This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
30 Shares 24 comments

Pilinizin çabuk tükenmesini önleyecek yollar

Android pilini çok tüketen çok az şey var. Bunların çoğu da sadece belirli akıllı telefonlara özel değil aksine tüm cihazlarda bulunur. Eğer telefonunuzun pili daha yarım günü göremeden bitmiş bir duruma geliyorsa, bu yazıyı dikkatlice okuyun!

Android phone battery drain fix
  © techfreeks.com

Parlaklık ayarını kendiniz yapın 

Cihazınızın ömrünü en fazla sömüren kuşkusuz ekranıdır! Bunda şaşılacak bir durum yok. Ne kadar parlak o kadar yorucu. Otomatik parlaklık biraz daha cazip; fakat, o da parlaklığı düzensizce ve sıkça değiştiriyor, ki bu da pili daha fazla tüketir. Parlaklığı gözünüze ne kadar rahat geliyorsa o dereceye getirin ve gerektiğinde artırın. Parlaklıkla nasıl oynayabileceğinizi ve ne kadar büyük bir fark olduğunu görünce çok şaşıracaksınız.

AndroidPIT Display Brightness
 / © AndroidPIT

Lokasyon, lokasyon, lokasyon!

Kuryeci değilseniz, sizin icin gece gündüz lokasyon raporlayıcının hiçbir faydası yok. Hatta gün boyu GPS e bile hiç ihtiyacınız yok! İş yerinizde ya da oturma odanızda rahatça kendinizi etiketleyebilirsiniz. GPS inizi kapamanız pilinizde çok büyük bir fark yaratmaktadır. Bununla birlikte Google Lokasyon Servisini kapamak da daha uzun süre dayanan bir pile sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu uygulamaları kısayola alın ve sadece ihtiyacınız olduğunda kullanın. 5 saniyenizi alacak bu uygulama pilinizin saatlerini götürmesin.

AndroidPIT Location Reporting
© AndroidPIT

Hesapları senkronize etmemek

Bütün hesapları aynı anda senkronize etmek piliniz için faciadır. Özellikle sizin 30 ya da daha fazla hesabınızın internete bağlı olarak okumayacağınız bütün güncellemeleri her saat alıyorsanız sizin için durum daha vahim. Hemen ayarlara gidin ve Gmail gibi anında ulaşmanız gerekecek uygulamalara izin verin. Twitter’dan her 15 dakikada uyarı almanız gerekiyor mu? Google uygulamaları bu tür uyarıların ve eşitlemelerin anası. Bu yüzden sadece size lazım olanları ayarlayın.

AndroidPIT Google Account Sync
© AndroidPIT

Wi-Fi ayarları

Kablosuz ağ olmadan biz ne olurduk? Belki pilimiz daha uzun süre giderdi o kadar! Fakat kimse Wi-Fi'yı bir iki saatlik extra uzun şarj için kesmeyecektir. Aksine, batarya yerine Wi-Fi yı seçeceklerdir. Gelişmiş Wi-Fi ayarlarına gidin ve zayıf bağlantıları engellemeyi seçin, bununla birlikte Wi-Fi bağlantınızı uyku sırasında da açık tutun. Bu sayede ekranınızı kapattığınızda sürekli bağlantı kopup durmayacaktır. Wi-Fi iyileştirme seçeneğiniz varsa onu da açın! 

AndroidPIT Advanced Wi Fi Settings
© AndroidPIT

Eski ve kullanılmayan uygulamalar

Açıkcası çoğu indirdiğimiz uygulamalar tamamen gereksiz ve işe yaramaz olabiliyor. Şimdi alın telefonu elinize ve kullanmadıklarınızı bir tıkla silin. İhtiyacınız olursa – ki olmayacak – tekrar yüklersiniz. Hatta şöyle söyliyeyim, yeni uygulamaların çoğunda batarya iyileştirici özellikleri de bulunuyor. Modaya ayak uydurmak lazım değil mi?

s3
© AndroidPIT

Başka hangi yollarla şarjınızı korursunuz? Ekran açıkken en fazla kaç gün gidiyor piliniz?

24 comments

Yeni yorum yaz:
 • ya arkadaşlar akıllı telafondan başka bir akıllı telafona rehberi nasıl taşıyacağız
  yokmu bunun bir proğramı
  rehberimde 6000 numara var
  samsung mega dan sony xperia t2 ye rehberi nasıl taşırım
  bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  teşekkürler.

 • ilk yaptığım şey kullanmadığım uygulamaları kaldırmak kaldırılmayan uygulamaları devre dışı bırakmak özellikle google uygulamalarının bir çoğunu kullanmıyorum

 • bende s6 var sabah çıkardığım telefonu şarja öğleden sonra takıyorum akşam bidaha takıyorum. Çünkü aşırı derece haşır neşirim :D

  • Sabah 8 de şarjdan çıkarttığım telefonum az önce forumlarda paylaşım yaparken gördünüz mü bilmiyorum ama şu anda %82 şarj ile duruyor. Doğru optimizasyonlar ile bunu sağlamanız mümkün.

   • biraz açar mısın :) sabah 7 de şarjdan çıkardım şuan saat 14:25, %42'de :).

