This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Samsung, Apple’a 290 milyon dolar ceza ödeyecek

Ve en sonunda Samsun – Apple davası sona erdi. Salı günü başlayan görüşmeler sonucunda jüri Samsung’un Apple’a 290 milyon dolar ceza ödeyeceğini kararlaştırdı. Bu karar elbette Apple’a yaradı, şöyle ki Samsung’un 5 üründe patent ihlali yaptığı sonucuna varıldı. Bu patentler arasında orijinal iPhone tasarımı da yer alıyor. Jüri, Samsung’un toplamda 13 cihazında bu ihlalleri gerçekleştirdiğini saptarken, bu cihazların çoğunun artık satışta olmadığı belirtildi. 

samsung apple
 / © Cult of Mac

Daha önce verilen kararla Samsung’un 600 milyon dolar ödemesi kararlaştırılmıştı. Toplam 1 milyar dolarlık tazminatın kalan kısmı da bu dava süresince yeniden görüşüldü. Aslında ödenecek miktar Apple’ın talep ettiğinin biraz altında zira Apple 380 milyon dolarlık bir tazminat umuyordu. Samsung ise ödemesi gereken tutarın 52 milyon dolar olduğunu öne sürmüştü.

Yeni karar ile birlikte Samsung’un ödemesi beklenen miktarın eğer gelecek davaları da kaybederse 890 milyon dolar olacağı öngörülmekte. Görünen o ki Koreli teknoloji devi davalardan kolay kolay vazgeçmeyecek. Galaxy S3 gibi cihazlarında isminin geçtiği devam eden davalar ile ilgili iki devin CEO’ları mahkeme kararıyla uzlaşmak için görüşmelere devam edecekler.

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Can C. 23.Kas.2013 Link to comment

    hukukta intellectual property denen bir kavram var yani daha soyut fikirlerin çalınması gibi. bu davada da mesela Apple, Samsung'un tasarım fikirlerini çaldığını öne sürüyor. Bu yüzde yüz kanıtlanabilir bir şey değil elbette o yüzden jüri karar veriyor. Yani tasarımsal ya da soyut kavramların izinsiz kullanımından oluşan bir dava. Apple iPhone tasarımının patentini almış ise sen gidip aynısını ya da çok benzerini yapamazsın çünkü bu emek hırsızlığına girer. ( umarım yararlı olmuştur bilgi )

  • bu patent ihlali dediği nasıl oluyor?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!