This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 16 comments

Samsung Galaxy S4 İnceleme Testi

2013'ün üzerinde en çok konuşulan ve muhtemelen de konuşulacak olan Android telefonu Samsung Galaxy S4'ün New York'daki tanıtımının hemen ertesinde yapmış olduğumuz yüzeysel incelemede sizleri cihazın temel özellikleri hakkında bilgilendirmiştik. Bu yazımızda ise enine boyuna inceleme fırsatı bulduğumuz Galaxy S4'ün detaylı testini bulacaksınız. Bakalım S4 kendisinden yüksek beklentileri ne derece karşılıyor.

Not

Artı

 • Ekran
 • Performans
 • Kamera
 • Pil
 • Yazılım özellikleri

Eksi

 • Ucuz tasarım/materyal
 • Kullanıcı arayüzü

Samsung Galaxy S4 Tasarım ve İşçilik

Galaxy S4 ilk bakışta kendisinden önceki model olan Galaxy S3 ile neredeyse aynı görünüme sahip. Bu benzerlikleri haber portalımız üzerinde Galaxy S4 paket açılımı yazımızdaki fotoğraf galerisinde sizlerle paylaşmıştık. Galaxy S3 ile S4 arasındaki farklılıkları ancak iki telefon özelinde detaya indiğinizde yakalayabiliyorsunuz: cihazın etrafını dönen krom görünümlü plastik malzeme aynı zamanda cihazın menü tuşunun etrafında da kullanılmış.  Galaxy S4'ün pil ve sim kart girişlerinin üzerinde yer alan arka kapağın sahip olduğu pütürlü zemin cihazın Galaxy S3 ile dizayn anlamındaki farklılıklarından. Galaxy S4 'e göre daha büyük bir ekrana sahip olan cihaz kesinlikle Galaxy S3'den daha ince bir görünüme sahip ve kesinlikle aradaki ebat farkını hissettirmemekte. Bunu iki cihaz da elinizdeyken daha iyi fark ediyorsunuz.

sgs4 2
Galaxy S4'ün çerçevesi kendisine şık bir görünüm veren Krom malzeme ile kaplanmış. / © AndroidPIT

Beyaz renkli test cihazımız özelinde Galaxy S4'de kullanılan malzemeyi ele aldığımda ise Galaxy S3'ün ucuz görünümlü plastik malzemesinin kalite anlamında bir adım öteye götürülmüş olduğunu söyleyebilirim. Pütürlü yüze sahip olan arka kapağın polikarbon malzemeden yapılmış olması cihazın elde duruş anındaki kalite hissiyatını oldukça arttırıyor. Bunlara ilaveten Galaxy S4'ün S3'e göre çok ufak değişikliklere uğrayan dizaynının daha derli toplu ve kaliteli olduğunu söyleyebilirim.

sgs4 3
Galaxy S4'ün hoparlörünün üzerine gelmekte olan arka yüz kapağının polikarbon malzemeden üretilen pütürlü yüzü GS3'den oldukça farklı. / © AndroidPIT

Samsung Galaxy S4 Ekran

Galaxy S4'ün ekranı Full HD kalitesinde çözünürlük sunuyor. Ekran derinliği anlamında piyasadaki en ciddi rakipleri HTC One ve Sony Xperia Z'yi geride bırakan S4 Süper Amoled teknolojisi üzerinde çalışan bir ekrana sahip. Galaxy S4'ün ekranı üzerindeki görüntü kalitesini ofisimizdeki HTC One ile kıyasladığımda HTC One'ın daha iyi bir parlaklığa sahip olduğuna şahit oldum. Aşağıdaki fotoğrafta HTC One'ın ekranındaki siyah noktaların görünümünü aynı web sayfasının S4 üzerindeki yansıması ile karşılaştırdığınız zaman sizler de bu konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Galaxy S4'ün ekranına değişik açılardan baktığınızda cihazın ekranının gerçekten çok iyi biş çıkardığını görüyorsunuz. En zor açılarda bile GS4'ün ekranı üzerindeki renkler ve kontrastlar kalitelerini koruyorlar.

