This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Oppenheimer analistlerinden biri, müşterisine yazdığı bir tavsiye mektubunda Samsung’un Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge cihazlarının tam bir başarısızlığa dönüştüğünden bahsediyor. Mektupta ayrıca Samsung’un içten içe çöktüğü de belirtiliyor.

When we look at Samsung’s flagship in 2015, the Galaxy S6 Edge, almost all of its differentiators fall back to hardware: a cutting-edge CPU, curved display, iPhone-like metal casing, front area fingerprint sensor, and camera with OIS. At the same time, we see little improvement in Samsung's software user experience, and no value-added to existing Samsung users who are on prior generations of devices.
 

Geçtiğimiz günlerde 10 milyon Galaxy S6 cihaz satıldığı açıklanırken birçok kişi aslında aynı sürede yaklaşık 11 milyon Galaxy S5 satıldığından bahsetmedi. Bu bir açıdan başarısızlık. Elbette Samsung çöküyor demek de biraz fazla sonuçta geçtiğimiz yıl 83 milyon akıllı telefon satmış bir markadan bahsediyorsun. Oppenheimer uzmanlarına göreyse Samsung’un en büyük hatası yazılım yerine donanıma odaklanmak oldu.

saaamm
Çin pazarında liderliği kaybetmek../ © business insider

Mektubun dayanaklarından biri de Samsung’un Çin’deki pazar payının yüzde 20’den yüzde 10’a gerilemesi. Geçtiğimiz yıl Çin pazarına baktığımızda zaten Lenovo ve Samsung dışında tüm markalar payını arttırdı. Xiaomi ve Huawei zaten ellerini güçlendirmekteler ki bu ayrı bir konu. Bu durumunda sonucunda zaten Çin’deki tacını da Samsung, Apple’a vermişti.

Oppenheimer uzmanı ayrıca Samsung’un tasarımsal olarak yenilikler getirse de yazılım açısından gerçekten çok farklı bir şey sunmadığını ve ürününe yeni bir değer katamadığını belirtiyor. Belki bunca reklama rağmen insanları hala tereddütte bırakan ( absürd fiyattan bahsetmiyorum bile) budur. 

12 comments

Yeni yorum yaz:
 • Ben S6edge kullanıyorum

 • Samsung'un Çin'de pazar payını kaybetmesinin nedenlerinden birisi yazılım olarak gösteriliyor. Yazılım desteğini arttırsa da Çin'de ki satışların azalmasının en büyük nedeni artık ucuz fiyata kaliteli ürünler çıkartabiliyor olmalarıdır. S6 daha düşük bir fiyat ile piyasaya çıksaydı eminim daha fazla satış rakamına erişirdi. Samsung'un bundan sonra s3,s4'teki satış başarısını bu fiyatlarla biraz zor başarır. Türkiye'de alım gücü azaldı, dikkat arttı ve taksit imkanı kaldırıldı. İnsanlar artık daha düşük ücretli telefonlara yöneliyor.

 • Görende zannedecek apple bayisi siniz. Hac zamandir ayni baslikla samsungu kotuluyorsunuz.Samsung s6 edge kullaniyorum.10 degil 11 numara telefon.birakin bos kotulemeleri.

 • Mikail 02.Haz.2015 Link to comment

  Kısmen bende katılıyorum

 • samil 01.Haz.2015 Link to comment

  yeni telefon tercihim ; güncellemede hızlı davranılması Samsung bu konuda sınıfta kalıyor durmadan model çıkartıp kasayı doldurma fikri pek hoş ve sağlıklı değil Samsung kullanan geniş bir kitle 2. tercihini Samsung dan kullanmıyor misal ben s 5 alabilirdim ama m8 aldım , Samsung yazılım desteğine biraz daha önem verse tutulmaz gibi geliyor serviside başarılı sadece yazılım eksikliği herşeyi berbat ediyor

 • pahalılık konusunda sizlerle hem fikirim.ama bunun dışında SD kart ve çıkarılamayan pil konusunda samsung'a bi hayli acımasız davranılıyor bence

 • Ben S6 edge kullanıyorum..insaf....bukadar karalama olamaz.

 • Arkadaşlar aranızda S6 kullanan var mı

 • Hakikaten Samsung yazılım üzerine çalışması gerekliyken şu anda donanım üzerine çalışıyor.Touchwizi hala hantal.Galaxy S5 telefonu oyuncak gibi.S6 ise tam bir hayal kırıklığı.Telefonun harici bir hafızası bile yok.Bataryasi bile çıkartılamıyor.Resmen iphoneye özenti.Diğer yönlerden donanimsal yönden bakarsak ta resmen iphonenin çakması.Galaxy s3 ve s4 nerde galaxy s5 ve s6.

 • S5 ilk çıktığında kaç tl ye satıldı bilginiz var mı?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!