This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Oracle Google’ın Mahkeme Masraflarını Ödemek Zorunda

Oracle ve Google arasındaki duruşma bitti ve rahatlıkla söyleyebiliriz ki Google uzakara üstün geldi. Duruşmanın sonucuna göre Google’ın Java bileşenlerini kullanımı kısıtlanamaz ve Oracle lisans icin Google’ı zorlayamaz. Fakat mahkeme bunu bir adım daha ileri taşıdı ve Oracle’ın davayı tekrar getirmesi halinde Google’ın yasal ücretlerini ödemek zorunda kalacağını açıkladı. Görünen o ki, mahkemeler vakitlerini boşa harcadığı için Oracle’ı bir şekilde cezalandırıyor .

 

Oracle’ın ödemesi gereken miktar (300,000$) o kadar çok gibi görünmese de bu açık bir uyarı niteliğinde. Oracle iki ayrı davada Google’ı sorumlu tutmayı denemişti, eğer üçüncü bir dava daha isterse Google’ın mahkeme masraflarını karşılamak zorunda kalacak. Bu Oracle’ın haklılığının yeterince güçlü olmadığını ve kendilerini komik duruma düşürmeden önce durumlarını tekrar gözden geçirmek isteyebileceklerini gösteren açık bir mesaj.

Oracle karar ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı, ancak Google doğal olarak sonuçtan oldukça memnundu ve kararın tüm detaylarını paylaşmak için istekliydi.

Konu patentler olduğunda Android için zafer dolu bir hafta oldu, özellikle Pazartesi başlaması planlanmış olan Motorola-Apple davasını düşüren mahkemeler düşünüldüğünde. Biz sadece artık kontrolden çıkmaya başlamış patent konularında kontrolü sağlamak için işe son noktayı koyan daha çok mahkeme ve hakim görmeyi umuyoruz.
 

Resimler: Android Authority

Kaynak: Slashgear

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!