This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Nokia deyip deyip eskiyi yadetme zamanı yine. Her birimizde o eski Nokia'lardan vardı. Bende mavi bir 3310 vardı. ŞARJI da günlerce giderdi. Tamam, tabii ki akıllı telefonlarin yaptığı şeylerle eski telefonların yaptıkları karşılaştırılmaz belki ama sizin de başınıza çoook saçma en olmadık bir anda akıllı telefonunuzun şarjının bitmesi gelmedi mi? Ki sürekli düşünmeden edemiyorum, teknoloji bu kadar gelişti ama biz hala her gün şarj denen şeyle uğraşıyoruz. Bu haberimizde ise bu derdimize çözüm olabilecek bir buluşu sizlerle paylaşıyoruz.

Prof. Miroslav Krstic (solda) ve Postdoktora öğrencisi Scott Moura bu buluşlarından 460bin dolar kazandı. (Sadece 460 bin dolar mı!?!)

Amerikalı iki bilim adamı algoritmik denklemlerle pillerin şarj olma süresini yarıya indirmeyi sağlayacak yolu açtı. Bu buluş aynı zamanda üretim maliyetinde de %25'lik bir düşüşe neden olabilir. Yukarıda resimde gördüğünüz araştırmacılara 460 bin dolar ödül verildi ve ödülün geri kalan 9.6 milyon dolarlık kısmı da araştırmanın ileriki safhalarında kullanılmak üzere Amerika Enerji Bakanlığı tarafından Bosch ve pil imalatçısı Cobasys arasında paylaştırıldı.

Buluşun yapıldığı ve konunun daha detaylı incelendiği okulun resmi sayfasına burdan gidebilirsiniz.

Üstteki resim: elandroidelibre.com

Kaynak: jacobsschool

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!