This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

İlk olarak 2011 yılında piyasaya sürülen Galaxy S2 adeta Samsung'a sınıf atlatarak S serisi akıllı telefonların fenomen hale gelmesinde en önemli kilometre taşı olma görevini üstlendi. Kullanıcı memnuniyeti anlamında kendisine çok saygın bir yer edinen ve hala piyasada yüksek talep görmekte olan Galaxy S2'nin geliştirilmiş sürümü ve geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde duyurulan  olan Galaxy S2 Plus'u inceleme fırsatı bulduk. Galaxy S2 Plus hakkında bilinmesi gerekenleri detaylı testimizde bulacaksınız.

S2P 1

Samsung Galaxy iki sene sonra  modifiye edilmiş olarak piyasaya çıkıyor. Birbirinden yetenekli üst sınıf akıllı telefonların arka arkaya piyasaya sürülmekte olduğu bugünlerde piyasaya yeniden dönüş yapan fenomen Galaxy S2'nin şansının ne kadar olduğu hakkında bilgi verebilecek olan testimize hoşgeldiniz.

Dizayn ve İşçilik

Yeni Galaxy S2 Plus'un dizayn anlamında bildiğimiz S2'den hiç bir farkı yok. Kasa tipi, tuşların yeri gibi temel görünüm özellikleri Galaxy S2 ile tamamiyle aynı olan Galaxy S2 Plus'un boyutlarında ve de ağırlığında orijinaline göre bir takım gerilemeleri gözlemliyoruz. Galaxy S2 Plus, S2'ye hem daha kalın ( 8.49 milimetre yerine 8.9 milimetre kalınlık) hem de daha ağır (116 gram yerine 121 gram). 

S2P WM 8
Tek yumurta ikizleri: Galaxy S2 Plus üstte, Galaxy S2 altta. / © AndroidPIT

Öte yandan Galaxy S2 Plus'un ekran büyüklüğü Galaxy S2'den yarım milimetre daha fazla. Fakat bu saydığımız ufak farklılıklar günlük kullanımda ciddi bir farklılık yaratmadıkları için her iki cihazı birbirinden ayırt etmek neredeyse imkansız. Galaxy S2 Plus'un sunduğu renk seçenekleri Galaxy S2'ye göre farklılıklar gösteriyor.

Ekran

Ekran anlamında Samsung, Galaxy S2'deki çizgisini korumuş gözüküyor. 4.3 inçlik ekran büyüklüğüne sahip olan S2 Plus'un çözünürlüğü 400 x 800 piksel ile günümüz standartlarına uygun iken üzerine çıkma noktasında oldukça zayıf. Cihazın ekranı değişik açılırdan sorunsuz şekilde görüntülenebilirken AMOLED teknolojisi yeni nesil telefonların tadını vermekten oldukça uzak. 

S2P WM 4
Galaxy S2 Plus ekranı S2'ye kıyasla büyük bir yenilik getirmiyor. / © AndroidPIT

Yazılım

Galaxy S2 Plus'u Galaxy S2'ye kıyasla en çok öne çıkaran unsurların en önemlilerinden bir tanesi yazılım. Galaxy S2 Plus içerisinde Android 4.1.2 Jelly Bean yüklü olarak geliyor. Bu durum aynı zamanda Galaxy S3 ile gelen özelliklerin Galaxy S2 bünyesinde can bulması anlamına da gelmekte.

Screenshot S2 1
Galaxy S2, Android 4.1.2 işletim sistemi ve Samsung TouchWiz 5 kullanıcı arayüzü ile geliyor  / © AndroidPIT

Android kullanıcı arayüzü olarak ise Samsung bu yeni telefonunda TouchWiz 5'ü kullanmayı tercih etmiş. İçerisinde çok sevilen Smart Stay gibi özellikleri barındırmakta olan TouchWiz arayüzü Galaxy S2 Plus üzerinde her ne kadar gayet başarılı bir şekilde çalışıyor olsa da ekranın S3 ve Note 2  gibi cihazlara göre daha düşük bir donanıma sahip olduğunu hissediyorsunuz.

Android 4.1.2 ile gelen yeni nesil klavye Galaxy S2 Plus'da kendine yer buluyor. Galaxy S2 ekranı üzerinde Android Jelly Bean fonksiyonlarının başarılı bir şekilde uygulanmasına en bariz örneklerden bir tanesi de S2 Plus ile giriş yapma tecrübesinde kendisini gösteriyor.

Bu arada Galaxy S2 Plus'un Android güncelleme ajandası içerisinde Android son sürümü olan 4.2.2'nin bulunduğunu belirtmek isterim.

İşlemci ve Performans

Galaxy S2 Plus içerisinde aynen Galaxy S2'de olduğu gibi 1.2 GHz'lik çift çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Cihazın işlemcisini desteklemekte olan sistem RAM'i ise 2 GB. Her anlamda Galaxy S2 ile aynı teknik özelliklere sahip olan Galaxy S2 Plus'u orijinal S2'den işlemci ve performans anlamında ayırt eden faktör ise içerisinde kullanılan işlemci çipinin önceki sürüme göre daha iyi olan ve NFC özelliğini kullanmaya yarayan Broadcom BCM28155 olması.

