This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Kanadalı Blackberry firması dün 2014 mali yılının ikinci çeyreği için tahmin edilen ön mali sonuç çalışmasını duyurdu ve sonuç; beklenenden daha kötü. Kimse firmanın BB10 modelinin onları kurtaracağını düşünmemişti fakat 1 milyar dolar faliyet zararı açıklayacaklarını da öngörmemişti.

BlackBerry Logo Mobile 2012
 © jaredcompany

Yahoo! finance ’ın aktardığına göre Blackberry, tüketici marketinden tamamen çıkıp sadece mevcut müşterilerine onarım ve destek hizmeti vermeye karar verdi. Ayrıca hizmet verilecek telefon serisini iki adet üst seviye ve iki adet alt seviye olmak üzere altıdan dörde indirecek.

Blackberry ayrıca 4,500 çalışanının işine son vererek işletim giderlerini 2015 mali yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar %50 azaltmayı planlıyor. İşten çıkarmaların sonunda Blackberry’nin 7000 çalışanı kalacak. Geçtiğimiz yıllarda 18.000’den fazla çalışanı olduğunu düşündüğümüzde tablo gayet hüzünlü.

Merkezi Kanada’nın Waterloo şehrinde bulunan şirket, 950-995 milyon dolarlık (ortalama 1,9 milyar TL) faaliyet zararının yanında Z10 cihazlarının satışının vergisi olarak 930-960 (ortalama 1,8 milyar TL) milyon dolar ödeyecek. Şirket, akıllı telefon satışlarından  -yarısı servis kârı olmak üzere- 1.6 milyar dolar gelir elde etti ve toplamda 3.7 milyar dolar gelir bekliyor. Gelirlerin çoğu ise BB7 işletim sistemli modellerinden geliyor.

bb7 smartphone lineup
Blackberry'nin BB7 işletim sistemli serisi© blackberry

Kanadalı firma toplam net zararını 250 milyon dolar (yaklaşık 492 milyon TL) civarında bekliyor, bu da hisse başına 50 cent (yaklaşık 98.5 kuruş) anlamına geliyor. Blackberry hisse senetleri şu an 8.73$’dan (17TL) işlem görüyor ve 950 milyon$ zararın açıklandığı gün yaklaşık olarak 1.8$ (yaklaşık 3.5TL) düştü.

Bütün bu rakamlar bir zamanların popüler firması olan Blackberry’nin piyasadan üzücü bir şekilde çekileceği haberini veriyor. Blackberry’nin çöküşünü Apple varlığı ve Google’ın bütün büyük üreticilerle çalışarak muazzam şekilde büyümesi de hızlandırıyor. Bütün bu gelişmelerden görünen o ki Blackberry için tek çözüm piyasadan çekilmek.

Vasıtasıyla androidauthority Kaynak: Yahoo! finance

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • 1) Yazarı karmaşık finansal bilgileri oldukça net bir şekilde özetlediği için tebrik ediyorum. Resmen firmanın gelir tablosunun röntgenini çekmiş kendisi

    2) BlackBerry'i göz göre göre uçurumun kenarına getiren kurumun başındaki dangalak Alaman CEO'sundan başkası değil. 2 yıldır kendi yarattığı hayal dünyasında BB10 üzerine yaptığı tüm planlar kör göze parmak bir çekilde suya düştü. Oysa ki geçtiğimiz senenin (2012) ortasında külliyen Android'e geçebilirlerdi. Uzun yılllar BlackBerry kullanmış bir vatandaş olarak RIM'ın ürettiği cihazları donanım olarak beğenmeme rağmen tamamiyle yazılımsal nedenlerden dolayı Android Atlası'na geçmeyi tercih ettim. Uzun lafın kısası : Yazık oldu köyün gencine... Aman ormancı, canım ormancı....

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!