This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Patent Davası Kararından Sonra Samsung Hisselerinde Serbest Düşüş

Samsung ile Apple arasında son zamanların tartışmasız en önemli patent anlaşmazlığı adeta bir Brezilya dizisini andıram bir yargılamadan sonra geride bıraktığımız hafta içerisinde Apple lehine sonuçlandı. Her ne kadar Apple tam olarak istediğini alamamış olsa da Samsung Apple'a 1 milyar USD'den fazla bir rakamı ödemeye mahkum edildi. Karar sonrasında dünyanın değişik borsalarında işlem gören Samsung hisseleri hızlı bir düşüş yaşadı.

Menkul kıymetler borsalarında bu tip bir karar sonrasında düşüş yaşanması gayet olası ve de normal. Fakat yatırımcıların esas olarak endişelendikleri nokta ise Samsung ürünlerinin geleceği. Malum Apple'ın bugüne kadar patent davaları yoluyla yarattığı sorunlar ortada ve böyle bir ortamda Samsung'un Amerika ve Almanya gibi çok önemli piyasalarda patent yüzünden almış olduğu büyük darbeler ile meydanı Apple kaptırması ve de yakın gelecekte her yeni çıkan ürün için yeni patent davalarına maruz kalması çok olası zira en son karar da dahil olmak üzere bugüne kadar alınmış olan mahkeme kararlarının gelecekte emsal teşkil etmesi durumu söz konusu.

Kişisel beklentim Samsung'un Apple'ın kendisine sürekli aba altında sopa gösterdiği bir ortamda yeni ürün çıkarma noktasındaki özgüveninin sarsılmaması ve de firmanın tüketicilerine akıllı telefon dünyasında oyunun kurallarını değiştire Galaxy S2 ve Galaxy S3 gibi ürünleri sunmaya devam etmesi.

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!