Günlük kullanımda Galaxy S2'nin hızı günümüz standartları göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle yeterli fakat yine de mevcut üst sınıf akıllı telefonların süperstarlarının oldukça gerisinde. Cihaz ile internette dolaşım oldukça kolay. Bazı noktalarda ana menü tuşunu kullanarak yaptığım geri dönüşlerde takılmalara rastladım. 

Benchmarks

Benchmark-Tests: Das Galaxy S2 Plus liegt im Mittelfeld. / © AndroidPIT

Galaxy S2 Plus AnTuTu testlerinde kendisine Galaxy Note ile Amazon Kindle Fire arasında yer bulurken Quadrant performans testlerinde Galaxy S2 Plus, Asus Transformer Prime TF 201 ile Motorola Atrix 4G arasına yerleşiyor.Galaxy S2 Plus AnTuTu testlerinde kendisine Galaxy Note ile Amazon Kindle Fire arasında yer bulurken Quadrant performans testlerinde Galaxy S2 Plus, Asus Transformer Prime TF 201 ile Motorola Atrix 4G arasına yerleşiyor.

Galaxy S2 Plus'un telefon görüşmelerindeki ses kalitesi hattın her iki ucundaki kullanıcılar için de oldukça tatmin edici bir düzeyde. Fakat Galaxy S2'nin arka yüzünde yer alan hoparlörün kalitesi oldukça kötü ve bu da telekonferans görüşmelerinde ciddi bir sıkıntıya yol a

Kamera

Galaxy S2 Plus aynen Galaxy S2'de olduğu gibi 8 megapiksellik arka yüz ve 2 megapiksellik ön yüz kamerasına sahip.1080p kalitesinde Full HD çekim yapabilen yeni Galaxy S2 Plus'un kamerasının sahip olduğu otomatik odaklanma özelliği ciddi sıkıntılara sahip. Normal gün ışığı koşullarında yapılan çekimlerde herhangi bir sıkıntıya rastlanmazke, özellikle düşük ışık koşullarında Galaxy S2 Plus'un kamerası beni biraz üzdü

Kamera 1
Galaxy S2 Plus'un kamersıynda bir takım odaklanma problemleri yaşadım / © AndroidPIT

Galaxy S2 Plus'un fotoğraf ve video çekimi için tasarlanmış arayüz ekranı üzerinde oldukça fazla düzenleme ve tercih seçeneği bulunmakta.

Pil

Galaxy S2 Plus'un 1650 mAh kapasiteli pili testimiz boyunca çok olumlu bir performans sergiledi. Cihazı her anlamda yoğun olarak kullanarak geçirdiğim bir günün akşamında yatağa girmeden önce hala Galaxy S2 Plus'un pil göstergesi %20 seviyesinde doluydu.

Akku
Galaxy S2 Plus'un pili oldukça iyi bir iş çıkarıyor. / © AndroidPIT

Teknik Özellikler

Galaxy S2 Plus aşağıda detaylı bir çekilde göremekte olduğunuz teknik özellikleri ile günümüz standartlarında üst -orta sınıf akıllı telefon olarak adlandırılmayı hak ediyor. Galaxy S2 Plus'u orijinal S2den ayıran en önemli özellik ise içerisinde NFC yani yakın alan iletişimi özelliğini bulunduruyor oluşu. 

Galaxy S2 Plus'un öne çıkan teknik özellikleri:

 • Ekran: 4.3 inç boyut / 800 x 480 piksel çözünürlük / 217 ppi ekran derinliği
 • İşlemci: 1.2 GHz, Samsung Exynos, çift çekirdekli işlemci
 • Sistem Hafızası: 1 GB RAM
 • Depolama Kapasitesi: 8 GB / microSD girişi var
 • Arka Yüz Kamerası: 8.0 MP 
 • Ön yüz kamerası: 2.0 MP
 • Mobil işletim sistemi: Android 4.1.2 Jelly Bean / TouchWiz 5 kullanıcı arayüzü
 • Bağlantılar: NFC, Bluetooth 4.0
 • Boyutlar: 125 x 66 x 8.9 milimetre
 • Ağırlık: 121 gram
 • Pil: 1.650 mAh

Sonuç

Samsung Galaxy S2 Plus akıllı telefonundan çok yüksek beklentileri olmayan kullanıcıların ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebilecek bir cihaz. Öte yandan sofistike Android kullanıcılarının 2011 yılının teknolojisi ile tasarlanan Galaxy S2'nin makyajlanmış sürümü ile çok uzun vadeli bir beraberliklerinin olamayacağı bana göre çok açık. 

Bu cihaza yönelik olarak akla gelen önemli sorulardan bir tanesi de Galaxy S2 dururken Galaxy S2 Plus'a yönelmenin mantıklı bir hareket olup olmayacağı. Bu noktada içerisinde S2'den farklı olarak NFC teknolojisini çalıştırabilen ve  daha yüksek bir kaliteye sahip olan bir işlemci ile gelen S2 Plus'un NFC özelliğine biçilecek değer tüketicinin tercihinin merkezinde duran konu. Sadece bu özellik için yeni bir cihazı piyasaya sürmenin ne kadar anlamlı olduğu ise ancak zamanla anlaşılabiliyor olacak.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!