This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Patent Davası Hakimi: Apple ile Samsung İçin Barış Zamanı

 

Samsung-Apple patent davasının dün görülen duruşmasında yine haber yapılmaya değer ilginçlikler yaşandı. Bunlar içerisinde en öne çıkanı ise davanın hakimi olan Lucy Koh'un taraflara uzlaşmayı işaret gösterek iki dev arasında yaşanan mücadeleden en hafif şekilde yara alabileceklerine yaptığı vurgu oldu. Bakalım bağımsız derecelendirme kuruluşlarının sürekli olarak dünyanın kendi alanlarında lider firmalarının değerlendirmelerinde ne gibi bir değişim yaşanacak.

Defalarca değindiğimiz davanın son aşamasında Apple'ın Samsung' a patent haklarının ihlali iddiasından ötürü 2.5 milyar dolarlık bir tazminat talebi bulunuyor. Öte yandan Apple'ın iddialarını tamamiyle reddetmekte olan Samsung ise Apple'in kendi patent haklarına aykırı davranışlar içerisinde olduğu iddiasında. Apple'ın iddialarının büyük bir çoğunluğu dizayn ile ilgiliyken Samsung'un suçlamalarının altında kablosuz bağlantı teknolojileri gibi daha çok teknik detaylar yatmakta.

' Şimdi barış zamanı' şeklinde çok net bir açıklamanın altına imza atan hakim Koh tarafların avukatlarının en azından telefonda bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyor. Ayrıca en son görülen duruşmadan bir kaç ayrıntıyı da hazır yeri gelmişken paylaşmak isterim.

Samsung teknik konulardaki patent ihlali iddialarını güçlendirmek adına Intel'den bazı çalışanları tanık olarak dinlettikten sonra verilen aranın bitişi sonrasında çok ilginç bir an yaşandı. Mahkeme salonundaki teknik bir sıkıntı sonrasında iki şirketin avukatlarının da aynı flaş sürücüsünün kullanması icap edince hakim taraflara masalarını birleştirmelerini önerdi. Apple'ın avukatı Bill Lee ise hallerinden memnun olduklarını belirterek ortamın yumuşamasına izin vermedi.
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!