This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Samsung Apple’ı Japon Mahkemesi’nde Mağlup Etti

Tüm teknoloji ve iş dünyası Amerika’nın Kaliforniya eyalet mahkemesinde devam eden patent davasına kilitlenmişken dünyanın en önemli pazarlarından bir tanesine sahip olan Japonya’dan gelen önemli bir haber ile Samsung’un Apple’ı açık bir şekilde mağlup ettiğini öğrendik.

Apple Japonya’da da 8 farklı Samsung ürününün patent ihlali gerekçesiyle piyasadaki satışına son verilmesi talebinde bulunmuştu. Tokyo mahkemesi Apple’ın bu talebi sonucunda görülen davayı Samsung’un lehine bir kararla sonuçlandırdı. Hatta öyle ki mahkeme Apple’a Samsung’un dava için yapmış olduğu masrafları ödeme zorunluluğunu da getirdi.

Bu haber sonrasında Samsung hisseleri Almanya piyasasında %1.6’lık yükselişe geçerken Apple’ın kaybı ise %2.1 olarak gerçekleşti. Amerika’dan sonra Avrupa ile beraber dünyanın en büyük teknoloji pazarlarından olan Japonya’dan esen bu olumlu rüzgarı arkasına alan Samsung’un telif hakları konusunda geçen hafta yemiş olduğu derin darbe biraz olsun hafiflemiş oldu. Zira eğer Japon mahkemesi de patent ihlali sonucuna varmış olsaydı bu durum Samsung için büyük bir çöküşün başlangıcı olabilirdi.

Bu arada Apple ile Samsung’un patent kavgası tam anlamıyla dünyanın dört bir yanına sıçramış durumda ve geçen hafta Amerikan mahkemesinin vermiş olduğu karara rağmen global anlamda mücadelenin henüz bir galibi yok. Örneğin geçen hafta Avustralya’nın yargıtayı diye tanımlayabileceğimiz bir üst mahkeme Samsung Galaxy 10.1 ürününün piyasadan toplatılması yönünde verilmiş bir alt mahkeme kararını bozdu. Bu ve benzeri örnekleri Asya ve Avrupa mahkemelerinde görmek mümkün. Artık adeta bir namus davasına dönüşmüş olan bu patent anlaşmazlığı ile ilgili her yeni ilginç gelişmeyi sitemizden takip edebilirsiniz.
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!