkronize edin 

Rehberdeki numaraları cihazlar arasında taşımanın herhalde en basit yolu Google hesaplarınızı senkronize etmek olabilir. Eğer kullanmakta olduğunuz akıllı telefondaki numaralar, Google hesabınızla senkronize ise; yeni alacağınız telefonda Google hesabınızla giriş yaptığınız anda numaralar da otomatik olarak bu telefona taşınmış olur. Bunun için eski telefonda rehbere girip "Google ile birleştir" seçeneğine girmeniz, yenide ise Ayarlar > Hesaplar > Senkronizasyon ayarlarından "Eşitleme" kutucuğuna tıklamanız yeterli. 

android numara tasima
Google hesabı ile numaraları eşleştirme en kolay taşıma yöntemlerinden biri! / © AndroidPIT

Kontakları SD kart ya da dahili bellek üzerinden taşıma

Eğer hem eski hem yeni telefonunuzun SD kart girişi varsa, rehberdeki numaraları bu şekilde de taşıyabilirsiniz. Bu işlemi aynen normal bir dosya transferindeki gibi gerçekleştirebilirsiniz. Numaraları SD karta aktardıktan sonra kartı yeni cihazınıza takıp adres defterinize (rehber) girmeniz ve "İçe aktar" seçeneğini kullanmanız yeterli.  

Aynı yöntemi eski telefonunuzun hafızasına kayıtlı olan numaralar için de kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken hafızadaki numaraları bir bilgisayara taşıyıp, buradan da USB kablosuyla yeni cihazınıza aktarabilirsiniz. Numaraların içinde olduğu .vcf türündeki datayı genellikle telefonunuz "Sistem" klasöründe bulabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir "dosya yöneticisi" program ile numaralı e-posta ya da bluetooth yoluyla yeni cihaza taşımak da bir seçenek. 

android numara tasima2
© AndroidPIT

Numaraları SIM kart ile taşımak

Tabii bir de en geleneksel yöntem var. Eğer yeni telefonunuzda eski SIM kartınızı kullanmaya devam edecekseniz, numaraları karta kaydedip, SIM kartı yeni telefona takıyor ve bütün kontaklarınızı karşınızda görüyorsunuz. Ama biraz fazla sosyal bir insansanız, bu yöntem size sıkıntı çıkarabilir. Zira SIM kart sadece 200 telefon numarası kaydetme kapasitesine sahip. 

iPhone'dan Android'e numara taşıma

Son olarak gelelim iPhone'dan Android'e geçecek olanlara. Bu işlem biraz daha karmaşık ama imkansız değil. Öncelikle eski telefonunuz iPhone'un Ayarlar menüsündeki "E-Posta, Kontaklar, Takvim" bölümünden kendinize bir Google hesabı açıyorsunuz. Hesabı açıp bir sonraki adımda "Kontaklar/Numaralar" seçeneğini etkin hale getirirseniz, senkronizasyon otomatik başlıyor. Daha sonra Android telefonunuzda bu Google hesabının bilgileriyle giriş yaptığınızda numaraları da otomatik olarak rehbere aktarabilirsiniz.

SMS taşıma

Eski telefonunuzdaki o kıymetli SMS mesajları kaybolmasın istiyorsanız yapmanız gereken Google Play Store'daki "back-up / yedekleme" uygulamalarından birini indirip, eski telefonunuzdaki SMS mesajlarının yedeğini almak. Bunun için örneğin ücretsiz bir uygulama olan SMS Backup & Restore'u kullanabilirsiniz. Mesajlarınız .xml formatında kaydeden bu uygulama aracılığıyla dosyayı Bluetooth ile yeni telefonunuza göndermeniz ya da e-posta ve bulut gibi diğer hizmetleri de kullanmanız mümkün. Unutmayın, SMS aktarmak için yukarıdaki gibi bir uygulama kullanacaksınız, aynı uygulamanın yeni aldığını telefonda da yüklü olması gerekiyor. 

SMS Backup & Restore (Kitkat) Install on Google Play

Diğer yandan bazı üreticilerin bu iş için telefonlara hazır olarak yerleştirdiği uygulamaları kullanmayı da deneyebilirsiniz. 

Fotoğraf ve müzik dosyalarını taşıma

Fotoğrafları ve şarklarınızı yedeklemek için elinizdeki en iyi çözüm her şeyi Dropbox, Google Drive ya da Google+ gibi bir bulut servisine atmak ve diğer cihazlarınızda senkronizasyon yaparak bunları yeniden telefona yüklemek mümkün. Bunun bir alternatifi olarak dosyaları Bluetooth ile yeni cihazınıza göndermeniz de mümkün. Ancak yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda ve müzik dosyalarında bu işlem fazlasıyla uzun sürebilir. Tabii yukarıda da söylediğimiz gibi, hem eski hem de yeni telefonunuzun SD kart girişi varsa, bu daha hızlı bir aktarma yöntemi olabilir. Son olarak bilgisayar üzerinden aktarım da bir başka alternatif. 

Uygulamaların taşınması

Eski telefonunuzu uzun zamandır kullanıyorsanız birçok uygulama biriktirmiş olabilir ve bunları yeni telefonda tek tek yeniden indirmek istemeyebilirsiniz. Elbette uygulamalarınızı yeni telefona taşımanın da bir yöntemi var. Bunun için size tavsiye edebileceğimiz Helium - App Sync and Backup adı verilen bir program. Önceleri Carbon adını taşıyan bu program sayesinde tüm uygulamalarınızı senkronize edip yedekleyebilir ve yeni cihazınızda güle oynaya kullanabilirsiniz. 

Helium - App Sync and Backup Install on Google Play

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!