This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Samsung Android ile yolları ayırıyor mu? Galaxy S5 Tizen ile gelebilir

Samsung Galaxy S5 iki tatla gelebilir: lezzetli, tanıdık Android ve denenmemiş ve tadılmamış Tizen.

Samsung Galaxy S4 ile yeni Tizen yazılımının görücüye çıkarılmasının ardından, IBTimes yeni telefonun bazı versiyonlarının, Google’ın Android sistemi yerine, Samsung’a ait Tizen işletim sistemi ile çalışacağını idda etti.

tizen3 s4
Tizen. / © CNET

Android işletim sistemi Samsung’un son yıllarda en büyük telefon üreticisi olması yolunda şirkete büyük katkılar sundu. Fakat Samsung’un sattığı her telefondan bir Google kesintisi oldu - Google da, Google Play’in online mağazasından uygulamalar, oyunlar, filmler ve müzik satın aldığınız her seferde para kazandı. Samsung bu pastadan bir pay istiyor; kendisine ait Tizen yazılımı da bu pay için kilit önemde olabilir.

Bu halen bir söylenti olsa da, Samsung’un Android ya da Tizen arasında bir seçim yapmaya izin vermeyeceği yönünde bir spekülasyonda bulunabiliriz. Tizen’in her pazarda değil, bazı pazarlarda - muhtemele fiyatı düşük tutmak için gelişmekte olan pazarlarda - satışa sunulması da daha kuvvetli bir ihtimal. Bir telefonun farklı versiyonlarını farklı bölgelerde piyasaya sürmek Samsung’un yabancı olduğu bir şey değil: örneğin Galaxy S4 dünyanın bazı bölgelerinde dört çekirdek işlemci ile, başka yerlerde ise sekiz çekirdek işlemci ile satılıyor.

Tizen’in en büyük sorunu, bu yazılımın Android’in sahip olduğu uygulama, oyun ve hizmet çeşitliliğine sahip olmayacak olması; ki bu da çok sayıda müşteri için büyük bir sorun olacak.

Metal kasa söylentileri

Öte yandan, söylentilere göre yeni nesil S, metal kasaya sahip Galaxy serisi ilk akıllı telefon olacak. Gösterişli plastik kasası nedeniyle S4 birçok kesimden sert eleştiri aldı; bu cihaz, bir önceki model olan S3 ile neredeyse aynı cihaz olmanın yanında, metal kasalı iPhone 5 ya da polikarbonat Nokia Lumia gibi, kendi sınıfındaki en büyük rakiplerinin verdiği asalet hissini de vermiyor.

Samsung bu hantal plastik materyali gelecek hafta satışa çıkacak olan Galaxy Note 3 ile geride bıraktı. Yeni Note, daha hoş bir kavrayış ve daha az plastik his sağlayan (sahte dikişlerle tamamlanmış) deri efektli bir arka kısma sahip.

Tizen işletim sistemli Samsung S5’i satın alır mıydınız? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak: CNET

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • bu ne zaman cikicakmiski s4 u yeni aldik ?

  • Pc de windows üzerine wubi ile nasıl ubuntu kurup her iki sistemi de kullanabiliyorsak akıllı telefonlarda da bu destek verilse fena olmaz.İstediğimizde sistemler arası geçis yaparak kullanma verilebilirse alma oranı daha da artabilir.

  • ikinci bada vakası olur, güzelim wave serisini böyle harcadılar zaten

  • Windows phone ile çalışan Nokia telefonlara uygulama azlığından dolayı ilgi duymuyorum. Eğer Samsung'da benzer bir durum ortaya çıkarsa haliyle S5'e de bir ilgim olmaz.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!