This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

[Test] Çift Sim Kartlı Samsung Galaxy Young Duos İncelemesi

Çift sim kartlı akıllı telefon segmentinin en önemli oyuncularından olan Samsung Galaxy Duos'u inceleme testimizde mercek altına alıyoruz. Galaxy Duos her ne kadar yeni nesil süper telefonların yanında sönük kalsa da kendisinden beklenenleri yerine getiriyiror. Ayrıntıları testimizde bulacaksınız.

galaxy young teaser neu

Dizayn ve Malzeme Kalitesi

Galaxy Young Duos ele gayet iyi oturan, dizaynında  Samsung'un çizgisini taşıyan bir cihaz. Giriş seviyesi bir cihaz olan Galaxy Young kanımca tasarım olarak aynı sınıfta yer alan Sony, HTC ve Huawei cihazlardan daha kaba bir görüntüye sahip olsa da tasarımındaki sadelik ilk izleniminizi olumlu yönde etkiliyor. 10 cm'lik uzunluğa sahip olan cihaz 1.2 cm'lik  eni ile günümüz üst sınıf telefonlarından oldukça kalın. 112 Gram'lık ağırlık ise Galax Duos'u gayet hafif bir cihaz olarak tanımlamak için fazlasıyla yeterli. 

sgyoung neu
Die weiße Kunststoffverschalung fühlt sich nicht besonders hochwertig an. / © AndroidPIT

Galaxy Duos'un hiç bir noktasında bir gevşeklik y ada hassasiyete rastlamadım. Cihaz üzerinde mikrofon ve USB girişleri dışında başka bir giriş bulunmuyor. Galaxy Young Duos'un microSD kart girişi ve her iki sim kart girişi cihazın arka kapağının altında yer alıyor. Oldukça kalın olan Galaxy Young'un elde duruşu ise oldukça hafif.

steckplaetze
Dikkat:  Galaxy Young Duos'a mikro SIM kart girişi  yapılamıyor / © AndroidPIT

Henüz ülkemizde satılmayan Galaxy Young Duos'un Avrupa satış fiyatı 224 EUR yani yaklaşık olarak 515 TL. Bu fiyat benzer özelliklere sahip olan Huawei Ascend Y300'ün oldukça üzerinde. Zira Huawei Ascend Y300'ün mevcut satış fiyatı 149 EUR yani 359 TL civarında.

huawei young
Huawei Ascend Y300 kendi sınıfında Galaxy Young Duos'un en önemli rakibi / © AndroidPIT

Ekran

Galaxy Duos'un 3.27 inçlik ekranı 320 x 480 piksellik çözünürlüğe sahip. Görüntü anlamında sahip olduğu teknik sınırları zorlamanın oldukça kolay olduğu Galaxy Young'un performansı sahip olduğu donanım göz önünde bulundurulduğunda kendisinden bekleneni veriyor.

youngpixel
 320 x 480 pikseleik ekranın sunabilecekleri sınırlı / © AndroidPIT

Cihaz ile web sayfası görüntüleme ve video izleme tecrübeleri ilk bakışta herhangi bir sıkıntı yaratmıyorlar fakat iş ekran üzerinde zoom yapmaya geldiğinde cihazın sınırlarını açık bir şekilde hissediyorsunuz. Kablosuz internet bağlantısının güçlü olduğu koşullarda Galaxy Young'un video oynatma performansında herhangi bir sıkıntı gözlemedim.

androidyoung
3.72 ekran ve düşük çözünürlük bir araya geldiğinde çok fazla zoomlama yapmamak daha iyi . / © AndroidPIT
video young
Galaxy Young'un video oynatma performansı gayet yeterli. / © AndroidPIT

Yazılım

Galaxy Young içerisinde Samsung TouchWiz arayüzü ile çalışan  Android 4.1 bulunuyor. Donanımsal olarak sıradan olarak niteleyebileceğimiz Galaxy Young'un Android'in en güncel sürümü olan Jelly Bean'in zengin kişiselleştirme fonksiyonlarına sahip olması kendi sınıfında kendisini özel kılan önemli elementlerden bir tanesi.

