This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Samsung Bükülebilen Ekranlı Telefonların Üretimini Erteliyor

 Samsung son olarak CES 2011 etkinliğinde esnek ekranların tanıtımını yapmıştı. Bu etkinlik ertesinde ise şirketin Amerika'nın Teksas Eyaleti'nde yer alan Austin kentinde 1 milyar dolara bir araştırma merkezi kurduğu ve bu merkez bünyesinde yeni AMOLED ekranlarının AR-GE'si üzerinde çalıştığı haberleri sızmış hatta Samsung Galaxy Note 2’nin esnek ekrana sahip olacağı spekülasyonu yapılmıştı. Samsung’dan sızan en son haberler göre teknik bir takım sıkıntılar dolayısı ile geciken esnek ekranlı telefon üretimi 2013 yılında gerçekleşecek.

 Samsung’un tam esnek Amoled HD ekranlı telefon üretme sürecinde şu anda takılmış olduğu teknik zorluk ise LITI süreci diye adlandırılan telefon ekranında kırmızı ve yeşil renkli piksellerin yaratılması noktasında yer alıyor. Ekran üzerinde mavi piksel görüntülenmesinde ise FMM süreci kullanıldığı için herhangi bir sıkıntı bulunmamakta.

Şimdi daha önce haber portalımız üzerinde yayınlamış olduğumuz bir haber içerisinde yer alan muhtemel tam esnek ekranlı telefonlar hakkındaki güzel bir soru cevap serisine göz atalım:

Samsung'un esnek ekranları hakkında ne biliyoruz?

Samsung son olarak CES 2011 etkinliğinde esnek ekranların tanıtımını yapmıştı. Bu etkinlik ertesinde ise şirketin Amerika'nın Teksas Eyaleti'nde yer alan Austin kentinde 1 milyar dolara bir araştırma merkezi kurduğu ve bu merkez bünyesinde yeni OLED ekranlarının AR-GE'si üzerinde çalıştığı haberleri sızmıştı.
Bunun üzerinde Business Times yayın organı Samsung'un 2012 yılının ikinci çeyreğinde esnek ekranlı bir telefon yayınlıyacağı haberini geçmişti.

Peki ama esnek ekranlı telefon üretibilecek başka bir teknoloji kuruluşu var mı?

Güney Kore orjinli Gorilla Glass isimli cam üreticisi hafif ve de esnek akıllı telefon camlarını tanıttı. Bu linke tıklayarak konu ile ilgili bir videoyu izleme şansına sahip olabilirsiniz.

Telefonun kendisi değil sadece ekranı bükülebilecek değil mi?

Evet! Sadece ekran, telefonun kendisi stabil olmaya devam edecek. Yani bir anlamda ekranı telefonun kasasından ayırabiliyor olacaksınız.


Şu ana kadar herhangi bir esnek ekranlı telefon üretildi mi?

Hayır, henüz bu tip bir cihaz üretilmedi. Nokia'nın bu anlamda bir prototipi geçen sene Nokia Connect etkinliğinde yer almasına rağmen bu ürün yazıda bahsedilenlerden bir çok noktada ayrılıyordu.

 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!