This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Pebble: Android Tabanlı Çalışan Akıllı Saat

 SmartWatch Pebble son günlerde adını sıkça duyar olduğumuz akıllı saat konseptinin ilk elle tutulur ürünlerinden. İlginç fikirlerin projelere dökülmüş hallerinin online olarak desteklenerek hayata geçirilmesine yardımcı olunan Kickstarter platformu üzerinde parlayan akıllı saat projesi SamartWatch Pebble sonunda hayata geçti ve CES 2013 etkinliğinde bizlerin ilgisine sunuldu. Bu proje Kickstarter üzerinde 100 bin USD yerine 10 milyon USD toplamayı başaran bu projenin mimarı genç Eric Migicovsky ile bugünden itibaren online olarak sipariş edilebilen Pebble Saat üzerine ayaküstü konuşma fırsatını yakaladım.

 Polikarbon malzemeden üretilmiş olan Pebble saati 38 gram ağırlığında. İçerisinde Android 2.3.3 işletim sistemi yerleşik olan Pebble, Bluetooth ile akıllı telefonlara bağlanabiliyor. Bu saatin kullanıcıları e-mail uyarıları ve kontrolleri gibi işlemlere hakim olabilirken tüm iPod sürümlerini uzaktan yönetebiliyorlar. Uyarıların ve kontrollerin saat üzerindeki görünümü insanda sanki eBook Reader'a bakıyormuş hissiyatı uyandırıyor. Pebble akıllı saatinin 1.26 inç büyüklüğe sahip olan ekranı 144 X 168 piksellik görüntü kalitesi sunuyor. Saat karanlıkta ve yetersiz ışık koşullarında tercihe bağlı olarak manuel ya da otomatik olarak bir arka fon ışığı ile aydınlatılabiliyor.

Saat kendisinden bekleneceği üzere tam bir su geçirmezlik özelliğine sahip. İçerisinde harekete duyarlı sensörler ve de titreşim motoru bulunan Pebble akıllı saatini şarj etmek için ise USB kablosu kullanılıyor. Normal kullanım koşullarında Pebble'ın şarjının 1 hafta idare ettiği bizzat projenin sahibi tarafından aldığım bir bilgi. Cihazın içerisinde kullanıcıların tercihlerine göre seçebilecekleri bir çok arka plan teması bulunuyor. Yine Eric Migicovsky'den yüzyüze aldığım bilgiye göre firma henüz çok yeni olan bu cihazına yazılımsal olarak bir çok güncelleme sunuyor olacak. İlk etapta bu güncellemelerin her 3 haftada bir olması öngörülüyor. Yani Pebble saatler ilk etapta tam fonksiyonelliğe sahip değiller.


Pebble'ın CEO'su Migicovsky CES 2013'deki tanıtım toplantısında

Android tabanlı çalışan Pebble saatlerin planlanan ilk çıkış tarihi Eylül 2012 olarak açıklanmış, sonrasında ise CES 2013 etkinliğinin son gününe ertelenmişti. An itibariyle Pebble akıllı saatler 5 farklı seçeneği ile 150 USD'ye (yaklaşık olarak 270 TL) online olarak sipariş verilebiliyorlar. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayarak Pebble firmasının resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu arada Kickstarter üzerinde 70.000 civarında destekçisi olan bu saatin ilk üretim stoklarının 85.000 adet olduğunu belirtmek isterim. Yani muhtemelen cihazın dağıtımında Kickstarter destekçilerine öncelik verileceği göz önüne alındığında kısa süre içerisinde tükenmesi çok muhtemel.

 

Fotoğraf hakları: Klaus Weekind / AndroidPIT

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!