htcone sgs4
GS4 ile HTC One'ı karşılaştırdığınızda HTC One'ın daha yüksek bir ekran görüntü kalitesine sahip olduğunu söylemek mümkün / © AndroidPIT

Samsung Galaxy S4 Ekstralar

Dünya genelinde Samsung Galaxy S4,  LTE balantı seçeneği il bağlantılı olarak iki farklı işlemci ile piyasaya sürülmektedir.  Testimize konu olan Galaxy S4 cihazının içerisinde 1.9GHz'lil Snadragon 600 işlemci bulunmaktadır. Ülkemizde satışa çıkan Galaxy S4'lerin içerisinde ise LTE bağlantı seçeneği sunmayan Exynos 5 işlemciler yer almaktadır. Okuyucularımızın bu detayı göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Samsung Galaxy S4 Yazılım

Galaxy S4'ün tanıtımında kullanılan slogan  her koşulda ''Hayat Arkadaşı'' olarak belirlenmiş. Samsung S4 içerisine yerleştirdiği teknolojiyi cihazı kullanıcısının sekreteri gibi çalışması için dizayn etmiş adeta. İçerisinde Android 4.2.2 Jelly Bean mobil işletim sistemi ile gelen GS4 içerisinde Samsung'un TouchWiz arayüzü ile entegre olarak çalışmak üzere yerleştilmiş uygulamaların çeşitliliği piyasadaki hiçbir cihazın sahip olmadığı (muhtemelen de olamayacağı) şekilde geniş. Bu anlamda sahip olduğu eşsiz özellik ve fonksiyon ile Samsung Galaxy S4'ün eli yazılım anlamında oldukça güçlü. Bu yüzden Galaxy S4'ün sahip olduğu özel fonksiyonların kullanımına yönelik olarak cihazın öne çıkan özelliklerinin kısa videolar ile tanıtıldığı yazıyı buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ediyorum.

GS4 TR 1   GS4 TR 2
Galaxy S4 ile gelen TouchWWiz kullanıcı arayüzü ve kullanıcı menüsü / © AndroidPIT

Galaxy S4'ün varolma felsefesinin temelinde cihazın kullanıcıları tarafından mümkün olabildiğince mimik ve sesli komutlarla yönetilebilmesi esası yatıyor. Bu kapsamda yer alan özellikler içerinde hayatımıza ilk defa Galaxy S3 ile girmiş olan ''Smart Stay'' özelliğinin türevleri geliyor. Ekran üzerinde gözünüz ile aşağı - yukarı yönlü kaydırma yapmaya olanak sağlayan ''Smart Scroll'' ve video izlerken gözünüzü ekrandan ayırdığınızda ekran üzerinde oynatılan videoyu duraklatan ''Smart Pause'' özellikleri bunlar arasında en ön plana çıkanlar.

Bu arada Smart Scroll özelliğini kullanmak için yaptığım testlerin çok da olumlu sonuçlar verdiğini söyleyemeyeğim. Bu özellik gözlerimin hareketinden çok dikey kafa hareketlerime karşı hassasiyet göstererek tepki verdi. 

Smart Pause özelliği ise tüm test boyunca göstermiş olduğum ısrarcı denemeler rağmen bir türlü devreye giremedi. Ne yaptım ne ettiysem bir türlü ekran üzerindeki video oynatma akışını durdurumadım. Fakat mesai arkadaşım Gökhan GS4'ün smart stay özelliğini sorunsuz bir şekilde kullanabildi.

