This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 12 comments

Play Store'daki ülke kısıtlaması nasıl kaldırılır?

Açık kaynak kodlu Android'in akıllı cep telefonları içerisindeki oranı gittikçe artıyor. Hatta bu oran Avrupa'da %70 seviyelerine dayanmış durumda. Kapsama alanı bu denli geniş, kullanıcı sayısıda oldukça fazla olunca, farklı ülkelerin insanlarına hitap eden ve sadece o ülkeye sunulan uygulamaların sayısıda o denli artıyor. Fakat aynı çeşitlilik sağolsun Android dünyasında her zaman bir arka kapı var!

BAnderas
Beynelmilel Android! © AndroidPIT

Örneğin Berlin'e tatile gideceksiniz ve gitmeden önce otelinizin olduğu bölgeden toplu taşıma araçlarını, seferleri vs gibi bilgileri cep telefonunuzdan görüntülemek, gerekirse önemli hatları kaydetmek istiyorsunuz. Buna uygun bir uygulamayı da internetten buldunuz. Fakat Play Store'a girince o uygulamayı bulamıyorsunuz! Çünkü uygulama sadece Almanya'yada bulunan kullanıcılar için geçerli. Zaten üç-beş gün olan tatilinizi daha verimli hale getirmekten vaz mı geçeceksiniz? Sakın!

Aylar öncesinde telefonunuza uygun olmayan uygulamaları nasıl yükleyeceğinizi anlatmıştık. O yazımızda tanıttığımız Market Helper uygulamasına benzer olan, Market Enabler (pazar aktifleştiricisi) programını kullanacağız. Bu imkanı bize sunduğu için de XDA Developers topluluğunun bir geliştiricisi olan rac2030'a teşekkür etmek gerek.

Gelelim Google Play Store'da ülke değiştirme nasıl olur, ya da ülkemizde bulunmayan uygulamalar nasıl yüklenir tarzı soruların cevabına. Öncelikle Market Enabler uygulamasını edinmelisiniz ve bu uygulamanın cihazınızda çalışabilmesi için cihazınızın rootlu olması gerekiyor. Bu uygulama vasıtasıyla cihazımızı farklı bir ülkenin operatörüyle bağlantılıymış gibi gösterip (Play Store'u aldatacağız!) cihazımızın o ülkeye ait olduğunu kanıtlayacağız. Bu adımı Market Helper programıylada gerçekleştirebilrisiniz.

Market Enabler nasıl yüklenir ve kullanılır

Google Play Store'da bulunmayan bu uygulayı Play Store dışından indirmelisiniz. Bunu gerçekleştirebilmek için Ayarlar>Güvenlik>Bilinmeyen Kaynaklar'ı aktifleştirin. Bir kez daha hatırlatalım; Bu cihazın işe yarayabilmesi için cihazınız rootlu olmalıdır. Uygulamayla ilgili XDA Developers'taki forum başlığı için bu linke, direkt olarak apk dosyasını indirmek için bu linke tıklayın.

 • Uygulamayı yükledikten sonra açın, ve üst menüdeki 3 seçenekten biri olan “Settings list” i seçin. Burada farklı ülkelerin operatör listelerini göreceksiniz. İsimlerin başında ise ülke kodları yer almakta; us->ABD, ca->Kanada, ch->İsviçre, de->Almanya, it->İtalya, au->Avusturya, at->Avustralya, nl->Hollanda, ie->İrlanda
 • Onayladıktan sonra Ayarlar>Uygulamalar>Google Play Store'u bulun ve “verileri temizle” seçeneğini seçin.
 • Şimdi gönül rahatlığıyla istediğiniz ülkede bulunan uygulamaları yükleyebilirsiniz!

Eğer üstteki işlemleri yaptıysanız ve bir işe yaramadıysa, bir de Google Cüzdan (Orijinal ismiyle Google Wallet) ayarlarını değiştirmelisiniz.

