This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Motorola RAZR i İncelemesi: Üst Düzey Bir Cihaz Değil

Dün itibariyle Motorola Razr i'yi tanıttı ve itiraf etmeliyim ki biraz hayal kırıklığına uğradım. Hakkında bu kadar çok konuşulduktan sonra cihazın orta düzey bir Android cihaz olduğunu, umduğum üst düzey cihaz olmadığının farkına vardım. Ama her neyse RAZR yine de ortalama, teknoloji takıntısı olmayan tüketici için son derece düzgün bir akıllı telefon.

Tasarım

Razr i, yüksek kalite materyalle yapılmış tipik bir Motorola RAZR gibi duruyor. Motorola için "plastik" yabancı bir kelime ve RAZR i ilk RAZR Android cihazda olduğu gibi kevlardan (çok hafif karbon kökenli çok sağlam liflerden oluşan bir malzeme) oluşuyor. Ve bu kadar premium materyallerle bile RAZR i Galaxy S3'ten daha hafif olmayı başarmış. Cihaz sadece 126 gram ağırlığında (S3 133 gram ağırlığında). RAZR i dışarıdan gerçekten çok sıkı bir telefon gibi (pahalı bir telefon gibi) gözüküyor. Öte yandan dürüst olmam gerekirse S3 dışardan çok daha basit duruyor. Bu açıdan Motorola, övgüyü hakediyor.

Motorola'nın Galaxy S3'e göre daha iyi malzeme kullandığını fotoğraftan bile görebilirsiniz.

Ekran

Geçmişe baktığımda Motorola'nın vaadettiği dünyanın ilk edge-to-edge ekranına daha kuşkuyla yaklaşmam gerekiyordu. Kuşkusuz RAZR i ekranın üstünde ve altında çok az yer harcıyor ve yanlardaki genişlik 0.07 inç kalınlığında. Bu çok değil çünkü bu genişlik cihazın cihazı kullanırken elden kaçmasını engelliyor ve daha iyi bir tutuş tecrübesi sağlıyor. Ama pazarlandığı gibi edge-to-edge (ön yüzeyi tam ekran) değil.

Ve daha başka problemler de var...

  • Çözünürlük: Motorola, dakika uzaklığına ve tepedeki camdan dolayı görüntü kalitesinin oldukça yüksek olduğunu söylüyor. Bu doğru fakat bir Galaxy S3 kullanıcısı olarak 960x540 piksel gerçekten gitmiyor. Bu cihazın ekranına ne zaman baksam her şey birbirine karışıyor.
  • Ekranı kaplayan cam, çerçeveden biraz daha ufak. Böylece parmağınızı ekranda oynattığınızda metal çerçevenin nerde yukarı çıktığını görebiliyorsunuz. Motorola ekranı büyük ihtimalle cihaz ters koyulduğunda herhangi bir zarara karşı gömülü yaptı. Bir başka ihtimal ise ekranı topyekün korumak için Gorilla Glass kullandılar ki bu günümüz üreticilerinin çok sık başvurduğu bir yöntem.

Küçültülmüş ekrana alışması biraz zaman alıyor.

Kamera

Motorola ve Intel, özellikle ultra hızlı kameralarından gurur duyuyor. Eğer kamera tuşuna bastığınızda, RAZR i'nin kamerası bir saniyeden az bir sürede açılıyor ve taramalı tüfek gibi hemen hemen aynı sürede on poz çekebiliyor.

Kişisel olarak bu tip şeylerle pek ilgilenmiyorum. Ben daha çok kameranın yapabilirlikleriyle ilgileniyorum; özellikle ışığı ve rengi ne kadar yakalayabildiği. Londra'da bir kafede cihazı test ederken S3, RAZR i'yi ışığı yakalama açısından yendi.

İşlemci

RAZR i'nin en önemli bileşeni Intel'in Medfield serisinden 2480 Atom işlemcisi. Sadece tek bir çekirdeğe sahip ki bu insanları cihaz hakkında kötü düşünmeye itebilir fakat Intel'in "hyper-threading" teknolojisi sağolsun, sistem iki uygulamayı aynı anda çalıştırabiliyor ve böylelikle cihazı çift çekirdek seviyesine çıkartıyor.

