This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
6 Shares 4 comments

Performans Testi:Galaxy S4,S3,Note 2,HTC One,LG Nexus 4,Optimus G Pro

Android akıllı telefon piyasasının en sağlam 6 cihazı PhoneArena üzerinde 7 farklı performans testinde karşılaştırıldı. Samsung'un Galaxy serisinin yeni üyesi Galaxy S4'ün 4G bağlantılı pazarlara özel olarak üretilen Snapdragon 600 işlemcili versiyonunun kullanıldığı (Türkiye'de 3G'li versiyon olan Exynos 5 işlemcili GS4'ler satışa çıkacak) karşılaştırmanın sonuçları gerçekten de ilgi çekici. Karşılaştırmada yer alan diğeğr cihazlar ise yazının başlığında da değinildiği üzere Galaxy S3, Galaxy Note 2, LG Nexus 4 ve Optimus G Pro ile HTC'nin son bombası HTC One. 2013'ün en önemli cihazlarında Xperia Z'nin performans teslerinde kendine yer bulamamış olması ise analizde göze çarpan bir eksiklik.

DataTable S4 One XperiaZ OprimusG 02
Performans testlerinde Xperia Z'nin eksikliği hissediliyor / © AndroidPIT

Aşağıda sırasıyla değişik performans testlerinde cihazların gösterdikleri performansları görüntüleyebilirsiniz. 

1) AnTuTU İşlemci Performans Testi

Cihaz karşılaştırmalarında en çok kullanılan test olan AnTuTu'ya göre HTC One Galaxy S4 rakiplerine ciddi bir fark artarak ilk iki sıraya yerleşirken LG Optimus G Pro üçüncü sırada yer alıyor. Galaxy Note 2, Nexus 4 ve Galaxy S3 ise son üç sırada kendilerine buluyorlar.

.PhoneArena Antutu

AnTuTu testinin galibi HTC One oluyor / © Phone Arena

2) Quadrant Standard Performans Testi

Quadrant Standard her ne kadar GLBenchmark ve 3D Mark gibi testler kadar özel olmasa da oldukça yaygın olarak kullanılan, popüler bir test. Aşağıdaki grafikte Quadrant Standart test sonuçlarını görüyorsunuz. Bu test değerlendirmesinde Galaxy S4 birinci sırayı HTC One'ın elinden alıyor. Alt sıralardaki dağılım ise AnTuTu'dakinin aynısı. LG Optimus G Pro'nun Galaxy S4 ve HTC One'ı çok ciddi derecede zorlamış olduğunun altını çizmek gerekiyor.

PhoneArena Quadrant
Quadrant Standard'ın galibi GS4 oluyor/ © Phone Arena

3) GL Benchmark 2.7: T-Rex HD Görüntü Performans Testi

Bu test cihazların HD görüntüleme kapasitelerini kapsamlı şekilde değerlendirme imkanı sağlıyor. Test sonuçlarına göre Nexus 4 sahip olduğu 720 piksellik ekranı ile 1080 piksellike Galaxy S4 ve HTC One'ı ciddi bir şekilde ezmiş görünüyor. Donanımsal olarak Galaxy S4 ve HTC One ile çok yakın özelliklere sahip olan LG Optimus G Pro ise kendisine dördüncü sırada yer bulurken, Galaxy Note 2 ve Galaxy S3 son iki sırayı paylaşıyorlar.

PhoneArena GLBenchmark2
Nexus 4 açık ara birinci / © undefined

4) Vellamo HTML 5 Performans Testi

Cihazların HTML 5 ile deneyimlerindeki performanslarını değerlendirmek gibi harika bir hizmet sunan Vellamo testinin birincisi LG Optimus G Pro oluyor. HTC One sıralamada kıl payı ile birinciliği kaçırarak ikinci sırada yer alırken Galaxy S4, Note 2 ve S3 cihazları sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci sırayı kapatıyorlar. GL Benchmark testinin şampiyonu Nexus 4 ise bu sefer son sırada yer alıyor.

PhoneArena Vellamo2
HTML 5 testinin birincisi LG Optimus G Pro oluyor/ © Phone Arena

Sonuç

Tüm test sonuçları dikkate alındığında Galaxy S4'ün mevcut Android piyasasının en hızlı telefonu olduğunu iddia etmek mümkün. Fakat HTC One'ın nefesinin her anlamda S4'ün ensesinde olduğu aşikar. LG Optimus G Pro her ne kadar Galaxy S4 ile aynı işlemciye sahip olsa da (Snapdragon 600) performans konusunda S4 ve HTC One'ın gölgesinde kalıyor. Bunda LG'nin bu cihazda yazılım optimizasyonu noktasında eksikliği olduğunu iddia etmek mümkün. Test sonuçları Nexus 4'ünde performans anlamında yeni süperstar cihazlar karşısında çok da ezilmediğini göstermiş oluyor. Geçen senenin yıldızları Galaxy Note 2 ile Galaxy S3 hala ayakta olduklarını gösterselerde yine de son jenerasyonun gölgesinde kalıyorlar.

4 comments

Yeni yorum yaz:
 • Su geçirmezlik duyamadım???

 • Cevap için teşekkürler

 • Merhabalar Hakan Bey,

  Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Vardığım sonuca giden argümanlarımı açıklama noktasında bir takım eksikliklerin olduğunu kabul ediyorum. Size beni bu sonuca götüren nedenleri aşağıdaki gibi anlatmaya çalışacağım.

  - Yazı içerisinde yer alan tüm testlerde Galaxy S4'ün almış olduğu sıralamaların ortalaması alındığında S4'ün rakiplerini geride bıraktığını gözlemledikten sonra böyle bir ifade kullanmayı tercih ettim.

  - Çok genel ve oldukça basit bir varsayıma dayanan bu analiz kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle gerçek bir gözleme dayanmamaktadır.

  -Yukarıdaki cihazlar içerisinde S4 ve LG Optimus G Pro cihazları dışındaki tüm cihazlar ofisimizde mevcuttur. HTC One'da dahil bu cihazlara özel bir sorunuz olması durumunda size yardımcı olma noktasında elimden geleni yapabilirim.

  Tespit ve yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.

 • Volkan bey merhaba. S4 dört testten sadece birini kazanmışken, diğer testlerde de çokta sıradışı bir performans göstermemişken nasıl oluyor da s4 ün en hızlı android telefonu olduğunu düşündüğünüzü merak ediyorum.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!