This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 1 Comment

Pil Problemi İçin İki Ufak Tavsiye

Arkadaşlar teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerliyor fakat pil sorununa bir türlü çözüm gelmiyor. Nokia 3310 cep telefonumu (hatta Sony Ericsson W810i telefonumu bile) hatırlıyorum da adam günlerdir hık demeden durmaksızın çalışıyordu. Tabii çok ayrı teknolojilerden bahsediyoruz ama yine de günlük pil ömrünü (günlük diyorum şuna bak!) artırmanın (o da biraz artırmanın) çözümü kullanıcıya bırakılmış durumda. Pillerde şu kola ile şarj olan Nokia dışında pek bir gelişme gözükmüyor. Size pil kullanımı konusunda nacizane iki ipucu vereceğim.

Birincisi, akıllı telefon kullanmaya yeni başlayanların farketmediği bir şey: Arka fonda çalışan uygulamalar. Benim Motorola'da Home tuşuna basılı tuttuğunuzda arka fondaki uygulamaları görebiliyorsunuz. Açık olmasını gerek görmediğim uygulamaları kapatıyorum. Özellikle internet bağlantısı yiyen uygulamalar şarjın bitmesini daha hızlı etkiliyor. Örneğin pilinizin azaldığını gördüğünüzde arka fondaki uygulamaları kapatabilirsiniz.

İkincisi ise Motorola'nın uygulaması olan Smart Actions. Bu uygulama ile telefona görevler verebiliyorsunuz. (Tabii ki her telefonun ayrı task manager'ı olabilir) Örneğin şarjınız %10, 25 .. vs'nin altına indiğinde 3G'yi kapat, WiFi'yı kapat, şunu yap bunu yap diyebiliyorsunuz ki gerçekten sadece pil yönetimi açısından değil her yönüyle telefonunuza olan hakimiyet duygusu çok eğlenceli. :) Uygulamayı biraz kurcalamanızı öneriyorum. Google Play'den indirmek için buraya tıklayın.

Bu arada tabii ki Motorola'nın Smart Actions uygulaması gibi piyasada tonlarca bedava uygulama var. Ama bazıları -siz de bilirsiniz- iyi değil.

Resimler sırasıyla: blog.vodafone.com.au ve pocketgamer.com

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!