GS4 TR 3   GS4 TR 4

Galaxy S4'ün mimik ve ses komutlarıyla yönetilebilen özellikleri kendisini çok özel kılıyor / © AndroidPIT

Galaxy S4'ün sese duyarlı komutlarını test ederken ise oldukça eğlenceli anlar geçirdim. Bunlar içerisinde en çok ilgimi çeken ise kendi tanımladığım komutlar ile fotoğraf çekebilmek oldu. Yine de cihazın sesli komutları algılama hızının manuel komutlardan daha yavaş olduğunu belirtmek isterim. Önemli bir anı yakalamak isteyen GS4 kullanıcılarının sesli komut yerine deklanşöre basmaları çok daha yerinde bir karar olacaktır diye düşünüyorum. 

Bu arada GS4'ün mimik kontrollerinin de tam anlamıyla fonksiyonel olmadığına üzülerek şahit oldum. Örneğin ''Air View'' isimli özelliğin vaad ettiği parmağınızı ekrana belli bir mesafe uzak tutmanız durumunda e-mailleriniz gibi bir takım bilgileri görmenizi sağlama fonksiyonu denemelerimin önemli bir kısmında çalışmadı. Öte yandan kullanıcısına telefon ekranı kapalıyken sensörler üzerine dokunulduğunda ekran üzerine cevapsız çağrılar, mesajlar ve pil seviyesi gibi bilgileri aktaran  ''Quick Check'' isimli fonksiyonun ise  sorunsuz çalıştığına şahit oldum. Fakat yine de içimden ister istemez bilgi akışı daha iyi olabilirdi demek geçmedi değil.

GS4 TR 5   GS4 TR 6
GS4'ün temassız kontrol menüsü ve telefon özellikleri  / © AndroidPIT

Galaxy S4 içerisinde bu cihaza özel olarak geliştirilmiş uygulamaların yelpazesi de oldukça geniş. ''Chat On'' ve ''S Translator'' uygulamaları bunlar içerisinde en dikkat çekenleri. Bu arada GS4 içerisinde yer alan ''Samsung Apps'' uygulaması üzerinden Samsung'un kendi cihazlarında kullanılmak üzere geliştirilen uygulamaların yer aldığı App Center'a doğrudan ulaşım seçeneği mevcut.

sc4
Samsung kendi Uygulama Merkezi üzerinde yüzlerce uygulamaya yer veriyor / © AndroidPIT

Samsung'un sunduğu geniş uygulama yelpazesi içerisinde yer alan uygulamaların çoğu çok orijinal çıkış noktalarına saygı duymakla beraber pratik kullanım anlamında bazı eksiklikler olduğunu düşünüyorum.

Samsung Galaxy S4 Performans

Galaxy S4 global pazarlara iki farklı işlemci tipi ile girmekte. Türkiye'de satılmakta olan Galaxy S4'ler içerisinde dört çekirdekli Snapdrogon 600 ile geliyor olacaklar. 

Test boyunca çok nadiren de olsa Galaxy S4'ün ufak mili saniyelik aralıklarla takıldığına şahit oldum. Fakat söz konusu takılmalar bir akıllı telefon ile yapılabilecek en karmaşık multitasking işlemlerin komutlarını verirken karşıma çıktılar. Galaxy S4'ün gerçekçi beklentiler ve günümüz koşulları dikkate alındığında harika bir kullanım performansı sergilediğini rahatlıkla söylemem mümkün. Aşağıda yer alan AnTuTu işlemci performans testlerine baktığımızda da Galaxy S4'ün en ciddi rakiplerini geride bıraktığına şahit oluyoruz.

sc5
Galaxy S4 işlemci performansı anlamında çok yüksek skorlara kolayca ulaşıyor. / © AndroidPIT

Samsung Galaxy S4 Kamera

Samsung yeni amiral gemisinde kamera ve kullanım fonksiyonlarının üzerine oldukça ciddi bir şekilde eğilmiş. GS4'ün kamerası çok zengin kullanım seçenekleriyle donatılmış. 13 megapiksellik çekim gücüne sahip olan Galaxy S4'ün kamerası ile oldukça yaratıcı fotoğrafların altına imza atabiliyorsunuz.

