This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 18 comments

Galaxy S4,HTC One, Xperia Z Kamera Çekim Performans Karşılaştırması

2013 yılının bomba akıllı telefonları Samsung Galaxy S4, HTC One ve Sony Xperia Z'nin karşılaştırılmasında sıra geldi cihazların kamera performanslarına. Yazımızın devamında bu üç iddialı ve yetenekli Android telefonların kamera çekim performanslarını karşılaştırma imkanına sahip olacaksınız.

vergleich teaser 2

Yazımız boyunca üç farklı teknolojiye sahip kameraların aynı ışık koşullarında aynı açıdan aynı obje üzerine yoğunlaşan fotoğraflarının yanyana karşılaştırılmasını göreceksiniz. HTC One ile ile akıllı telefon segmentine ''ultrapiksel'' kavramını tanıtan HTC'nin özellikle düşük ışık koşullarındaki çekim performansı ön plana çıkarken Samsung'un 13 megapiksellik kamerası açık hava çekimlerinde ortaya koyduğu performansla dikkat çekiyor. Sony Xperia Z ise sahip olduğu Exmor sensörler ve 13.1 megapiksellik çekim kalitesi ve üst düzey yazılımı ile kendisinden beklentileri yerine getiriyor.

Üç cihazın çekim kalitelierini ortaya koyan karşılaştırmalı fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

Düşük Işıkta Flaşsız Çekim

1 ho 2
 HTC One'ın objektifinden meyve tabağı. 
vgl1
Düşük ışık koşullarında HTC One kalitesini konuşturuyor. Galaxy S4 ise bu ışık koşullarında oldukça kötü bir performans sergiliyor. Xperia Z ise olumlu bir performans gösterse de sahip olduğu yüksek noise ile HTC One'ı yakalamaktan uzak
 • Kazanan: HTC One

Düşük Işıkta Flaşlı Çekim

2 ho 3
Aynı meyve sepetinin HTC One ile flaşlı çekim 
vgl2
İşin içerisinde flaş girdiğinde işler biraz değişiyomuş gibi gözükse de benim gözümde sıralama yine aynı. Galaxy S4 sahip olduğu güçlü flaşa rağmen ortaya çıkardığı fotoğrafra detayların kaybolmasını engelleyemiyor. 
 • Kazanan: HTC One

Yakın Çekim

vgl3 3
Makro çekimde Galaxy S4 rakiplerine önemli bir fark atıyor. Sıralamada Galaxy S4ü Xperia Z ve HTC One izliyor.
 • Kazanan: Galaxy S4

Portre

vgl4
Otomotaik modda yapılan portre çekiminde gerçeğe en yakın çekimi Galaxy S4'ün objektifinden görüyoruz.HTC One'ın portre çekiminde ışığı biraz cimri kullandığına tanık olurken Xperia Z'nin AndroidPIT Almanya yazarı Stephan'ı olduğundan daha beyaz gösterdiğini gözlemliyoruz.
 • Kazanan: Galaxy S4

Renk Tablosu

5 S4 2
Renk Karıt üzerindeki en iyi çekim performansı Galaxy S4 tarafından gerekleştiriliyor.
vgl5
 • Kazanan: Galaxy S4

Renkler

6 S4 2
Şirketimizde yer alan kayıntı kutusu içerisindeki ürünler özelinde en iyi renk ayrıştırması yapan cihaz Galaxy S4 oluyor
vgl6
Renkler arasındaki ayrıştırmada HTC One sahip olduğu mavi ağırlıklı tonlarla bizleri biraz şaşırtırken Xperia Z ise en sıcak renk ayrıştırmasına sahip kameraya sahip. En gerçekçi renkler portre çekimde olduğu gibi yine Galaxy S4'de
 • Kazanan: Galaxy S4

Gündüz çekimi

7 ho 2
Bu alanda her üç cihaz arasonda net bir kazanan tayin edemedik
vgl7
Üç cihaz arasında seçim yapmak oldukça zor
 • Kazanan: Kesin bir galip yok

Gündüz Çekimi - Işığa Karşı Çekim

8 xz 2
Işığa karşı yapılan çekim konusunda Xperia Z üç cihaz arasında en iyi çıkartan kameraya sahip
vgl8
Bu alandaki sıralamda Xperia Z bernimgözümde birinci olurken HTC One ve Galaxy S4 sırasıyla Sony'yi takip ediyorlar
 • Kazanan: Xperia Z

Sonuç

Bu kısa karşılaştırma testimizin sonuçlarını yorumladığımızda her cihazın kamerasının belli bir alanda diğerlerine üstünlük sergilediğine vurgu yapmak gerektiğine inanıyorum. HTC One düşük ışık koşullarında rakiplerine fark atarken Xperia Z'nin gündüz ışık koşullarında dış alanda ortaya koyduğu çekim performansı dikkat çekiyor. Fakat testimiz boyunca kullanmış olduğumuz tüm değerlendirme kriterleri dikkate alındığında her alanda en dengeli performansın Galaxy S4'ün 13 megapiksellik kamerası tarafından ortaya konduğuna şahit olduk.