Market Enabler turkish
Arayüz İngilizce olsa da gayet basit ve anlaşılır./ © AndroidPIT

Google Wallet (Cüzdan) ayarlarını değiştirme

Google Cüzdan sevisiyle, Play Store'dan aldığımız ücretli uygulamaları, daha önce tanımladığımız bir ödeme şekli vasıtasıyla, ödeyebiliyoruz. Google akıllılık ederek, bulunduğumuz ülkeyi tespit etmek için ödeme yönteminde verdiğiniz fatura adresini kullanıyor. Örneğin başka bir ülkeye gittiğinizde ve o ülkenin hattını kullandığınızda dahi Google Play Store Türkiye'de takılı kalabiliyor. Bunun sebebi Google Wallet'daki fatura adresinizin Türkiye'de bulunması. Fakat bunu da değiştirmenin yolu var. Android cihazınızda gittiğiniz ülkenin Play Store mağazasını etkinleştirmek için;

 • Bilgisayarınızın tarayıcısından Google Wallet'ı (ya da Türkçe ismiyle Google Cüzdan'ı) açın.
 • Açılan sayfadan yeni bir ödeme yöntemi ekleyebilir ya da mevcut ödeme yönteminizin Fatura adresini değiştirebilirsiniz. Her iki durumda da mağazasını açmak istediğini ülkede bir adres yazın.
 • Daha sonra yine bilgisayarınızdan Google Play mağazasını açın ve ücretli bir uygulama bulun.
 • Bu ücretli uygulamayı satın alıyormuş gibi fiyat etiketinin üzerine tıklayın. Açılan pencereden hangi cihazınıza yükleneceğini seçin (sembolik) ve onaylayın.
 • Sonraki ekranda beliren “Satın Al” butonuna basmadan satın alma işlemini iptal edin.
 • Daha sonra tarayıcınızın önbelleğini temizleyin ve telefonunuzdan Ayarlar>Uygulamalar>Google Play Store'u açın ve önbelleği ve verileri temizleyin.
Play Store Cache turkish
Ayarlardan Google Play Store'u bulun ve Önbelleği ve verileri temizleyin./ © AndroidPIT

Google Play mağazasını bir dahaki açışınızda, sizi istediğiniz ülkenin mağazası karşılayacak!

Paylaştığımız bilgileri uygulayabildiniz mi? Karşılaştığınız aksaklıkları yazın beraber bulmaya çalışalım!

12 comments

Yeni yorum yaz:
 • Bu konunun güncellemeye ihtiyacı var. İki program da başarısız oldu.

 • Uğur Ö. 05.Şub.2014 Link to comment

  Google Play market'in ülke ayarını değiştirmek biraz karışık bi konu. Örneğin ben aynı sorunu yaşadığımda (1-2 ay önce) sadece google cüzdan'a yeni adres verip önbelleği temizleyerek root'a ihtiyaç duymadan halletmiştim. Daha sonra aynı yöntemi denediğimde başarısız oldum. İnternette araştırma yapınca da kesin bir bilgiye erişemedim; kimisi yeni kartla uygulama satın almanın gerekli olduğunu söylemiş, diğeri ise önce bütün kart bilgilerinin silinmesi gerektiğini söylemiş. Önce google cüzdan ayarlarından başlayarak farklı yöntemleri denemek gerek. 1 mobile market'i duymamıştım onu da incelemeye alırız olmazsa

 • 1 mobile markette güncellemelerin listesini gösteriyor ama o uygulamaları güncellemek için bi düğme falan bulamadım nerden yapıcam uygulamaların güncellemelerini?

 • 1 mobile marmet guzel uygulamaydi esku telefonumda kullanıyorum

 • çağdaş 03.Şub.2014 Link to comment

  Yani aslında bu uygulama google play in uluslararası alt yapısından kaynak alıyor

 • çağdaş 03.Şub.2014 Link to comment

  Unutmadan 1 mobile market uygulama güncellemelerini google play Türkiye den daha önce veriyor. ben facebook 5. . . sürümüne daha önce geçiş yapmıştım

 • çağdaş 03.Şub.2014 Link to comment

  Ayrıca 1 mobile market google play alt yapısını kullandığı için de güvenilir. 1 mobile yi google play dan yükleyebilirsiniz

 • çağdaş 03.Şub.2014 Link to comment

  Bunlarla uğraşmak yerine 1 mobile market yükleyin. Root falan da istemiyor. Ben google play Türkiye de olmayan herşeyi ordan yüklüyorum. mesela google earth ve haritalar uygulaması google play Türkiye de mevcut değilken 1 mobile markette var

 • site den bakinca abd gozukuyor ama google filim filan yok

 • simdi tüm kitapları sildim ama yok

 • ben s2 kullaniyorum omni yüklü olmuyor onceden bi kredi karı vadi ama onu sildim ve onla hiç satın alma islemi yapmadim sadece kitap inirmek için kullandim acaba ondan mi olmuyor

 • Benim en çok güldüğüm Blogger uygulamasının Türkiye'de kapalı olması. Hangi mantığa göre ayrım yapıyprlar anlamıyorum. Telefonumun garantisi bittiğinde kesin rootlayacağım. :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!