This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

QWERTY Klavye Mi Dokunmatik Ekran Mı? Anket Sonuçlarına Bir Göz Atın

Ne zaman yeni bir cihazın QWERTY klavyeyle çıktığını duysak ister istemez biraz heyecanlanıyoruz. Data girişi metodlarından birini diğerine yeğlediğimizden değil; sadece gün geçtikçe piyasaya daha az klavyeli model çıkıyor ve bunlardan çok azı üst seviye cihazlar oluyor. Bu yüzden elimizin altında farklı seçeneklerin bulunması her zaman için iyi. Nokia bu konuda kullanıcıların gerçekten ne istediklerini öğrenmek için bir kullanıcı anketi yaptı.

Sonuç ise enteresan: Pek çok üreticinin tamamen dokunmatik ekrana odaklandığını düşünürsek, QWERTY klavye isteyen kullanıcı oranı bizim umduğumuzdan yüksek çıktı. Ankete katılan insanların hemen hemen yarısı QWERTY klavyeyi tercih ederken %35’i dokunmatik ekranı tercih etti. Geri kalanlar ise sesli kontrol ve numaralı tuşları (sayısal veri girmek için olacak) yeğledi.

Görünen o ki bu sonuçlar ülkeden ülkeye de farklılık gösteriyor. Örneğin Amerika’da QWERTY isteyenlerin oranı %33’e inerken, dokunmatik ekranları isteyenlerin oranı %47 seviyesinde. Sesli kontrole ise daha fazla ilgi var. Tabii bu Apple’ın yaptığı pazarlamadan dolayı da kaynaklanıyor olabilir.

Siz hangisini tercih edersiniz? Sizce klavyeler mazide mi kaldı yoksa bir sonraki telefonunuzun klavyeli olmasını mı tercih ederdiniz?

Daha fazla anket sonucu için Nokia’nın sitesine buyrun.

Resim: Pocketnow.com

Kaynak: Nokia

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!