This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 2 comments

Phonebloks'la telefonunuzu kendiniz yaratmak istemez miydiniz?

Siz de üreticilerin her sene yeni bir model sunmasından sıkılanlardan mısınız? Ya da çok büyük heveslerle aldığınız telefon yeni modellerin tanıtılmasıyla artık eski moda sayılmasından mutsuz musunuz? Hiç kimse her sene binlerce lira verip yeni telefon almak istemez. Fakat günümüz mobil teknolojisi o kadar hızlı ilerliyor ve yenileniyor ki aldığımız telefonları 2 seneden fazla kullanmak neredeyse imkansız. Neyse ki yeni bir konsept imdadımıza yetişti -Phonebloks! Her ne kadar şu an sadece “fikir” olsa da, bu bile heyecanlanmamıza yetti.

phonebloks1
İstediğiniz bileşenleri seçmek istemez miydiniz? © androidpolice

Telefonların neden LEGO’lar gibi üretilmediğini düşündümüz mü hiç? İstediğimiz parçayı ekleyip/çıkarabilir yeni bileşenler geliştirildiğinde eskisini kolayca değiştiriverirdik. Tıpkı masaüstü bilgisayarlar gibi! Kendi sistemlerimizi yaratıp, ihtiyaçlarımıza göre kişisel telefonlarımızı üretebilirdik. Hollandalı Dave Hakkens dünyaya sunduğu bu fikirle adeta “hayallerimize” tercüman oldu.

Peki tam olarak nedir bu Phonebloks projesi? Oldukça basit. Cihaz aslında tek bir altyapıya dayanıyor. Tıpkı LEGO’larda olduğu gibi bileşenleri üzerine tek tek yerleştirebileceğimiz bir panel hayal edin. Panelin ön yüzüne ekran arka yüzüne de hangi bileşeni istiyorsak onu yerleştirebileceğiz. Seçenekler o kadar fazla çeşitlenebilir ki sonunda karar veremeyip elinizde panelinizle kalabilirsiniz! 

phonebloks 2
Panelin ön yüzüne ekran, arka yüzüne bileşenler tıpkı LEGO parçaları gibi takılabiliyor. Bütün kasayı, alt kısımdaki iki küçük vida bir arada tutuyor.© androidpolice

Örneğin ekran sizin için çok önemli değil. Dolayısıyla nispeten ucuz olan 720p çözünürlüğünde bir ekran yerleştirebilirsiniz. Ya da telefonunuzu mobil sinema aygıtı olarak kullanıyorsanız 1020p lik bir ekran tercih edebilirsiniz. Gelelim arka yüze. Hayatınızda hiç telefonunuzun Bluetooth’unu kullandınız mı? Cevabınız hayırsa atın Bluetooth’u! Onun yerine şöyle daha büyükçe bir kamera yerleştirin. Ya da “amaan boşver kamerayı bana pil lazım” diyorsanız daha küçük bir kameraya eşlik eden daha büyük bir pil kullanın. Kısacası gönlünüzden ne geçiyorsa, hayalinizde ne varsa yaratın!

Bunu söylediğim için çok üzgünüm ama maalesef her hayal gerçek olmuyor. Çünkü Phonebloks sadece bir fikir ama yeterli para toplandığında hayata geçirilecek fikirlerden değil. Dave Hakkens bu harika fikrini Thunderclap –kalabalık konuşma platformu-vasıtasıyla (evet böyle bir şey var!) duyurarak insanların tepkisini ölçmek istemiş ve bu projenin gerçekleşmesinin önündeki asıl engelin finansal problemler olmadığını eklemiş. Hakkens uçsuz bucaksız para kaynakları bulmak yerine, üreticilerin ve endüstrinin bu projeye ilgi göstermesinin ve sahip çıkmasının daha önemli olduğuna vurgu yapıyor. Adeta yeni –ve devasa- bir pazar yaratılması gerektiğini söylüyor.

phonebloks 3
Herşey bu kadar basit! © Phonebloks

Bu şimdilik zor görünüyor. Üstelik proje hakkında detaylıca düşününce tek sorunda bunlar olmayacaktır. Örneğin farklı kamera modüllerinin fiyatı ne olacak? Bütün bu sistemi birbirine bağlayacak yeni bir işletim sistemi mi yazılacak? Sağdan soldan topladığımız parçalar birbirleriyle uyumlu olacak mı?

Bunlar gibi birçok soru akıllarda beliriveriyor hemen. Böyle bir fikir gerçek olamayacak kadar güzeldi zaten. Ama dünya bu. Yarının ne getireceğini kim bilebilir? Bize düşen şimdilik hayallere dalıp sınırlarımızı zorlamak. Buyrun, Phonebloks’un tanıtım videosunu izleyin ve bize hayaller dünyasında eşlik edin.

Kaynak: Phonebloks

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!