This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Pilinizin alev almasını önlemek için ipuçları

Önce Dubai’de Samsung marka bir akıllı telefon patladı. Sonra bir tanesi İsviçre’de alev aldı. Sonra bir diğeri de Abu Dabi’de. Birkaç gün önce Hong Kong’da alev alan bir Galaxy S4 yüzündense tüm apartman yanıp kül oldu. Hikayeler teker teker birikirken ve Samsung bunların sebeplerini araştırırken, biz de bir pil niye alev alır, telefonunuzun gerçekten çok pahalı bir çakmağa dönüşmesini engellemek için ne yapmalısınız, işte bu soruların cevaplarını sizle paylaşmak istedik.

galaxy s4 mini 20
© AndroidPIT

Öncellikle şunu aramızda netleştirelim: Eğer bir pilin ana üretiminde ciddi bir hata yoksa, daha bile az bir ihtimal, tasarım hatası yoksa, bir elektronik cihaz, hele ki bir akıllı telefon, tablet ya da saatli radyo, patlamaz. Nadir patladığı durumlarda bile, yangının sebebi, sadece pil değildir. Genelde birkaç tane faktör birleşip bu durumu yaratır. Bunlar arasında en yaygını ise ya pil orijinal değildir, ya da şarj aleti orijinal değildir.

Lityum pillerin termal sızıntı adı verilen bir sorunları var. Fazla ısı, daha da fazla ısıyı körüklüyor ve gitgide ısı artıyor. Bunun için akıllı telefonlar, aşırı şarj etmeye ve bundan dolayı oluşan kimyasalların tehlikeli tepkimelerini engellemek için bir sistemle donatılmış durumdalar. Adı çok duyulmamış şirketler tarafından ucuza üretilen pillerin orijinalleri kadar güvenilir olduğu üzerine bir söylenti var. Bu hem doğru, hem yanlış.

Çünkü cep telefonu pilleri aşırı derecede ince. Bu yüzden artı ve eksi levhaları pilde ayrı tutacak boşluk çok daha az, çok ince bir ayırıcıyla ayrılıyor. Bu levhaların arasına bir şey girerse, bu sorun yaratabiliyor. Bu durumda, eğer standartlara uyulmadığı ve pili aşırı şarj etme riskiyle baş başa bıraktığınızda, ateşe kor atmış oluyorsunuz.

s4 esploso
Samsung son zamanlarda, pil ve şarj aleti kazalarıyla basında kötü yorumlar alıyor / © Sammy Hub

ğer bir pil üreticisi, tüm standartlara uyarsa, gayet güvenli bir pil üretilebilir. Ancak bazı üreticiler para kaybetmemek için, içine sigorta koymuyor, bu da aşırı ısınma durumunda devreyi etkisiz kılıyor. Sigortasız bir pil ise çok tehlikeli olabilir. Özellikle başından sadece 30 cm. uzak, tüm gece telefonunu yatağının yanı başında şarj edenler için.

Telefonunuzun pilinin patlamaması için alabileceğiniz en iyi önlemler ise şunlar:

  • Üreticinin orijinal pilini satın almak ya da bilinen şirketlerin yaptığı benzer pilleri almak. Ucuz pil almak daha hesaplı olabilir ama bir telefona ne kadar para ödediğinizle, evinizin tek parça kalmasını ne kadar istediğiniz arasında bir orantı yaparsanız, sanırım evinizi tercih edeceksinizdir. Nasıl ki bir Ferrari’ye eski lastik ya da LPG tüp taktırmanın pek anlamı yoksa.
  • Cihazınızı sıcak yerlerde bırakmayın, özellikle de şarj olurken. Aşırı ısınma problemini daha da körükleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Dış ısı pilleri çok etkiler.
  • Eğer telefonuz şarj oluyorsa ya da çok ısınmasını sağlayacak fonksiyonlar kullanıyorsanız, havalandırmalı bir yerde kullanmaya dikkat edin.
  • Sanıldığının aksine, şarjınızın yarısı doluyken telefonunuzu şarj etmek aslında iyi bir yöntem. Li-ion piller birçok pilin aksine hafıza doluluğundan etkilenmez ama düşük voltaj onlara zarar verebilir.

Sonuç olarak, bu ipuçlarını, pilinizin sizin istediğiniz gibi davranmasını istiyorsanız ve gecenin bir yarısında patlamasını istemiyorsanız, aklınızın bir ucunda bulundurun. Eğer bu konuda gerçekten rahatsız hissediyorsanız, gece cebinizi şarjdan çıkarıp, sabah kalkınca takabilirsiniz. Ya da bir S4 Active alın ve siz gece keyfinize bakarken, o sizi lavaboda beklesin.

Peki sizin hiç akıllı telefon pilleriyle ilgili kötü bir deneyiminiz oldu mu? Olduysa yorum kutucuğunu kullanarak bizimle paylaşın.

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  •   7
    Garez 07.Ağu.2013 Link to comment

    yazı tamamen SAMSUNG'u karalama için yazılmış... seri katil iPHONE'lar patlar, yanar hiç söz edilmez...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!