This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Nvidia'nın 199 dolarlık kusursuz Android tablet projesi

Geçtiğimiz yıl 199 dolarlık bir fiyat noktası için daha önce benzeri görülmemiş bir performans ve kalite standardında çıkan Nexus 7, Android tabletler için çıtayı yükseltti. Bu başarının en önemli paydaşlarından biri, bileşenlerin maliyetini düşüren Kai programının yaratıcısı Nvidia.

Nvidia bu başarıyı tekrarlamaya hazır: şirket bugün aynı 199 dolar fiyat noktası ile çok sayıda heyecan verici özellik sunan Tegra Note’u tanıttı. 7 inç büyüklüğündeki tablet Tegra 4 işlemci, son derece keskin bir entegre çok uçlu kayıt iğnesi ve Tegra 4 işlemcinin hesaplamalı fotoğraf çekme yeteneği sayesinde HDR görüntüler çekebilen bir kamera ile geliyor. Bunların yanında, 16GB dahili hafıza, birer microSD ve mikro HDMI soketi de cihazın bileşenleri arasında. Cihazın özellik listesinde göze çarpan tek belirgin zayıflık ise 1200 x 800 çözünürlüklü IPS ekran. Öte yandan 229 dolar ödeyerek satın alabileceğiniz yeni Nexus 7 ise çok daha yoğun, 1920 x 1200 panel bir çözünürlük sunuyor.

tegra note 1
© Nvidia

Ayrıca Tegra Note, bir bass-refleks portuna sahip özel hoparlörlere de sahip. Nvidia bunu “bir tabletteki en geniş frekans aralığı” olarak sunuyor ve cihaz Nvidia Shield kontrol şemasını tüm uyumlu Bluetooth oyun kontrolörlerine genişleterek, tabletiniz televizyona bağlıyken Android işletim sisteminde kablosuz olarak dolaşmanıza olanak tanıyor. Meraklısına: evet, Tegra Note, geçen ay farklı bir isimle, Tegra Tab ismiyle haberleri sızan cihazın ta kendisi. Şirket, satışın kilit unsurunun kayıt iğnesi olduğu yönünde oldukça fazla geri bildirim aldıklarını söylüyor.

Yeni maceralar peşinde

İşin belki de en ilginç tarafı, Tegra Note’un nerede - ve kim tarafından - satılacağı. Nvidia’nın mobil işler sorumlusu Matt Wuebbling, şirketin raflarda yer alacak aktüel ürünün tüm tasarımını yaptığını ve cihazı üreteceklerini, fakat tabletlerin hiçbirinin satışını Nvidia’nın yapmayacağını söylüyor. Bundan farklı olarak, şirket, GeForce grafik işlerinden, hazır tabletlerle EVGA ve ZOTAC gibi partnerlere tedarikçiliğe yöneliyor. Nvidia saf ve tam teşekküllü bir Android deneyimi sunacak ve tüm tabletler için aynı anda yazılım güncellemeleri gönderecek. Bir Nvidia blog iletisinde şunlar yazıyor: “Kendi başlarına altından kalkamayabilecekleri fiyatlarda, yenilikçi özelliklerle dolu tabletleri piyasaya sürebilirler. Bunun karşılığında, Nvidia bu firmaların derin satışlarına ve dünya çapındaki distribütör ağlarına erişim sahibi olacak.”

nvidia tegra note 2
© Nvidia

Nvidia’nın kazanacağı bir başka şey de, şirketin pazara sürmek için biraz geç kaldığını kabul ettiği ve sonuç olarak bir miktar da bunun acısını çekmiş olduğu Tegra 4 çipler için bir pazar. Fakat Wuebbling, bu iş modelinin gelecekte Tegra işlemcilerle devam etmesini bekleyebileceğimizi söylüyor.

Rekabet yok

Birden fazla üretici, farklı isimler altında tam olarak aynı güç ve hesaplılıkta tabletler satmaya başladığında tablet pazarı nasıl görünecek? Nvidia’nın buna doğrudan yanıtı: rekabet yok. Buna göre, partnerler kendi bölgelerinde birbirleri ile rekabet etmeyen şirketlerden seçilmiş durumda. Dolaylı yanıt ise, bu cihazların gelecekteki uygulamalar vasıtasıyla birbirleriyle özdeş görünmeyecek olmaları. Şirketin bize söylediğine göre, bu programın değişmesi için, partnerlerin de kendi Nvidia kaynaklı tabletlerini özgünleştirebilmeleri için bir potansiyel kesinlikle mevcut. Wuebbling şunları söylüyor: “Herkes farklılaşmak ister; bunun da zaman içerisinde nasıl gelişeceğini bekleyip göreceğiz.”

Nvidia’ya göre cihazların ilk sevkıyatı Ekim ayında başlayacak.

Kaynak: The Verge

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!