This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Samsung-Apple Davasının Sonucu BlackBerry ve Nokia'ya Yaradı

 

Apple ile Samsung davasının geçtiğimiz hafta Apple lehine sonuçlanmasının ardından bu yılın ortalarında neredeyse iflasın eşiğine gelen BlackBerry telefonlarının ürecitisi RIM firması ve bir kaç yıl öncesine kadar dünyanın tartışmasız en büyük cep telefonu üreticisi konumunda bulunan Nokia'nın hisse senetleri değişik borsalarda coşmuş durumda. 

Hem BlackBerry üreticisi RIM hem de Windows tabanlı telefonların en büyük üreticisi konumunda olan Nokia, Samsung' un Android tabanlı akıllı telefonları karşısında can çekişen bir görüntü sergilemekteydiler. Fakat dünyanın tartışmasız en büyük elektronik piyasası olan Amerika'dan gelen mahkeme kararı rüzgarın yönünü adeta 180 derece tersine çevirdi. RIM ve Nokia hisse senetleri Amerikan ve Kanada borsalarında yüzde dörtlere varan oranlarda değer kazandılar.

Android'deki olası yavaşlama Nokia ve BlackBerry için mükemmel bir zamanlamada gerçekleşebilir ve her iki firma da bu noktadan sonra atacakları stratejik adımlarla durumdan kendilerine avantaj yaratabilirler. Malum BlackBerry 2013 yılında BB10 işletim sistemli telefonlarıyla yeniden eski günlerine dönmeyi amaçlıyor. Nokia ise yeni çıkan Windows 8'i yeni ürünlerine entegre ederek küllerinden doğarak akıllı telefon piyasasının tozunu attırmayı arzuluyor.

Bakalım bundan sonra Android ve iOS'a rakip platformların kaderi ne olacak.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!