This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 5 comments

NVIDIA'dan çılgın işlemci: 192 çekirdekli Tegra K1

NVIDIA, 192 çekirdekli süper güçlü yeni mobil işlemcisi Tegra K1'i ABD'nin Las Vegas kentinde devam eden CES teknoloji etkinliğinde resmen tanıttı. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan işlemcilerin model alındığı bu süper güçlü yeni ürün hem daha iyi grafik, hem daha yüksek bir performans, hem de daha düşük pil tüketimi vaat ediyor.  

androidpit tegra K1
Las Vegas'da Tegra K1'in tanıtımından bir görüntü. © Phandroid

Tegra 5'in ilk bakışta serinin bir önceki modeli olan Tegra 4'ün geliştirilmiş bir versiyonu olduğu düşünelebilir ama gerçek bundan hayli farklı ve karşımızda mobil cihazların performansına tamamıyla sınıf atlatabilecek yepyeni bir ürün var . CES'teki etkinlikte yeni ürünün lansmanını bizzat yapan NVIDIA CEO'su Jen-Hsun Huang, Tegra 5 üzerine yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını açıklarken, ürünü izleyenlerin gözü önünde bir Android cihazda denedi. Tegra 5 akıllı telefon ve tabletlerin yanısıra, 4K televizyonlarda, oyun konsollarında ve otomobillerde de çalışacak şekilde tasarlanmış. 

androidpit tegra K1 3
K1 iki farklı modele sahip. © TalkAndroid

Tegra 5 tarzı süper işlemcilerin yaygın biçimde kullanıma geçmesiyle birlikte hem mobil cihazlarımız hızlanacak, hem de bilgisayar ve oyun konsollarından alışkın olduğumuz o muhteşem grafik kalitesi cebimizdeki küçük ekranlara taşınmış olacak. Bu özelliği vurgulayan NVIDIA da Android telefon ya da tabletinizde size Xbox yahut Playstation deneyimi sunmayı vaat ediyor.

Etkinlikte Tegra K1'in iki farklı versiyonu tanıtıldı. Biri 32 bit ve 4 çekirdekli, 4-Plus-1 Arm Cortex A15 CPU iken, Denver kod adlı diğer versiyon 64-bit Super Core özelliği taşıyor. Her iki versiyonun da ortak yönü ise piyasanın en hızlısı olduğu iddia edilen 192 çekirdekli NVIDIA Kepler GPU'sunu destekliyor olmaları. Her iki modelden 32 bit olanının 2014'ün ilk yarısı itibarıyla, 64 bit modelin ise 2014'ün sonlarında cihazlarda yer alması bekleniyor. 

Kaynak: NVIDIA

5 comments

Yeni yorum yaz:
 • abicim pilleri geliştirin yeter anladık herşey gelişiyor ama pile çare bulun sanki herşeye çare buldular da bi ölüme çare buladıalr töbe yarabbim pile çare bulun herşey gelişiyor

  •   14
   Deniz Arslan
   • Admin
   13.Oca.2014 Link to comment

   İşte orada da sorun işlemci ve ekranlar büyüdükçe harcadıkları pil de artıyor, pilleri geliştirmeleri bir işe yaramıyor :)

 • Efe 07.Oca.2014 Link to comment

  yok daha çekirdekler

 • hangi cihazlarda yer alabilir

  •   14
   Deniz Arslan
   • Admin
   06.Oca.2014 Link to comment

   Henüz o konuda bir bilgi yok elimizde ama üretimine başlandığı iddia edilen Galaxy S5'te olmayacağı kesin ne yazık ki :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!