This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Sahte Android Uygulamaları Satan Fransız Hacker'a Rekor Ceza

Fransa'da 20 yaşındaki bir hacker sahte Android uygulaması satmak suçundan dolayı 500 bin EUR'luk cezaya çarptırıldı. Bu kadar yüksek bir cezayı ödemeye mahkum olan hacker tarafından yapılan ilk açıklama ise dikkat çekici: 'Amacım para kazanmak değildi'...

Dünyanın en önde gelen ve de saygın basın yayın organlarından BBC'de dahil olmak üzere 17.000 farklı kişiyi (özel ve tüzel) dolandıran Fransız hackerın çizmeyi aşan bilgisayar merakının temelinde ise hiç bir profosyonel elementin olmaması ilginç. Zira bu kadar büyük çapta zarara yol açan 20 yaşındaki gencin hayatının hiç bir aşamasında bilgisayar ya da bilgi teknolojileri eğitimi almamış olması dikkat çekici. Kuzey Fransa kırsalında ailesi ile mütevazı bir hayat süren bu vatandaşın binlerce insanı uygulama kodlarında yer alan gizli SMS ve web tarayıcısı yönlendirmeleriyle başta bahis ve kumar sitelerine gizlice üye yaparak kendisine büyük bir çıkar alanı yaratabilmiş olması gerçekten korkutucu.


Bu olay üzerinden çıkarılacak kısadan hisse ise sayıları giderek artmakta olan Android uygulamalarını indirirken verilen izinlere çok dikkat edilmesi gerektiği. Uygulama indirirken verilen izinlerin neler olduğu ve ne anlama geldikleri hakkında daha önce haber portalımız üzerinde yayınlanmış olan bir yazımıza bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!