Galaxy S4, HTC One ve Sony Xperia Z'nin kameraları arasında yapmış olduğumuz kamera testi performansı karşılaştırmaları hakkındaki görüşlerinizi yorumlarınızla bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

18 comments

Yeni yorum yaz:
 • HTC One'da kullanılan 4 mp haricinde kesinlikle 10 numara bir telefon olmuş. Ama kamera konusunda malasef S4'ün gerisinde kalıyor. Bir sonraki modelde umarım bu eksiklik giderilir. Ultrapiksel teknolojisi daha yüksek piksel boyutları ile güçlendirilir.

 • Güzel bir çalışma olmuş tek eksik belkide sahip oldukları kamera içerisindeki küçük ama keyifli ayarlar. Buarada SAMSUNG S4 ile çekilen sesli not eeklenmiş fotoğrafları bilgisayarda görüntüleyebilen varmıdır. Telefonda görüntüleniyor ancak bilgisayara atıldığında sadece görüntü oluyor.

 • kalite tasarım... HTC
  s4 te s3 ten tasarım farkı yok. kalite desen hiç. uzakdoğuda htc yi kötüleyebilmek için üçkağıtçılık yapan samsung. yakalandılar.
  xperia ise kalite ve sadelik ile dayanıklılık ve su geçirmezlikle öne çıkıyor.

 • cok güzel çalışma yapılmış.ortada tek fark sıcak ve soğukluk hissi ve görüntüsü,bu resimlerin kalitesini asla etkilemez diye düşünuyorum.emeği gecenlerin eline koluna sağlık.

 • @Altan Bekar:

  Selamlar,

  Aradaki fark LTE bağlantısı desteği ile ilgili. S4'ü Türkiye'den alacaksanız zaten herhangi bir seçim şansınız yok. Şayet cihazı yurtdışından getirtecek ya da getireceksiniz size Türkiye'de satılan işlemcili sürümü almanızı tavsiye ederim.

  Bu arada S4'ün fotoğraf çekim perfomansıdan iki işlemci tipi arasında hiçbir önemli farkın olduğunu düşünmüyorum.

  Saygılarımla,

 • hiç kımse yorum yapmamıs bu snapdragon 600 ıle nasıl bır fark var yada yok denecek kadar az mı bunun arasındakı fark cunku ben snapdragonlu alacagım kamerada fotoda menu hızlarında bır fark olurmu hıc bır yerden ogrenemedım oyun zaten fazla oynama ben bılgı verırsenız sevınım

 • @Doğa Şele

  HTC One ile GS4 arasındaki detaylı inceleme videomuza göz atabilirsiniz:

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UdL0VcU2a2Y

 • BANA KALIRSA EN KALİTELİ ÇEKMİ HTC ONE YAPIYOR.

 • @ Araz

  Galaxy S4'ün zengin yazılımsal fnksiyonlarını etkin olarak kullanabilecek potansiyel bir kullanıcı olduğun için. S4 senin meraklı yanını bayağı bir tatmin eder. Öte yandan HTC One' sana bu anlamda sığ gelir diye tahmin ediyorum.

 • Araz 06.May.2013 Link to comment

  Volkan bey, neden?

 • @ Sezer

  Yorumunda vardığın sonucu pek anlayamadım Sezer:)

 • @ Araz

  Bence HTC One'ı kurcaladıktan sonra da senin tercihin S4 yönünde olur.

 • @can

  Evet, HTC One ile yapılan tüm çekimler kamera için yazılım güncellemesi sonrasında yapıldı.

 • can 05.May.2013 Link to comment

  slm bir sorum olucak, bu yapilan teslerde HTC ONE, kamera güncellemesi aldiktan sonrami yapildi?

 • Araz 04.May.2013 Link to comment

  Bu gun ilk defa S4'u elime alip biraz kurcalama şansi buldum. O ne super bi telefon abi. Xperia Z resmen gozumden düştü. Hani kaliteli kasa kullanmamiş derler ya, o biraz olabilir. Ama o da cok az. Telefon hafif, tasarim s3'e hem benziyor, hem de hiç benzemiyor. Ne dediyimi anladiniz her halde :) O ekran var ya, o ekran, aldi goturdu beni :D Super otesi. Ah bi de htc OnE'u kurcaliya bilsem :)

 • O belirleyemediginiz galip Xperia Z olucak.Bnim favorim S4 dermisim.Tabii ki Htc demem.Xperia Z hic demem :)

 • :)

 • ben bünlerde htc hayranıyım en fazla mükemmelik htc de

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!