This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Samsung Galaxy S3’ün “gizli” özellikleri

Her hafta piyasaya yeni sürülen akıllı telefon ve tablet yığını arasında, Samsung Galaxy S3 artık “eski” cihazlar kategorisine girmeye başladı  Ancak bu telefon, Galaxy S4’ten daha önce gelmiş olmasına rağmen, istatistiklere bakıldığında, Android kullanıcıların en sevdiği akıllı telefonlardan biri. Bugün sizlerle ilginç bulabileceğiniz, çoğu zaman S3’te olduğu unutulan ya da bilinmeyen bazı havalı özellikleri paylaşacağız.

galaxy s3 10 millionen
© AndroidPIT

FM radyo ile şarkı kaydedin ve depolayın

Haklısınız. Radyo dinlemek artık Spotify ve Stereomood gibi diğer servisler varken, pek güncel değil. Ancak telefonunuzla birlikte gelen radyo, pil ömrünüzden bu uygulamalara nazaran çok daha az yiyor ve tabii ki internet paketinizden de. Eğer telefonunuzda kayıtlı tonlarca şarkı yoksa, radyo oldukça iyi bir seçenek ve dahili belleğinizi çok kullanmıyor. Ayrıca FM radyoda, beğendiğiniz şarkıları kaydedip, dahili belleğinize depolayabilir, isterseniz bilgisayarınıza da aktarabilirsiniz.

radyo
Beğendiğiniz şarkıları kaydedip, dahili belleğinize depolayabilirsiniz / © AndroidPIT

Engelleme modu

En kötü şeylerden biri gecenin bir köründe bildirim alıp uyanmaktır. Galaxy S3’teki Engelleme modu sayesinde, neyi engelleyip (aramalar, bildirimler, alarmlar vs.), neyi engellemeyeceğinizi seçebilirsiniz. Acil aramaların kimlerden gelebileceğini de, İzin verilen kişiler’den seçebilirsiniz.

engellememodu
Gecenin bir yarısında uyanmaya son / © AndroidPIT

Yüz tanıma kilidi

Bu telefonunuzun kilidini açmanın en güvenli yolu olmasa da, kaydırarak açma ya da PIN kodu yerine isterseniz kullanabileceğiniz ve kurulması kolay bir özellik. Ayarlar’dan Ekranı kilitle’den, Ekran Kilidi’ne gidin. Buradan Yüz kilidini aç’a basın. Yüz tanıma kilidi hakkında penceresinin sağ aşağısındaki Ayarla tuşunu seçin. Yüz tanıma kilidinde, telefonunuzu göz hizanıza getirip, beklemeniz yeterli. Artık S3 sizin yüzünüzü ezberledi. Ancak size benzeyen biriyle sizi karıştırabilir. Bunun için eğer dosyalarınızı sağlama almak istiyorsanız, başka bir güvenlik seçeneğini daha kullanın.

yuztanima
En güvenli giriş yöntemi olmasa da, eğlenceli / © AndroidPIT

Ana ekranınız için Kolay mod

Eğer ilk defa Samsung Galaxy S3 alıyorsanız ve Android’e tamamen yeniyseniz, arayüzünüzü, Ana ekran modu’ndaki Temel mod’dan, Kolay mod’a çevirmeniz faydalı olacaktır. Buna telefonunuzun Ayarlar’ından, Cihaz altındaki Ana ekran modu’ndan ulaşabilirsiniz. Telefona alıştığınızda, aynı adımları izleyerek, Temel mod’a getirebilirsiniz.

anaekranmodu
Kolay mod, yeni başlayanlar için ideal / © AndroidPIT

Video player ile videolarınızı düzenleme

Eğer bir video çektiyseniz ve kısaltıp, kesmek istiyorsanız, bunu Google Play Store’dan herhangi bir farklı uygulamaya ihtiyaç duymadan, doğrudan telefonunuzun video editöründen yapabilirsiniz. Telefonunuzda videoyu izlerken, menü tuşuna basın ve kırpa basın. Bu seçeneğe basınca videonun neresini keseceğinize karar verebilirsiniz.

androidpit samsung galaxy s3 video trim
Herhangi bir uygulama yüklemenize gerek yok © AndroidPIT

Video izlerken başka işlemler yapmak

Galaxy S3’te birçok işlemi birden yapmak çok kolay; multi pencere özelliğinde olduğu gibi. Arkadaşlarınızla mesajlaşırken, internette gezinirken, ekranınızın köşesinde bir yandan video izlemek için, videoyu izlerken, sağ aşağısındaki ikonu seçmeniz yeterli. Bu özellik sayesinde başka bir işle daha ilgilenebileceksiniz. Videoyu kapamak için de “X”e basmanız yeterli.

videooverlay
Video izlerken, mesaj atabilirsiniz / © AndroidPIT

Uzaktan telefonunuzun içindeki bilgileri silin

Galaxy S3 oldukça sevilen bir telefon. Ne yazık ki, bu her zaman iyi bir şey değil; telefonunuzu çalmak isteyenler olabilir. Özel ve kişisel bilgilerinizin çalınmadığından emin olmak için, cihazınızın yerini saptayabilir ve uzaktan telefonunuzdaki bilgileri silebilirsiniz. Ancak önceden Samsung hesabı açmış, bir parola belirlemiş olmalısınız. Bunu da telefonunuzu ilk aldığınızda kolayca kurabilirsiniz. Eğer telefonunuz çalınır ya da kaybolursa, Samsung’un sitesinden www.samsungdive.com hesabınıza girip, cihazınızın yerini belirleyebilir, telefonunuzu kitleyebilir, çaldırabilir, mesajlar bırakabilir, içindeki bilgileri silebilir, hatta ekranını bile açabilirsiniz. Telefonunuzun hareketini ve yerini 15 dakikadan 12 saate kadar takip edebilirsiniz ancak bu ücretli olabilir.

androidpit samsung galaxy s3 account
Kaybolan ya da çalınan cihazınızı bulabilir, içindeki bilgileri silebilirsiniz © AndroidPIT

Jelly Bean sürprizi

Bu aslında önemli bir özellik değil. Sadece renkli, eğlenceli, şirin gözüken bir detay. Telefonunuzun Ayarlar’ından, en aşağıda bulunan Cihaz hakkında’ya gidin. Cihaz hakkında’da Android versiyonu tuşunun üzerine birkaç kere basın. Birden Android’in animasyonu olan gülümseyen bir Jelly Bean ekranınızda belirecek. Jelly Bean’in üzerine uzunca basarsanız, patlayacak ve ekranınız birçok Jelly Bean’lerle dolacak. Bu canınız sıkıldığında basabileceğiniz, ya da arkadaşlarınıza gösterip hava atabileceğiniz sevimli bir özellik.

celibin
Sevimli bir özellik / © AndroidPIT

Galaxy S3’te pek bilinmeyen ama faydalı ya da eğlenceli başka özellikler biliyor musunuz? Bizimle paylaşın.

Galaxy S3’ünüzü harika uygulamalarla donatmak istiyorsanız, Samsung Galaxy S3 için en iyi 10 ücretsiz uygulama yazımızı okuyabilirsiniz.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!