This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Size de 3G veya kablosuz internet üzerinden okuduğunuz bir şeyi kaydedip sonradan okuma isteği sık sık geliyor mu? Peki bu çözülemeyecek bir problem mi? Böyle düşünüyorsanız bu haberimizde Google'ın da 2012'nin en iyi uygulamaları arasına koyduğu "Pocket" uygulaması ilginizi çekebilir çünkü bu uygulama çok işe yarıyor!

(c) Pocket

Sizlere elimizden geldiğince Android dünyasındaki önemli uygulamaları tanıtmaya çalışıyoruz (Örneğin Anrdoid İçin Olmazsa Olmaz 5 Uygulama). Bu sefer çok hoşuma giden uygulamanın ismi Pocket. Yani cep. Hoşuma gitmesinin nedeni ise işime çok yarıyor olması. Adından da çağrıştırdığı gibi tüm olay uygulamanın sonradan okumak istediğiniz bir yazıyı (belki gideceğiniz yerde internet olmadığından belki de kısaca şu an için okumaya zamanınız olmadığından) okuma arşivine atması. Yani uygulamanın offline okuma özelliğinin yanısıra bir de önemli bulduğunuz yazıların elinizin altında kalmasını sağlayan da bir özelliği var.

Uygulama çok özet bir şekilde aşağıda anlattığım şekilde çalışıyor:

Üstte de gördüğünüz gibi Habertürk sitesine Sneijder ve Galatasaray hakkındaki haberi okumak için Android'in tarayıcısıyla bağlandım. Tabii site mobil cihazlara optimize edilmiş durumda. Tek yapmanız gereken üstte yaptığım gibi ayarlara gelmek ve Sayfayı Paylaş'a (Share page) tıklamak. Sonrasında da "Add to Pocket"a (Cebe at) tıklıyorsunuz.

Sonrasında ekran görüntülerinde gördüğünüz gibi Pocket sizin için yazıyı bir-iki saniye içinde kaydedecek. Yazıyı sonradan okumak üzere kaydetmek için tüm yapmanız gereken bu! Sonradan Android'inizde bulunan Pocket uygulamasını açtığınızda kaydettiğiniz tüm arşivi görecek ve içlerinden okumak istediğinizi seçebileceksiniz (tıpkı yukarıda seçtiğim gibi).

Yukarıda gördüğünüz yazı Pocket'ın Habertürk sayfasından çektiği yazı oluyor. Artık Sneijder ve Galatasaray arasında neler geçiyor, Tafarel ne şekilde bir çıkış yapmış, Türkiye'yi İstanbul'u ve Galatasaray'ı nasıl övmüş her şeyi kelimesi kelimesine internet bağlantısına ihtiyaç duymaksızın hatmedebilirsiniz.

Uygulamanın bir başka özelliği ise kayıtlarınıza başka cihazlardan senkronize bir şekilde ulaşabilmeniz. Örneğin ben bunun için Mozilla tarayıcıma ufak bir eklenti yükledim ve Pocket eklentisi artık hep sağ üst köşede beliriyor. Buradan okumam gereken ne varsa daha büyük ekrandan (yani bilgisayarımdan) okuyabiliyorum.

Aslında Pocket uygulamasıyla videolar da yüklenebiliyor (teoride). Fakat benim YouTube'daki denememden sonra uygulamanın içinde çıkan uyarı yazısında bazı sitelerin video indirimini yasaklamış olduğu bu yüzden videoyu izleyemiyor olabilirsiniz yazıyordu.

Şimdi bu uygulamanın neden çok hoşuma gittiğini anlamışsınızdır. Zaten boşuna Google Play Store'da 2012'nin en iyi uygulamaları arasında seçilmedi. Eminim birçoğunuz bu uygulamayı çoktandır kullanıyordur. Umarım bu uygulamayla henüz tanışmamış kullanıcıların işini görür.

Bu ücretsiz uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!