This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Galaxy S4 Pil Performans Test Sonuçları Ne Diyor?

Üç aşağı beş yukarı Galaxy S3 ile aynı boyutlara sahip olan Galaxy S4, S3'den çok daha ince boyutlara ve de 500 mAh daha fazla bir pil gücüne sahip. Toplam 2600 mAh pil gücüne sahip olan Galaxy S4'ün bu alandaki performans testleri yaklaşık 80 farklı cihaz ile karşılaştırmalı olarak yayınlandı. Galaxy S4'ün pil performans testinin ayrıntılarını yazının devamında bulabilirsiniz.

samsung galaxy s4 gallery 23
Galaxy S4'ün pili kapsamlı bir teste tabi tutuldu / © AndroidPIT

GSM Arena isimli web sayfası üzerinde yayınlanan kapsamlı pil performans testinde 2600 mAh'lık pil gücüne sahip olan Galaxy S4 konuşma, internet kullanım ve video oynatma süresi kıstaslarına göre Apple (tabletler de dahil), Nokia ve BlackBerry modellerinin de dahil olduğu yaklaşık 80 cihaz içerisinde kendisine yer buluyor. Bu arada iki farklı işlemci seçeneği ile satışa çıkarılan Galaxy S4'ün aşağıdaki test sonuçlarının içerisinde Snapdragon 600 ile yapılmış olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira Galaxy S4'ün ülkemizde LTE bağlantısını desteklemeyen versiyonunda kullanılan Exynos 5 Octa işlemci ile satışa çıkarılması çok daha olası gözüküyor

Pİl gücü performans testinde Galaxy S4'ün en ciddi rakipleri ise Motorola RAZR MAXX (3300 mAh), Sony Xperia Z(2330 mAh),HTC One(2300 mAh) ve Galaxy S3 (2100 mAh) oluyor.

Konuşma Süresi (13saat, 53 dakika)

Aşağıdaki tabloda Samsung Galaxy S4'ün konuşma süresi kıstasına göre diğer cihazlar ile karşılaştırma sonuçlarını görebilirsiniz.

galaxy s4 battery test 1
Galaxy S4 Konuşma süresi testinde dördüncü oluyor / © GSM Arena

Konuşma testi süresi kıstasında Galaxy S4 kendisine dördüncü sırada yer bulabiliyor. Yukarıdaki tablo dikkate alındığında Nexus 4'ün Galaxy S4'ü altına almış olması dikkat çekici. Öte yandan S4 2013'ün iddialı cihazları Xperia Z ve HTC One'ı bu alanda geride bırakıyor.

İnternet Kullanım Süresi (8 saat 42 dakika)

Aşağıdaki tabloda Samsung Galaxy S4'ün internet kullanım süresi kıstasına göre diğer cihazlar ile karşılaştırma sonuçlarını görebilirsiniz.

galaxy s4 battery test 2
Galaxy S4 internet kullanımı testinde dördüncü oluyor / © GSM Arena

S4 internet kullanımı alanında Galaxy Note 2 ve HTC One'ın gerisinde kalmasına rağmen kendisine tüm cihazlar içerisinde dördüncü sırada yer buluyor. Samsung Galaxy S4 ile 8 saat ve 42 dakika boyunca internette vakit geçirmek mümkün olabiliyor.

Video Oynatma Süresi (10 saat, 16 dakika)

Aşağıdaki tabloda Samsung Galaxy S4'ün video oynatma süresi kıstasına göre diğer cihazlar ile karşılaştırma sonuçlarını görebilirsiniz.

galaxy s4 battery test 3
Galaxy S4 video oynatma süresi testinde dördüncü oluyor. / © GSM Arena

Galaxy S4 video oynatma kriterinde de kendisine dördüncü sırada yer buluyor. Bu alanda Motorola RAZR Maxx inanılmaz bir performans sergileyerek birinci sırayı alırken, Samsung Galaxy Premier ve Note 2 telefonları S4'ü altlarına alıyorlar.

Sonuç

Akıllı telefon kullanımında cihazın pil performansı çok önemli bir role sahip. Günlük kullanım içerisinde yukarıda sayılan her üç fonksiyonun, yani konuşma, internet kullanımı ve video oynatmanın kullanıcı tercihlerine göre değişen karışımları yer almakta. Bu anlamda Galaxy S4'ün tüm testlerde istikrarlı bir şekilde dördüncü sırayı alması bana göre gerçekten anlamlı. Çünkü yeni S4 sadece bir alanda iyi olmanın ötesinde pil kullanımı için önem arz eden tüm kriterlerde çok istikrarlı bir performans sergiliyor. Son olarak Samsung'un LTE'siz Galaxy S4'lerde kullandığı ve çok muhtemelen ülkemizde de satışa çıkacak Exynos 5 Octa işlemcili versiyonunun pil performansının yukarıdaki testlerde kullanılan Snapdragon 600 işlemcili S4'den daha iyi olmasını beklediğime dikkat çekmek isterim. 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!