This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Ağustosun ortalarına yaklaştık ve bu yaz güneş adeta kavurup geçti. Gerçi biz Berlin’de bayağı ıslandık ama neyse... Bizim gibi daha serin bir yaz geçirmiş olanlar için en azından sanal dünyasında sıcak bir yaza erişmek mümkün. Nasıl mı? Jet Ski oyunu olan Riptide GP sayesinde.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.3 1.6.3

Özellikler & Kullanım

Test cihazı: Samsung Galaxy S2 (I9100)
Android versiyonu: 2.3.6
Root: Hayır
Bu sürümden itibaren kullanılır: 2.2

Riptide GP oyunun ambleminden de zaten Jet-Ski oyunu olduğu anlaşılıyor. Jet-Ski demek tabii ki de hız ve zevk demek (Bkz. Metin Şentürk). Android için birçok spor oyunu bulunsa bile, çoğu (kullanım ve hızdan dolayı) hayal kırıklığı uğratıyor. O yüzden bu oyunun beni aksini kanıtlayacağını pek beklemiyordum.

Başlangıçta karşımıza güzel dizayn edilmiş, düzenli ve takılmayan bir menü çıkıyor. Ayarlar dışında buradan farklı oyun modları seçiliyor:

Race: En fazla beş tane bilgisayar rakibine karşı hızlı yarış. Oyuna alışmak için ideal seçenek.

Hot lap: En hızlı süreye ulaşmanız lazım. Rakipsiz oynanıyor.

Championship: Tüm bir sezon olan bu seçenekte, her yarışın ardından puan topluyorsunuz.

3 farklı zorluk dereceleri arasından seçim yapmanız mümkün. Bütün derecelerde 12 yarış “pisti” de bulunuyor. Böylece zorluk dereceleri içinde bulunan yarışlar hep aynı oluyor ve sadece rakipler daha güçlü oluyor.

Oyunda bulunan 6 farklı Jet-Skilerden üçüne baştan sahip oluyorsunuz. Diğerlerini ise, pistlerde olduğu gibi zamanla kazanıyorsunuz.

İlk göze çarpan oyunun müthiş grafiği. Renkler parlıyor, etraf detaylı ve su daha önceden hiç olmamış bir şekilde gerçek duruyor. Tabii ki de daha önce böyle güzel grafikli oyunlar bulunuyordu. Fakat bunlar çoğu cihazlarda takılarak oynanıyordu. Riptide GP ise - ne kadar yüksek donanımlı cihazlar tavsiye edilse de - diğer cihazlarda da takılmadan oynanıyor.

Tegra 3 kullanan cihazlar hatta daha iyi ve daha detaylı bir grafikle karşı karşıya kalacaklar. Öyle detaylı ki, kameraya su sıçrıyor ve hızdan dolayı kenara akıyor. Arabanın camından tanıdığımız bu detay gerçekten çok iyi yakalanmış. Ayrıca su HD grafiğine sahip oluyor ve aslında sadece oyun konsollarından tanıdığımız “Motion Blur efekti” kullanılıyor.

Hızlanmak için ekrana basmak gerekirken, hareketler için telefonunuzu sağa veya sola yatırmanız gerekiyor. Yavaşlamak isterseniz parmağınızı ekrandan çekmeniz gerekiyor. Bazı uygulamar bunu pek iyi kullanamamışken, burada oynanış çok iyi olmuş ve oyun yüksek hızlarda bile takılmıyor.

Özet:
Riptide GP beklentilerimi kesinlikle geçti. Diğer çok güzel grafiğe sahip oyunlarda ki gibi, istikrarlı çalışması ve oyunun zevk vermesi arka planda bırakılmıyor. Görünüm (özellikle Tegra 3 altında su) çok başarılı. Ayrıca 3 farklı oyun seçeneğinin - ve bunlarda 3 farklı zorluk derecesinin - bulunması, oyuncuda yüksek motivasyon sağlıyor ve kolay kolay oyundan bıktırmıyor. En fazla ise Championship modunu beğenmiş olduk. Tek eleştirilecek yön, “sadece” 12 farklı yarış pistinin olması.

Ekran & Kontroller

Bu bölümde pek parlak olmayan spor oyunlarına nazaran Riptide GP bize aksini kanıtladı. Oldukça detaylı grafiğe rağmen, oynanış geride kalmıyor ve oyunu zevkli kılıyor.

Hız & İstikrar

Daha önce de belirttiğim gibi, Riptide GP müthiş grafiğine rağmen hep hızlı ve istikrarlı çalışıyor. Yüksek donanımlı cihazlar tavsiye edilse de, diğer cihazlarda da oyun güzel bir grafikle istikrarlı çalışıyor.

Fiyat/Performans Oranı

Riptide GP oyununun ücreti Play Store’da şu an 2.52 Avro. Bu gerçekten iyi bir fiyat, uygulamanın hiç sıkmadığını ve uzunca motive ettiğini düşünürsek. Oyun harcadığınız her kuruşa değer.

Ekran Görüntüleri:

Riptide GP - Jet Ski’siz Yaz Olmaz Riptide GP - Jet Ski’siz Yaz Olmaz Riptide GP - Jet Ski’siz Yaz Olmaz Riptide GP - Jet Ski’siz Yaz Olmaz Riptide GP - Jet Ski’siz Yaz Olmaz

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!