Optik ilüzyon: RAZR i, Galaxy S3'ten daha kalın gözüküyor ama sadece öyle gözüküyor çünkü normalde daha ince bir cihaz.

Ve eğer gerekliyse çip ayrıyetten 2 GHz'e yükseltilebiliyor. Bir Motorola çalışanın mesajında "Galaxy S2'den çok daha güçlü" şeklinde bir yorum girilmiş. Dikkat edin S3'ten bahsetmiyor; burda RAZR i'nin amacı galip gelmek değil sadece rekabet edebilecek seviyede pazara tutunmak.

Motorola JavaScript hakkındaki gelişmeler konusunda da ihtiyatlı haberler vermeye çalıştı; internet tarayıcısının daha hızlı olması gerekiyor.

Bu umut verici gözüküyor fakat performansta pek de bir gelişme görmedim. Tersine cihaz bazı limitlere yaklaştığında donmalar yaptı. Ama inanıyorum ki bu yazılımın son sürümünü kullanmadığım içindir. Bu yüzden erken kanılara varmak istemiyorum.

Intel'in x86 mimarisinde Android uygulamalarının uyumluluğu konusunda son söz ise: Intel kendi çipine en popüler 500 uygulamayı yüklediğini söylüyor ve diğer uygulamalar da emülatör aracılığıyla çalışıyor diyor. "Özellikle Chrome işi zordu ama bununla başa çıkabildik." diye konuştu bir Intel temsilcisi. Bahsettiği şey Intel'in bu tip şeyleri çok ciddiye aldığı ve de şirketin yüksek seviyede x86 uyumluluğunu başaracak pazarlama gücünde olduğu.

Peki ya Google Play Store'daki tüm uygulamalar? Bence bu Intel için bile çok zor bir iş. Tabii ki sonucu büyük ölçüde Intel'in ve Android'in ileride hangi noktaya geleceği gösterecek. Kesin bir şey var ki RAZR i'nin başarısı ile Intel'in Android dünyasındaki başarısı birbiriyle girintili.

Yeni başlayanlar için hızlı ayarlar. Parmağınızı ekranda soldan sağa kaydırdığınızda beliriyor. Bu da Motorola'nın RAZR i'yi kimlere pazarladığını gösteriyor. Ortalama bir Android kullanıcısına.

Sonuç: Üst Düzey Cihaz Nerede?

Şu an en son ve kritik soruya ulaştık: RAZR i'yi hangi kategoriye koymak lazım? Kuşkusuz hepimizin umduğu bi "çerçevesiz" bir üst düzey cihaz değil.

Ama eğer cihazın pazardaki konumlandırılmasına bakarsanız, Motorola'nın stratejisi, en azından daha açık. Telefon 399 Euro ve piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra 350 Euro'ya düşmesi bekleniyor. Bu fiyat/özellik bakımından gayet iyi. Model, teknoloji meraklılarına hitap etmeyebilir ama çok güzel bir tasarımı çok iyi bir kamerası var.

Bununla yaşayabilirim. Kuşkusuz Motorola'nın gerçek stratejisi hala gizemini koruyor. Londra'ya, bu (sadece "düzgün" ve "iyi" diyebileceğim) cihazın tanıtımı için çağırılmış bulunuyorum. Ama cihaz RAZR HD'den daha mı iyi?

Benim görüşüme göre her üreticinin dünyaya "bakın biz de yapabiliyoruz" diyebileceği bir üst düzey telefona ihtiyacı var. Bu modeller hemen hemen tüm akıllı telefonların iskeletini oluşturuyor. Ve tüm üreticiler faturaya uyan iyi bir modele sahip - Motorola hariç. Bence bu onlar için büyük bir problem olabilir.

Eylül'de Android 4.0.4'lü bir telefonu pazara sürmek bir hayal kırıklığı. Bir Jelly Bean güncellemesi için çalışılıyor ama hala ulaşmadı. Ama Motorola en azından bootloader'ı (açılış yöneticisi) açmaya karar verdi.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!