This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Nvidia’nın yeni işlemcisi Tegra K1 Benchmark performansıyla büyüledi

Ardımızda kalan CES fuarındaki en önemli yeniliklerden birisi Nvidia’nın tanıttığı yeni Tegra K1 işlemci setleri idi. Grafik ünitesinde 192 CUDA birimi bulunan Tegra K1, işlemcilerin savaş arenası olarak kabul edilen benchmark (sıralama) testlerinde rakiplerini grafik alanında ezdi geçti.

NVIDIA Tegra K1
/ © Phonearena

İşlemci kısmında (CPU) 4+1 çekirdekli Cortex A15 kullanılan (Tegra 4’teki yapı) Tegra K1’in asıl silahı grafik ünitesi (GPU). Nvidia’nın masaüstü bilgisayarlarındaki  GeForce ekran kartlarında kullanılan Kepler mimarisi Tegra K1’e de temel oluşturuyor. Masaüstünde kullanılan kartlara nazaran oldukça düşük enerji tüketim değerlerine sahip Tegra K1 bu açıdan mobil cihazlar için devrim niteliğinde bir yenilik olma özelliğini taşıyor.

Bütün bu kağıt üzerindeki bilgiler güzel, hoş fakat pratikte neler yapabiliyor Tegra K1? İşte bu sorunun cevabı da internet dünyasında dolanmaya başladı. Lenovo’nun kimi Benchmark testlerinde kullanılan ThinkVision 28 isimli 28 inç boyutunda, 4K çözünürlüğündeki (3840 x 2160) ekranı 2 GHz saat hızına ayarlanmış Tegra K1 işlemci seti, 2 GB bellek (RAM), 32 GB hafızayla donatılarak Tom’s Hardware ekibi tarafından benchmark testlerine sokuldu.

Tegra K1 Benchmark 1
Grafik değerlerinde rakipleriyle arayı açan Tegra K1 fizik testinde rakiplerinden sıyrılmayı başaramıyor. (Yüksek olan daha iyi) / © Tom's Hardware

Tegra K1, Futuremark 3D testinde rakiplerine grafik alanında neredeyse %25 fark attı. İşlemci gücü açısından kıyaslandığında rakiplerinden çok da önde olmadığı görülen Tegra K1’in işlemci setindeki işlemci birimi (CPU) eski Tegra 4 tasarımına dayanıyor. Bu işlemci setinin yeni geliştirilen Denver CPU birimini kullanması durumunda ise performansında ciddi artışlar gözlemlenebilir.

Tegra K1 GFXBench Benchmark 2
Değerler saniye başına kare sayısı cinsinden. Yüksek olan değer daha iyi. / © Tom's Hardware

GFX Bench v2.7 testine bakıldığında ise Tegra K1 farkını ortaya koyuyor; 1920x1080 çözünürlük değerinde gerçekleştirilen kapalı ekran(offscreen) testinde Tegra K1, saniye başına gösterilen kare sayısında en yakın rakibi iPhone 5s’i neredeyse ikiye katlıyor! Açık ekran testinde elde ettiği sonucun rakiplerine göre zayıf bir tablo çizmesi, çoğu masaüstü ekran kartlarının bile altından kalkamadığı 4K çözünürlüğe sahip bir cihazla teste sokulmasından kaynaklanıyor. Zira diğer rakipleri 1080p ya da altı çözünürlüğe sahip cihazlar ve düşük çözünürlüğe sahip olduklarından açık ekran testlerinde avantajlı konumda bulunuyorlar.

tegra china benchmarks 540x323
Tegra K1 performans olarak GeForce GT 740M ekran kartının (doğal olarak!) gerisinde kalıyor fakat intel'in 4.nesil i5 işlemcilerinden daha iyi performans sunması manidar. Ayrıca Adreno 330 barındıran Snapdragon 800'ü (sondan ikinci) neredeyse 3'e katlıyor! fps-frame per second (saniye başına kare)  / © Mydrivers.com

Çin’den gelen bir diğer Benchmark testide gösteriyor ki, Tegra K1’in grafik performansı intel’in 4. Nesil i5 işlemci setlerinde kullandığı HD 4400 grafik kartlarınkinden daha üstün! Bu benchmark sonuçlarında göze çarpan bir diğer nokta ise Tegra K1’in grafik performansında Adreno 330’lu Snapdragon 800’ü neredeyse 3’e katlamış olması.

Her ne kadar Benchmark testleri bizlere büyüleyici sonuçlar gösterse de bir işlemci biriminin performansını sadece Benchmark testlerine dayandırarak puanlamak pek de doğru olmaz. Umarız Nvidia, Tegra 3 ve Tegra 4’te yaptığı pazarlama hatalarını yapmaz ve Tegra K1 işlemcisini mobil cihaz üreticilerinin telefon ve tabletlerinde görebiliriz. Böylece en adil değerlendirmeyi de yapabiliriz!

Vasıtasıyla Androidcommunity Kaynak: Tom's Hardware, WCCF Tech

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!