Galaxy S4 ile fotoğraf çekimi yaptığınızda kamera eliniz tuşa basılı olduğu sürece 8 adet farklı fotoğraf çekiyor ve içlerinden her anlamda en iyisi olanı seçip size sunuyor. Test boyunca GS4'ün kamerasının sunduğu seçeneklerin hemen hemen hepsinin de gerçek anlamda diğerlerine kıyasla çok daha iyi olduğuna şahit olduk.

Galaxy S4'ün en ilginç özelliklerinden bir tanesi de hem ön hem de arka yüz kameralarının aynı anda çalıştırılabiliyor oluşu. Bu özellik sayesinde video görüşmelerinde her iki kamerayı da kullanabilmenin ayrıcalığını yaşıyorsunuz. Ayrıca aşağıdaki fotoğraf örneğinde olduğu gibi eğlenceli işler çıkarmanız mümkün. Samsung Hem fotoğrafı çeken hem de fotoğrafa konu olanları aynı kare üzerine aktaran eğlenceli bir uygulama geliştirmiş.

foto1
Çifte kamera ile eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz./ © AndroidPIT

Bu arada Galaxy S4 bünyesinde HTC'nin ''Zoe'' özelliğine benzer bir uygulama sayesinde çektiğiniz fotoğrafların üzerine ses kaydı yapıp paylaşma imkanına sahip oluyorsunuz.

sc6
GS4'ün kamera menüsü oldukça zengin bir kullanım menüsüne sahip. / © AndroidPIT

Galaxy S4'ün kamerasının sahip olduğu ''Animated Photo'' ve ''Eraser'' özellikleri sayesinde kamera ile çekim yaptığınız kare içerisine giren hareketli ve sabit öğeleri birbirlerinden ayırt etmek mümkün oluyor. Bu özellik sayesinde dinamik ve statik öğelere özel düzenleme fonksiyonlarını devreye sokabiliyorsunuz. Böylece örneğin fotoğrafı çektiğiniz süre içerisinde hareket eden bir arabayı fotoğraf üzerinde tercihinize konumlandırma şansını elde ediyorsunuz. Bu durum en basit tabiriyle fotoğraf ve video kavramlarının içiçe geçmesi anlamına geliyor.

sc7
Galaxy S4'ün ''Animated Photo'' ve ''Eraser'' özellikleri ile fotoğraf ve video kavramları içiçe geçiyorlar / © AndroidPIT

Galaxy S4'ın HDR fonksiyonu ile yapılan kayıtlar da oldukça tatmin edici sonuçlar verdi. Bunun dışında otomatik çekim formatında da Galaxy S4 üst sınıf akıllı telefon sınıfının ortalama kalitesinden daha yüksek düzeyde bir çekim performansı sergileyerek tüm AndroidPIT editörlerinin takdirini kazandı. Cihaz ile yapılan çekimlerde iç ve dış mekan arasında performans anlamında herhangi bir değişiklik söz konusu değil. GS4'ün kamerası hakkında ilerleyen günlerde bloğumuz üzerinde ayrıntılı inceleme testlerimizi takip etmenizi tavsiye ediyorum.

Samsung Galaxy S4 Pil

Samsung Galaxy S4 sahip olduğu 2600 mAh'lık pil kapasitesi ile kendi sınıfındaki akıllı telefonları geride bırakıyor. Kısıtlı bir süreyi kapsayan test süresince pil tüketiminde oldukça cimri olan Galaxy S4'ün bu alandaki performansını ilerleyen günlerde yine bu haber üzerinde siz okuyucularımıza daha detaylı bilgi aktarmak için güncelleiyor olacağız.

