This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Samsung Galaxy S4 ve Note 3 için sekiz-çekirdek güncellemesi yolda

Samsung’un Exynos 5 Octa adlı çipinin gerçek bir sekiz-çekirdek çip olmayıp, yalnızca ya düşük kapasiteli dört Cortex-A7 çekirdeğin ya da yüksek kapasiteli dört Cortex-A15 çekirdeğin herhangi bir zamanda aktifleşmesine izin verdiği artık herkesin malumu.

samsungexynosocta5420
© Samsung

Samsung, Exynos Octa adını verdiği çipin çok yakında tek seferde - Heterojen Multi-İşleme (HMP) teknolojisi sayesinde - tüm sekiz-çekirdekleri kullanabilecek duruma gelip, ihtiyaç duyulduğunda düşük kapasiteli ve yüksek performanslı çekirdekleri takımlayabileceğini ilan ettiğinde insanlar sevinmiş olsalar da, Galaxy S4 ve Galaxy Note 3 gibi yeni cihazların bu gerçek sekiz-çekirdek işlemciden faydalanamayacaklarını göz önünde bulundurulduğunda biraz da hayal kırıklığına uğradılar.

HMP bir yazılım güncellemesi ile kurulabilecek

Fakat eğer HMP teknolojisinin donanım düzeyinde de kurulması, dolayısıyla da yeni bir cihaza ihtiyaç duyması ihtimali gibi endişeleriniz varsa, Çinli üretici Meizu’dan sizin için bazı iyi haberler var. Meizu’dan gelen bilgilere göre, HMP bir yazılım güncellemesi ile kurulabilecek ve firmanın Galaxy S4 ile aynı Exynos çipi kullanan, MX3 adlı mevcut amiral gemisi cihazı için de erişilebilir olacak. Bu, Samsung’un aynı şeyi kendi cihazları için yapıp yapmayacağını bekleyip görmemiz gerektiği anlamına geliyor. Koreli firmanın yeni bir Exynos çipset adı vermeden yeni sekiz-çekirdek fonksiyonunu görücüye çıkarmasının sebebi de bu olabilir.

Bu durumda yazılım güncellemesinin kısa sürede gelmesini ummakla yetineceğiz. Bu arada, ARM’nin söz konusu HMP teknolojisinin nasıl çalıştığını gösterdiği videolarra buradan göz atabilirsiniz.

Vasıtasıyla Sammobile Kaynak: Unwired View

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!