This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 4 comments

Nvidia An İtibariyle Yeni İşlemcisini Tanıttı

Nvidia an itibariyle yeni işlemcisi Tegra 4i ve yeni LTE modemi i500'ü teknoloji meraklılarına tanıttı. Mobil teknolojiyi çok ileri taşıyacak olan bu yeni gelişmelere gelin birlikte göz atalım!

NVIDIA bugün kendisinin ilk "tam LTE entegresyanonuna" sahip 4G LTE mobil işlemcisi Tegra 4i'yi tanıttı. Şirketin öne sürdüğüne göre yeni çipin performansında önemli derecede iyileştirme olmasına rağmen Tegra 4i en yakın rakibinin çipinin yarısı büyüklüğünde.

İşlemcide ARM'nin en yeni ve etkili çekirdeği R4 Cortex-A9 CPU üzerine tasarlanmış dört çekirdek ve bir de enerji tasarrufunu sağlayan çekirdek var. Bununla birlikte ful entegre edilmiş NVIDIA i500 LTE modem ile birlikte bir araya geldiğinde içindeki cihazı pazarda halihazırda bulunan sadece birkaç pahalı cihazda olan performans seviyesine taşıdığı belirtiliyor.

Şirketin üç vaadi var: Bir, harika bir işlem kapasitesi; iki, cihazın genel olarak yüksek performansı ve üç, uzun ömürlü batarya ömrü.

Tegra 4 (ARM Cortex-A15) ve 4i (ARM Cortex-A9 r4) arasındaki bazı farklar şunlar:

  • Hızlandırılmış hızları: 1.9 GHz vs 2.3 GHz
  • Bellek büyüklüğü: 4 GB vs 2 GB
  • LCD: 3200 x 2000 vs 1920 x 1200
  • HDMI: 4K (UltraHD) vs 1080p

Tegra 4 ile aynı mimariye sahip Tegra 4i'nin Tegra 3 ile karşılaştırıldığında ise oyun oynama tecrübesi ve 1080p HD ekran performansı açısından 5 kat daha iyi olduğu öne sürülüyor.

NVIDIA şirketi bununla da kalmayıp akıllı telefon üreticilerine yeni ürettiği Tegra 4i'leri nasıl kullanmaları gerektiğini anlatmak için bir de prototip telefon üretti. İsmi "Phoenix" olan telefon biz üreticilerin eline ulaşmayacak da olsa tasarımını görmeniz açısından sizinle paylaşmak istedim. Zira ilk gördüğümde heyecanlanmıştım fakat heyecanım cihazın sadece prototoip olduğunu öğrenince kısa sürdü:


 

(Fotoğraf hakları: NVIDIA)

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • Hayır hayır haberde belirtmedim ama işlemci, Project Shield altında üretildi.

  • Yani project shield hayal olarak kaldi oyle mi?

  • Evet haklısın. O proje altında üretildi: "Tegra 4i'nin Tegra 3 ile karşılaştırıldığında ise oyun oynama tecrübesi ve 1080p HD ekran performansı açısından 5 kat daha iyi olduğu öne sürülüyor."

  • Project Shield oyun konsoluna noldu?Teggra 4 islemci ondasa oldugu icin sordum.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!