This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Pocket: Çevrimdışı yazı okumak için mükemmel uygulama

Diyelim ki Internet'te gezinirken çok güzel bir yemek tarifi gördünüz ve daha sonra kullanmak istiyorsunuz. Ya da favori köşe yazarınızın yazısını çok beğendiniz ama o anda okuyacak vaktiniz yok. İşte Pocket bu tarz durumlar için mutlaka telefonunuzda olması gereken, çok kullanışlı bir uygulama. Pocket sayesinde istediğiniz şeyleri uygulamaya kaydedip, telefonunuz Internet'e bağlı değilken de bunlara erişebiliyorsunuz. Pocket'ın bu konuda ne kadar başarılı olduğunu ayrıntılı olarak inceledik.

Not

Artı

 • Etiketlere göre gruplandırma özelliği
 • Hızlı ve basit kullanım
 • Pratik tarayıcı versiyonu
 • Farklı cihazlarda sorunsuz senkronizasyon

Eksi

 • -
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Google Nexus 5 4.4.2 Hayır 5.1 6.4.7.0

Özellikler & Kullanım

Belki kısıtlı bir mobil veri paketiniz var, belki bulunduğunuz yerde kablosuz Internet yok ya da sizin vaktiniz yok ve bu yüzden okumak istediğiniz bir yazıyı okuyamıyorsunuz. Pocket işte bunun gibi durumlar için tam bir hayat kurtaran uygulama işlevi görüyor. Pocket'ın sunduğu hizmet oldukça basit aslında. Uygulamayı kurup bir hesap açıyorsunuz ve telefonunuzda ya da bilgisayarınızda gördüğünüz her türlü yazıyı daha sonra okumak üzere Pocket'a kaydediyorsunuz. Daha sonra vaktiniz olduğunda, Internet bağlantınız yoksa Pocket arşivine attığınız her şeye farklı cihazlardan erişebiliyor, dilediğiniz gibi okuyabiliyorsunuz. Bunun için mobil cihazınızda ilgili uygulamaya, bilgisayar ya da tablette ise www.getpocket.com adresine gitmeniz yeterli. 

pocket1
Pocket PC'de böyle görünüyor. / © AndroidPIT

Diyelim ki daha sonra okumak istediğiniz bir yazı var. Ya uygulama girerek yazının adresini ekliyor ya da yazıdaki "Paylaş" butonundan "Add to Pocket" seçimi yapıyor ve bu makaleyi kendi kişisel arşivinize eklemiş oluyorsunuz. Aynı şeyi diyelim ki YouTube videoları ya da Internet'teki başka sayfalar için de yapmanız mümkün. 

pocket2
Yazıları görüntülemek ve göndermek gayet basit. / © AndroidPIT

Ayrıca Pocket uygulamasında ilgili yazıyı açtığınızda karşınıza çıkacak olan paylaşım menüsünü kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza gönderebilir, Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya ağları üzerinden paylaşabilirsiniz. Gönderdiğiniz arkadaşınızda da Pocket uygulaması varsa, ilgili yazı doğrudan onun Pocket arşivine girecektir. 

pocket3
Bir yazı eklendiğinde soldaki gibi bir mesaj çıkıyor karşınıza, daha sonra gönderme arayüzü ise sağda. / © AndroidPIT

Pocket'ta kaydettiğiniz yazılar uygulamanın kendi tasarım mantığına göre yeniden düzenleniyor ve okumaya çok uygun bir hale getiriliyor. Çok uzun yazılarda bile Pocket'in kendine has tasarımı yazıyı daha kullanıcı dostu ve daha okunabilir hale getiriyor. Ayrıca yukarıdaki ana menüden yazılarınızı etiketlemeniz ve buna göre kategorilendirmeniz, punto büyüklüğü ya da parlaklık gibi ayarları yapmanız da mümkün. 

pocket4
Yazıları nasıl görüntüleyeceğinizi kendiniz belirliyorsunuz.  / © AndroidPIT

Ayarlar menüsünde ise Pocket'ta çevrimdışı yazıları nasıl görüntüleyebileceğinizi kendiniz seçiyorsunuz. Örneğin otomatik olarak tam ekran yapmak ya da sayfa atlamayı açıp kapatmak gibi ince ayarları bu menüden kendiniz yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde yazıların SD karta mı yoksa telefonun kendi hafızasına mı kaydedileceği gibisinden ayarları da buradan yapmak mümkün. 

pocket5
Ayarlar'da işinizi kolaylaşrıacak birçok "ayar" var! / © AndroidPIT

Ekran & Kontroller

Pocket'ın gayet basit ve sezgisel kullanıma açık bir arayüzü var. Yan tarafta açılan menü gayet iyi bir genel bakış sunuyor. Uygulamanın kullanımı oldukça basit ve bütün fonksiyonları çok kısa bir sürede öğrenebiliyorsunuz. 

pocket6
Pocket ana menüsü ve etiketler. / © AndroidPIT

Hız & İstikrar

Test süresi boyunca Pocket uygulamasında herhangi bir çökme ya da gecikme sorunu yaşamadık. 

Fiyat/Performans Oranı

Pocket tamamıyla ücretsiz ve reklamsız bir uygulama. 

Son Söz

Google Play Store'da Pocket'a benzer işlevleri olan birçok uygulama mevcut, ancak görebildiğimiz kadarıyla Pocket bu konuda bütün vaatlerini yerine getiren, gerek tasarımı, gerek kullanıcı arayüzü, gerek ekstra işlevleri, gerekse de çalışma mantığıyla ideal bir uygulama. Ayrıca hem akıllı telefon, hem de PC kullanıcılarına hitap etmesi ve sunduğu senkronizasyon olanakları da ekstra bir avantaj.  

5 comments

Yeni yorum yaz:
 • Yararlı paylaşım teşekkürler.

 • bu çok guzelmiş. kullanıyorum

 • mail ve sifreyi kabul etmiyor acamiyorum

 • müthiş bir uygulama. kesinlikle tavsiye ederim.
  cemal bey herhangibir uygulama yada tarayıcıdan herhangibir şeyi kaydetmek. için "paylaş" diyoruz ve "add to pocket" seçiyoruz.
  mesela youtube uygulamasından videoyu açınca paylaş diyorsun add to pocket seçeneğini seçiyorsun. bu kadar basit.
  yalnız bu kaydettiğin sayfalar telefon hafızasında yer kaplıyor. ancak arşivle derseniz offline bakma olmuyor ama telefon hafızasından silinmiş oluyor.

 • Bide nasıl yapacağımızı anlatsaydiniz bilgiler havada kalmış bir youtube videosu ofline olarak nasıl izlenebilir yanınızda öğrenemedim doğrusu

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!