Samsung Galaxy S4 Teknik Özellikler

Galaxy S4'ün sahip olduğu donanım içerisinde öne çıkan teknik detayları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • İşlemci: 1.9 GHz'lik, 4 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 600 (Testimizde kullandığımız LTE bağlantısı imkanı sağlayan cihaz) / Türkiye'de satışa sunulan Galaxy S4'ler içerisinde ise  Exynos 5 işlemci kullanılacak (1.6GHz Dört Çekirdek +1.2GHz Dört Çekirdek)
 • Ekran kartı: Adreno 320 GPU
 • Ekran: 4,99 inçlik, Full HD (1920 x 1080 Piksel), Super-AMOLED / Gorilla Glass
 • Kamera: 13 Megapiksel (Sony IMX135 Sensor)  arka yüz /  2-Megapiksel ön yüz
 • Sistem RAM'i: 2 GB
 • Dahili hafıza: 16, 32 GB seçenekleri / 64 GB'a kadar micro SD kart girişi
 • Hava durumu ve nem ölçer
 • Pil: 2.600 mAh pil gücü / değiştirilebilir pil
 • Boyutlar: 136,6 x 69,8 x 7,9 Millimetere
 • Ağırlık: 130 Gram
 • İşletim sistemi: Android 4.2.2 / Samsung TouchWiz kullanıcı arayüzü

Son Söz

Performans canavarı 1.9Ghz'lık işlemcisi ile adeta ışık hızında çalışan Samsung Galaxy S4 mevcut Android akıllı telefon piyasasının en iyi ekranına sahip. HTC One ile Sony Xperia Z'nin iyice kızıştırmış olduğu akıllı telefon piyasasında yaklaşık 2000 TL karşılığında kendisine müşteri arayan Güney Koreli teknoloji devinin dördüncü jenerasyon Galaxy S cihazının yazılım anlamında sahip olduğu eşsiz özellikler kendisini güçlü rakiplerinden ayrı bir yere koyuyor. Malzeme kalitesi anlamında rakiplerinin gölgesinde kalmaktan kurtulamayan Galaxy S4 tartışmasız bir şekilde kendisinden bir jenerasyon geride olan Galaxy S3'den her anlamda çok daha üst düzey bir cihaz.

Samsung Galaxy S4 hakkında akılınıza gelebilecek her türlü testi ve karşılaştırma analizlerini önümüzdeki haftadan itibaren AndroidPIT'in haber portalı üzerinde görebileceksiniz. Galaxy S4 hakkındaki tüm haberlerimizi bu link altında yer alan konu başlığı üzerinden takip edebilirsiniz. 

Galaxy S4'ün öne çıkan yazılımsal özelliklerinin kullanımını kısa videolar ile test ettiğimiz yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Galaxy S4 hakkındaki görüş ve sorularınızı yorumlarınızla bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

16 comments

Yeni yorum yaz:
 • Bir yazinizda kamerayi 13 MP kalitesinde cekim yapabilmesi icin ayarlardan fotograf boyutunu duzenlenmesi gerektigini belirtmissiniz benim telefonumda ise en yuksek 1920x1080 boyutundan fazlasi yok sebebi nedir ? Yardimlariniz icin tesekkur ederim iyi calismalar..

 • Selam Mehmet, öncelikle hangi telefonu kullandığını sormak istiyorum. Çünkü hiç akıllı telefon kullanmıyorsan veya alt seviye bir akıllı telefon kullanıyorsan Xperia Z, HTC One ve S4'ten herhangi biri senin için zaten büyük bir atlama olacak. Tüplü televizyondan LCD'ye geçmek gibi. Geçtiğin LCD'de de fark umrunda olmayacaktır çünkü zaten farklı bir teknolojiye atlıyorsun. Bu durumda Xperia Z bence fiyatı açısından sana daha iyi gider (500 TL kadar daha az). Bakma sen renkleri biraz cansız soluk vs çok kafayı takmamak lazım. (Tamamen benim şahsi görüşümdür.)

  Bir de alacağın telefonla ne yapmak istediğine de bağlı tabii seçimin.

