This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Pazar Payında Samsung Lider, Sony Yükselişte

Avrupa akıllı telefon piyasasındaki pazar paylarında Güney Kore firması Samsung'un önderliği devam ederken, Sony'nin yükselişi de dikkat çekiyor. Piyasaya araştırma kurumu IDC'nin (International Data Corporation) akıllı telefon üreticilerinin Batı Avrupa'daki pazar paylarıyla ilgili araştırmasına göre Samsung'un liderliği devam ediyor. Samsung bir numaradaki yerini kaybetmezken, alt sıralarda dikkat çekici değişiklikler var. 

8875846846 9bea945e15 b
Samsung dereleri tepeleri aşıyor, liderliği kimseye kaptırmıyor. / © samsungtomorrow/flickr.com

Samsung, 2013 yılının ilk üç ayını kapsayan süre içinde Batı Avrupa'da 14,3 milyon akıllı telefon satarak % 45 gibi son derece yüksek bir pazar payına sahip oldu. Samsung'un en büyük rakibi olan Apple ise sattığı 6,2 milyon adet iPhone ile sıralamadı ikinci sırayı aldı. Apple'ın toplam pazar payı ise % 20 olarak gerçekleşti. Apple'ın bir yıl önce aynı dönemde pazar payının % 25 olduğu düşünülürse, bu rakam Amerikan şirketi için pek de iç açıcı görünmüyor. 

Üretici Satılan Telefon Sayısı Pazar Payı
Samsung 14,3 Mil.  % 45 
Apple 6,2 Mil. % 20 
Sony 3,2 Mil. % 10 
LG 2,4 Mil. % 8 
Nokia 1,6 Mil. % 5 

Android kullanan markalara dönecek olursak, Sony bu yılın ilk çeyreğinde yaptığı atakla, 3 milyonda fazla telefon satıp pazar payını % 10'e çıkararak markalar sırlamasında üçüncü sıraya yerleşti. Özellikle bu yılın başlarında çıkan Sony Xperia Z ve şirketin sürekli yaptığı güncellemelerin bu atılımda önemli bir payı olduğuna inanılıyor. Hatırlanacağı gibi şirketin Sony Ericsson adını taşıdığı dönemde en çok şikayet edilen konulardan biri geç gelen güncellemeler ve zayıf yazılımlardı.

2012'yi ciddi bir krizle kapatan HTC, muhtemelen HTC One modelinin bu grafiğe yansımamış olması nedeniyle ilk beşte bile yer alamazken, akıllı telefon pazar payı sıralamasında dördüncü sırayı Güney Kore şirketi LG, beşinci sırayı ise Windows 8 kullandığı Lumia serisiyle belirli bir toparlanma içinde olan Finlandiyalı teknoloji devi Nokia alıyor. 

Vasıtasıyla Golem Kaynak: IDC

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!