Duos 1  Duos 8

Android 4.1 ile gelen zengin kişiselleştirme seçenekleri / © AndroidPIT

Çift Sim Kart Özelliği

Galaxy Young Duos'un tartışmasız en önemli özelliği çift sim kart girişine sahip olması. Bu özellik özellikle iş ve kişisel telefon numaralarını eş zamanlı kullanmak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Cihaz içerisinde solda yer alan giriş SIM 1 sağda yer alan giriş ise SIM 2 olarak sistem içerisinde tanımlanıyor.

Duos 3  Duos 4

Çift sim kart olanağı tanıyan Galaxy Young' ile hatlar arası geçiş yapmak oldukça kolay / © AndroidPIT

Test boyunca sim kartlar arasında sorunsuz ve hızlı bir şekilde değişim yapılabildiğine şahit olduk.  Aramalar da gayet hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Telefon konuşmalarındaki ses kalitesi Samsung standardlarında.

Duos 5  Duos 7

Galaxy Duos ile arama yapma hızı ve konuşma ses kalitesi tatmin edici düzeyde / © AndroidPIT

İşlemci ve Performans

Performans anlamında çok da bir şey beklenmemesi gereken, 1 GHz'lik ve tek çekirdekli bir işlemci ile çalışan Galaxy Young günümüz standartlarına göre yavaş olarak nitelendirebileceğim bir cihaz. Fakat yine de Galaxy Young kendisinden bekleneni verme konusunda herhangi bir eksikliğe sahip değil. Uygulamalar arasındaki navigasyon işlemleri Galaxy S serisi cihazların hissedilir derecede gerisinde. 

Kamera

Galaxy Young Duos'un sahip olduğu 3.2 megapiksellik kamera herhangi bir tekleme ibaresi göstermeden kendisinden bekleneni yerine getiriyor. Aşağıda Berlin'in sevimsiz ve güneşsiz hava koşullarında ofis penceresinden yaptığım çekimleri görmektesiniz.

youngKamera
Yukarıdaki mat görüntünün ne kadarının Berlin'in sevimsiz havasından ve ne kadarının Galaxy Young Duos'un kamerasından kaynaklandığını ayırt etmek imkansız / © AndroidPIT

Pil

Galaxy Young içerisinde yer alan pil 1.300 mAh gücünde. Pil 2G bağlantı ile kağıt üzerinde 10 saate kadar konuşma ve 426 saat açık kalma imkanı tanıyor. Test için geçirdiğim saatlerin sonunda full şarj ile aldığım Galaxy Duos'un pil göstergesi cihazı malzeme dolabına kaldırırken yarıdan fazlaydı.  Galaxy Duos'un pili hakkında gözlemlediğim önemli bir ayrıntı da çok ama çok kısa bir süre içerisinde şarj olabiliyor oluşu oldu.

Galaxy Young'un Teknik Detayları

 • Çift Sim Kart
 • 3,27 Zoll-TFT-Display mit einer Auflösung von 320 x 480 Pixeln
 • 3.27 inçlik TFT-Ekran / 320 x 480 piksel çözünürlük
 • 1 GHz'lik tek çekirdekli işlemci
 • 768 MB sistem RAM'i
 • 1.300 mAh pil gücü
 • 3,2 Megapiksel arka yüz kamerası
 • 4 GB dahili depolama alanı / 64 GB'a kadar microSD kart girişi
 • microSD-Karten-Slot, erweiterbar mit bis zu 64 Gigabyte
 • Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi
 • Boyutlar: 109 x 59 x 12,5 Millimeter
 • Ağırlık: 112 Gram

Sonuç

Galaxy S4, HTC One ve Nexus 4 gibi süperstar telefonların çift sim kart girişi opsiyonu sunmadığı günümüz akıllı telefon marketi içerisindeki çift sim kartlı telefon modelleri genelde hep düşük donanımsal özelliklere sahip oluyorlar. Bu noktada bu segmentin yeni üyesi Samsung Galaxy Duos'da rakipleri gibi hantal. Fakat bu cihazın kendisinden beklenenleri yrine getirmesine engel olamıyor. Çift sim kartlı telefon ya da düşük fiyatlı bir cihaz tercih edenler için Galaxy Duos akıllı telefonu Samsung'un standartlarını garanti ediyor. Şu an için ülkemizde satışı olmayan bu cihaz hakkındaki gelişmeleri haber portalımız üzerinden paylaşıyor olacağız.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!