 • selam.Lütfen bana yardımcı olun 2-3 haftaya kadar yeni bi telefon alıcam ve experia z, htc one ve s4 arasında takıldım kaldım.Ama sanırım htc one ve galaxy s4 bir adım daha önde gibi.Çünkü ex. z nin renkleri biraz soluk ve cansız gibi geldi karşılaştırmalarda bana.Aslında tasarım cok iyi ve almayı düşünüyordum ama hal böyle olunca vaz geçtim sayılır.Lütfen yardımcı olun bu telefonlardan hangisini alsam daha iyi olur.

 • @ Kemal Ermiş

  Yusuf Ayrancı'nın yorumunun içeriğinin arkasında yatan bir gerçeklik var. Yorumlarımızdaki üslubumuza biraz daha dikkat etmeye özen gösterilim.

  Saygılarımla,

 • ha yusuf Ayrancı öyle dedi diye yusuf'a inanalım yani. hangi teste göre böyle konuşuyosun var mı elinde test sonuçları

 • arkadaslar islemci yonunden ikileme duseb vars eger pil omru ve performans acisinden en iyi basariyi gosteren islemci cortex A15 tir snap dragon 600 den daha iyi bi performans gosterdigi kanıtlanmıştır sMsung cortex islemciye lte destegi sunmadigi icin lte destekleyen ulkere snap dragon vermek zorunda kaldi yoksa cortex islemci daha iyi ozellikle oyun performansi arayanlar açısından

 • Kemal ikilemde olman çok normal, ikisi de piyasanın en iyi telefonlarından ve ikisinin de birbirine bazı yönlerden üstünlüğü var. Sana tavsiyem sitede bu cihazlar hakkındaki incelemeleri okuman olacak. Örneğin S4'ün özelliklerini test edip sizin için ufak videolar hazırladık, buraya bakabilirsin: http://www.androidpit.com.tr/galaxy-s4-oezellikleri

 • Ya yeni telefon almaya niyetliyim. Almışken en iyisini alalım dedim. HTC One mı Galaxy S4 mü bir türlü karar veremiyorum. Bir de Xperia Z var. Daha ucuz.. Daha ucuzsa daha kötüdür. Bilemedim sizler ne diyosunuz?

 • @S.Atilla Soyer

  Tabii ki.

 • Fransa, Almanya ve İtalya da iki modelinde satışa sunulacağını okumuştum. Eğer elinize böyle bir fırsat geçerse İ9500 ve İ9505 karşılaştırması olur mu?

 • @Araz: Normalde senin e-mail hesabına geliyor olması lazım mesajlarımın. O zaman Sana Google+ üzerinden yazayım ben.

 • Araz 27.Nis.2013 Link to comment

  Bekledigim telefon iste bu :) Bu arada @Volkan bey, ozele nereden goz ata bilirim?

 • @S.Atilla Soyer

  Yapmış olduğunuz tespit tamamiyle doğrudur. Bu bağlamda gerekli açıklama yazının içeriğine ''Önemli Not'' alt başlığında not olarak düşüllmüştür. Test boyunca kullandığımız Galaxy S4 cihazının Qualcomm Snadragon işlemci ile çalıştığının altını tekrar çizmek isterim.

  Duyarlılığınız ve de uyarınız için teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

 • Türkiye'de LTE bağlantı yok ama Türkiye'de satışa sunulacak modelde Qualcomm Snapdragon 600 Quad-core 1.9 GHz Krait 300 işlemci kullanılacak diye yazmışınız.
  Benim bildiğim Exynos 5 Octa 5410 Quad-core 1.6 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 işlemci kullanılacaktı. Eğer sizin dediğiniz doğruysa mükemmel olabilir ancak işlemci konusunda büyük ihtimalle bir hata yapmış olabilirsiniz.

 • iPhone 5'in 2099 TL'ye satıldığı bir ortamda Galaxy S4'ün 2000TL'lik fiyatı bence cihazın sahi olduğu özelliklere göre değer.

 • S4 tartisilmaz derecede iyi.Ama burada fiyati cok pahali.Deger mi dersiniz?Bnce deger :) boyle bir telefonu bana dogum gunumde hediye etseler daha ne isterim.Dogum gunume 9 gun kaldi :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!