This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Avea mobil bağlantı direktörü Baran Yurdagül, AndroidPIT Türkiye’nin takipçilerini heyecanlandıracak açıklamalar yaptı. Her üç Avea müşterisinden birinin akıllı telefonu olduğunu söyleyen Yurdagül, müşteri profiliyle ilgili de bilgiler verdi. Uzun zamandır okuyucularımızın beklediği ve ısrarla sorduğu akıllı telefon HTC One Mini’nin de yakın zamanda Türkiye’ye geleceğini ve Avea’nın Mini’yi ilgi çekici tekliflerle müşterilerine sunacağını açıkladı. Baran Yurdagül’le Türkiye akıllı telefon pazarı ve pazardaki payları üzerine kısa bir söyleşi yaptık.

avea
Avea'nın mobil bağlantı direktörü Baran Yurdagül / © Avea

Bildiğiniz üzerine, biz bir Android platformuyuz ve Avea'nın müşterileri akıllı telefon satın alırken hangi işletim sistemini daha çok tercih ettiğini bilmek istiyoruz. Android mi daha popüler yoksa iOS mu?

2013’ün ikinci çeyreğinde, tüm dünyada satılan akıllı cihazlara baktığımızda, dünya genelinde Android işletim sistemine sahip cihazların (%79 pazar payı), İOS işletim sistemli olanlara (%13.4 Pazar payı) göre daha çok tercih edildiği görülüyor. Avea özelinde de Android’in liderliği söz konusu.

Hangi markalarla anlaşmalarınız var, kampanyalar yapıyorsunuz? Öne sürdüğünüz bazı markalar var mı?

Dünya genelinde beğeniyle takip edilen markaların yeni modelleri piyasaya çıktığında; ilk ve en avantajlı teklifi yaratıp müşterilerimizle buluşturmaya çalışıyoruz. Dönemsel olarak özel günler için de farklı kampanyalar yapıyoruz. Amacımız her kullanıcıyı, ihtiyaçlarını karşılayacak; zevkine hitap edecek ürünle buluşturmak.

Dünyaca ünlü markaların yanında, kendi markamız altında sunduğumuz Avea inTouch 1 ve Avea inTouch 2 akıllı telefonları müşterilerimiz tarafından büyük bir ilgi gördü.

Cihaz kampanyalarımızı S.E.Ç paketleri eşliğinde, 24-36 ay taahhütlü olmak üzere farklı ödeme seçenekleriyle birlikte sunuyoruz. S.E.Ç. paketlerinden yararlanmak isteyen Avealılar, son teknoloji cihazlara ilk 3 ay 250 MB internet hediyeli tarifeye ek ödeme seçeneğinin yanı sıra, internet paketli teklifleri ve her şey dahil 1000 dakika+1000 SMS+4GB internet veya 500 dk+500 SMS+1 GB internet olmak üzere 4 farklı teklifle sahip olabiliyor. Peşin ödemelerde de hediye internet paketi teklifleri sunuyoruz.

Akıllı telefon satın alan müşteri profiliniz nasıl?

Avea özelinde akıllı telefon kullanımında erkekler başı çekiyor. %70 oranında erkek kullanıcımız varken, bu oran kadınlarda %30. Müşterilerimizin %45’i 30-45 yaş aralığında. Bunun %20’sini ise 45-60 yaş aralığı teşkil ediyor. 2013, 01 Ocak-30 Haziran tarihli endeks verilerimizde, erkeklerin kadınlara göre %24 oranında daha fazla data kullanımı gerçekleştirdiğini ve %12 daha fazla konuştuğunu gözlemledik. En çok data kullanımı yapılan illerin de, ilk 3 büyük şehirden sonra, Adana, Mersin ve Gaziantep olduğunu tespit ettik. Genç müşterilerimiz sosyal medya sitelerinden sonra en çok haber ve video sayfalarını ziyaret ediyorlar. Profesyonellerse alışveriş ve haber sayfalarına yöneliyorlar.

Müşterilerimiz cihazları ile ses ve SMS’ten daha fazla şeyi yapmayı tüm işlerini takip etmeyi, ödemelerini yapmayı, sosyal medyaya girmeyi, resim ve video çekmeyi, internete bağlanmayı, televizyon ve film seyretmeyi istiyorlar. Biz de bu nedenle Türkiye’ye yeni cihazlar getirirken, bu talepleri bir arada sunabilen akıllı telefonları getirmeyi tercih ediyoruz. Geçen seneye göre, mobil internet gelirimiz %43 artışla 132 milyon TL’ye ulaştı. 2013 yılının 2. Çeyreğinde akıllı cihaz sahiplik oranını yüzde 30’a yükselttik. Yani neredeyse her üç Avea müşterisinden biri, artık akıllı telefon kullanıyor.    

Vaktinizden dolayı teşekkür ederiz Baran Bey. Son olarak, okuyucularımız bize HTC One Mini'nin Türkiye gelip gelmeyeceğini soruyorlar. Gelecekse ne zaman gelir? Sizin böyle bir girişiminiz var mı?

HTC One Mini, çok yakında Türkiye’ye gelmiş olacak ve biz de Avea olarak HTC One Mini’yi fark yaratan Avea teklifleriyle müşterilerimize sunuyor olacağız.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!