This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Office 2012: TextMaker Mobile - Android üzerinden yazı yazma

Henüz geçen ay sizler için PlanMaker Mobile'ın -tam özellikli Excel uygulaması- incelemesini "Haftanın Uygulaması" kapsamında yayınlamıştık. Bu sefer ise kardeş uygulaması Office 2012: TextMaker Mobile'ı bu haftanın uygulaması altında inceliyoruz. Eğer gerçekten bilgisayardaki Excel gibi olduğunu düşünüyorsunuz bu uygulamaya da görmelisiniz!
Ayrıntılar için incelememizi okuyun!
 

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.0 2012.704

Özellikler & Kullanım

Test cihazı: Samsung Galaxy Nexus 4.2.1

Tıpkı PlanMaker'daki gibi TextMaker'da da uygulamayı yükledikten hemen sonra seri kod size geliyor. Gerçi bu koda ihtiyacım olmadı.
Uygulamayı açtıktan sonra uygulamas sizi ana menüye yönlendiriyor: Boş bir sayfa.
Aşağıda ana kategorileri görebilirsiniz:

 • Klavye: Klavyeyi açıyor.
 • Veri: "Açma", "Farklı Kaydet", "Dosya Özellikleri", "Gönder" ve "PDF'e çevir" gibi seçeneklerin olduğu kısım.
 • Düzenleme: "Kopyala", "Yapıştır" gibi özelliklerin yanısıra burada bir adım geri gitme ve sözcük arama gibi şeyler de yapabiliyorsunuz.
 • Format: Kalın yazma, yazı karakteri, yazı büyüklüğü, resim...vs
 • Değişiklikler ve Yorumlar: Geri gitme ve yorum ekleme
 • Görünüm şekli: Dökümanın tam ekran mı yoksa text editor gibi mi çalışmasını istediğinizi seçiyorsunuz.
 • Yardım: Yardım edinin.

Menüde ayrıca başka özellikler de mevcut:

 • Veri
 • Düzenleme
 • Görünüm
 • Format
 • Ekleme
 • Diğer özellikler (tabelalar, yorumlar, değişiklikler, istatistikler, ayarlar...)

Yani menüde üç aşağı beş yukarı aynı seçenekler kullanıcıya tanınmış.

Tasarım itibariyle PlanMaker'a ve Microsoft Office'e benzeyen bu uygulamayı kendi adıma çok iyi buldum. Özellikleri kullanmayı hemen öğreniyor ve işinizi hallediyorsunuz.

Ayarlarda ayrıca bazı seçenekler mevcut. Örneğin burda otomatik düzeltmeyi aktive edebilir (büyük-küçük harf, URL'ler...vs), güvenlik şifresi koyabilir, farklı diller için düzeltme ayarı seçebilirsiniz.

TextMaker'da kişinin özel ihtiyaçlarına göre örneğin Cloud entegrasyonu var: Yani dahili bir dosyanızı Dropbox, Evernote ya da Google Docs'a atabilir ve oralardan dosyanızı açıp üzerinde çalışabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz tuşu ekrana koyabilmeyi ve işe yaramayanları da kaldırabilme kolaylığını çok sevdim.
Ayrıca işe yarar bir şey: Menüde harf, kelime, cümle ve ortalama kelime büyüklüğü hakkında bilgi veren istatistiklere ulaşabiliyorsunuz. Benim bildiğim kadarıyla Microsoft'un Word programında böyle bir özellik yok.

TextMaker Mobile'da hiçbir problem meydana gelmedi: Bazı ender sayıda donmalara ek olarak bende "Galeriden/Kameradan Resim Koyma" özelliği çalışmadı. Burda uygulama hiçbir hata raporu veya mesajı ekrana getirmedi ki bu da hoş değil çünkü eğer çalışsaydı uygulama beş yıldızı kapacaktı! Umarım geliştirici kısa zamanda bu hatayı düzeltir.

Özetle

Office 2012: TextMaker Mobile, aynı Office 2012: PlanMaker Mobile gibi (incelemesine burdan gidebilirsiniz) olması gerektiği gibi bir uygulama. Tüm özellikler, format seçenekleri ve ayarlar kolaylıkla çalışıyor - Android için tam fonksiyonlu bir Word programı. Bbenzer bir arayüze sahip olduğundan -özellikle tabletler için- navigasyon kolay. Yine bu uygulamada da Cloud ve PDF çevirme özelliği mevcut, böylelikle diğer cihazlarla paylaşabilir ve hatta uyumlu yazıcılardan çıktı alabilirsiniz (bende sorunsuz çalıştı).

Yukarıda bahsettiğim ufak sorunların dışında TextMaker benim açımdan kesinlikle satın alınması gereken bir uygulama!

Ekran & Kontroller

Office 2012: TextMaker Mobile çok sayıda özelliğe sahip ve kullanması da eğlenceli. Microsoft Word'e benzerliği kullanımını hızlandırıyor. Tasarımını kısaca pratik buldum.

Hız & İstikrar

Yukarıda da bahsettiğim gibi Office 2012: TextMaker Mobile'da çok seyrek donma oldu. Bunun dışında uygulama gerçekten akıcı ve hızlı çalışıyor!

Fiyat/Performans Oranı

Normal fiyatı 7.98 Euro olan Office 2012: TextMaker Mobile "Haftanın Uygulaması" kapsamında (14.01 - 20.01.13) sadece bize özel fiyatla sadece 4.99 Euro. Bu kadar fazla özelliğe sahip bir uygulama için bu her şekilde çok iyi bir fiyat!

Uygulamayı ilk olarak denemek isteyenler 30 günlük sürümünü indirebilir.

Ekran Görüntüleri:

Office 2012: TextMaker Mobile - Android üzerinden yazı yazma Office 2012: TextMaker Mobile - Android üzerinden yazı yazma Office 2012: TextMaker Mobile - Android üzerinden yazı yazma Office 2012: TextMaker Mobile - Android üzerinden yazı yazma Office 2012: TextMaker Mobile - Android üzerinden yazı yazma

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!