This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Nvidia'dan Yeni Oyun Konsolu Project Shield ve Tegra 4 İşlemci

Geçtiğimiz Cuma günü ulaştığım Las Vegas'ta yapılmakta olan CES (Consumer Electronics Show) Fuarı gerçek bir süpriz ile başladı. Nvidia uzun zamandır beklenen Tegra 4 işlemcisini tanıtmakla kalmadı, aynı zamanda herkesi şaşırtan, etkileyici bir oyun konsolunu görücüye çıkararak ufak bir sansasyon yarattı.

 Nvidia tarafından ''Project Shield'' olarak adlandırılan bu yeni oyun konsolu 5 inçlik dokunmatik bir ekrana sahip. 1280 x 720 piksel görüntüleme gücüne sahip olan bu kompakt konsol bünyesinde Android Jelly Bean işletim sistemiyle donatılmış. Arka yüzünde HDMI ve micro USB girişlerine sahip olan bu cihaz 38 Watt gücündeki piliyle kullanıcılarına uzun süre oyun keyfi yaşatma konusunda bayağı iddialı gözüküyor. Nvidia bu yeni oyun konsolu içerisine yerleştirmiş olduğu Bass-Reflex ses sistemi ile ses anlamında bir adım öne çıkmayı planlamakta.


Nvidia'nın CEO'su Jen-Hsun yeni oyun konsolunu gururla tanıttı

Nvidia'nın süpriz oyun konsolunun yanında bizlerin aslında en çok merak ettiği Tegra 4 işlemciler de Cortex A-15 çekirdek teknolojisi ile tanıtıldılar. Nvidia'nın iddiasına göre Tegra 4 işlemciler şu anda dünyanın en hızlı mobil işlemcileri olma özelliğine sahipler. Firma tarafından yapılan sunumda yeni nesil Tegra 4 işlemcili mobil cihazların 4G bağlantı teknolojisi kullanıldığı zaman normal bir web sayfasını Nexus 10 ve benzeri tabletlere göre iki kat daha hızlı açabildiği belirtildi. Tegra 4 Project Shield işlemciler aynı zamanda ultra-net çözünürlük (3840 x 2160) sağlama özelliğine sahip olacaklar.


Yeni Tegra 4 işlemcilerin mevcut piyasa koşullarında mobil cihazlar için en hızlı işlemci olmaları söz konusu

Yeni nesil Tegra 4 işlemcilerin mobil cihazlarım kamera kullanım tecrübelerini çok daha ileri bir noktaya taşıması mümkün. Bunlar arasında normal işlemcilerde 2 saniye civarında zaman alan HDR imajlarının alınması ve aktarılması işlemlerinin 0.2 saniye gibi yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı bir seviyeye çekilebiliyor olması en çarpıcı örneklerden.

Yeni nesil Tegra 4 işlemcilerin ve Projectt Shield isimli oyun konsolunun piyasaya çıkış tarihi için ise Nvdia firmasının CEO'su Jen-Hsun ''Sizlerin parasını çok kısa zamanda cebinizden alıyor olacağız'' şeklinde esprili bir cümle ile muğlak bir açıklama yaptı.

Nvidia tarafından hazırlanan video

(youtube linki: buradan)

Poject Shield Oyun Konsolu'nun teknik detayları:

  • Cortex 15 dizaynlı Quad-Core (Dört çekirdekli) işlemci
  • 72 çekirdekli Nvidia GeForce ekran kartı
  • 5 inçlik dokunmatik ekran
  • 1280 x 720 piksel görüntüleme gücü
  • Entegre steroe hoparlör, kulaklık girişi, micro USB , micro SD ve HDMI girişleri
  • Android Jelly Bean işletim sistemi
  • 38 Wh'lık pil gücü
  • Piyasaya çıkış tarihi: Nisan -  Haziran 2013 arası

Project Shield'in Ek Fotoğrafları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar: Klaus Weekind / AndroidPIT

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!