    Günlük kullanımda 1 saat kadar spotify müzik dinlendi ara ara sosyal medya. totalde 5 dk video izlemişimdir.

   • Can C. 10.Eyl.2015 Link to comment

    40 dakika Pinterest, 30 dakika Spotify, normal yoğunlukta WhatsApp ile sabah 8.30 dan beri yüzde 63 şu anda benim de. Şarjın hızla bitmesi S6 cihazlarda kaçınılmaz, önemli olan hızlı şarj.

   • https://drive.google.com/file/d/0B9CktpgLV7tDMjVpU1o2VnllNTA/view?usp=sharing

    Lütfen şu linke bakın. 8 de çıkarttım şarjdan ve 40 dakikaya kadar Real Racing 3 oynayıp, müzik dinlediğim halde ve sık sık sms yazıp, arama yaptığım halde şu anki şarj durumu %73... Normal bir kullanımda iki gün idare edebiliyor beni.

   • Can C. 10.Eyl.2015 Link to comment

    Ekran parlaklığını ne düzeyde tutuyorsunuz? Dediğiniz performans oldukça iyi. özellikle 40 dakika oyundan sonra yüzde 73..

   • Ekran parlaklığım %100... Değiştirmiyorum çok ihtiyacım olmadıkça...

   • Edge de mi kullanıyorsun şebekeyi, nasıl beceryorsun bunu? Değerler çok iyi ama bende sürekli konum serviside açık, google + ile aileme anlık konum bilgisi gönderiyorum. O bu kadar etkilyior mudur bilmiyorum. Bu arada Pil Kullanım detayını ve Ekran ayrıntısını paylaşabilir misin Pil detay ekranında.

   • Edge kullanıyorum. Nasıl başardığıma gelince,

    birkaç küçük optimizasyon ile bunu başarmak mümkün. Aslında Samsung'un bataryayı büyütmek yerine küçültmesinin sebebi buydu. Bunu kanıtlamaya çalıştılar. Fakat şirket prensiplerinden vazgeçmeyip yine telefonu şişirdikleri için batarya canavarı bir sistem kullandık.

    Android geliştiriciler aslında bunu çok kolay çözebiliyorlar. Bende kendimce SDK lar üzerinde oynuyorum ve sağolsun Bir tanıdığım (Samsung içerisinde) bana bu konularda büyük yardımlar sağlıyor.

    İstediğiniz görselleri paylaşırım fakat bazen çok yoğun olabiliyorum (PC başında). Telefonu elime alınca çekerim görseli.

 • Bataryayı daha uzun ömürlü bir şekilde kullanmak istiyorsanız, farklı farklı programlar kullanıp boşuna telefonu yormayın.Sürekli arama ve mesajlaşma halinde olmama rağmen Galaxy S6 Edge ile 2 gün idare ediyorum. (Bluetooth, Mobil Veri, Senkronizasyon Açık Şekilde)

  Otomatik Parlaklık: Ekran parlaklığının yanısıra cihazda yer alan donanımsal sensörü kullandığı için bu ekstra güç harcamak demektir.

  Bluetooth & Wifi: Günümüzde kullanılan bu teknolojiler sanılanın aksine bataryayı sömürmemekte. Eskiye bakacak olursak çok daha az pil tüketimi mevcut. (Gear S kullandığım için sürekli BT Açık)

  Senkronizasyon: Senkronizasyon sürekli olarak açık ise bu batarya için bir sıkıntı olabiliyor. Maillerinizi ya da diğer senkronlarınızı manuel olarak arada bir senkronizasyonu açarak kontrol edin. Sürekli açık tutmanıza gerek yok.

  Arka Plan uygulamaları: Kullanmış olduğunuz programların dışında gereksiz programlardan kaçının. Çünkü birçoğu arka planda bataryayı tüketmekte. battery doctor vs gibi programlar arka planda çalışan uygulamaları kapatıp bataryayı iyileştirdiğini söylese de, sürekli olarak kendisi arka planda tarama, silme ya da açıp kapatma vs gibi işlemleri yaptığı için daha fazla pil tüketmekte.

  Akıllı bekleme: Bu özellik cihazın diğer donanımsal sensörünü kullandığı için bu da fazlası ile pil tüketmekte.

  Konum: Konum hizmetlerini çok gerekmedikçe kullanmamaya özen gösterin. Batarya canavarı diyebilirim.

  Bunların dışında belli başlı birkaç program ismi var batarya canavarı olan. Onları da biraz araştırırsanız bulabilirsiniz.

 • otomatik tarih saat ve otomatik saat dilimini kapatmaliyiz

 • baha 06.Tem.2015 Link to comment

  battery doctor diye birşey var 0 gerçekten işe yarIYOrmi acaba

 • trk.cnd 29.May.2015 Link to comment

  Ben greenify diye bir program kullaniyorum cidden arka planda calisan uygulmalari kapatarak gereksiz pil kullanimin onu geciyor.tavsiye ederim yani.

 • ışığı kapat wifiyi kapat vs oldu sana tel 3310 :)

 • Walla telim s3 mini ve hiç durmadan elimde 2.5 saate Şarj oluyo Wifi bluetooth GPS mobil veri hepsi açıkken 2 gün felan dayanio

 • s3 mini sy gibi giduyo a.q :D

Show all comments

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!