This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 6 comments

Samsung Galaxy S4 Nasıl Olacak: Söylentilerin Geniş Özeti

2013 yılına adım attığımızdan beri gündemimizin en önemli konularının başında Samsung tarafından yakında tanıtılması beklenen Galaxy S4 var. Bu cihaz üzerinde yapılan spekülasyonların ardı arkası kesilmiyor. Teknoloji ile haşır neşir olan hemen herkes Samsung'dan yeni amiral gemisi telefonuna Galaxy S3'ün çıkışı sonrasında akıllı telefon dünyasının ilgi alanına giren tüm yenilikleri harmanlayarak yansıtmasını beklemekte. Bu yazımda Galaxy S4 ile ilgili öne çıkan soruların öne çıkanlarını derleyerek muhtemel cevapları vermenin yollarını arıyor olacağım.

(c) AndroidPIT

Galaxy S4 ne zaman tanıtılacak? Yeni Galaxy S4'de Galaxy Note 2'deki gibi S-Pen akıllı kalem olacak mı? Yeni telefonun boyutları Galaxy S3'e göre büyüyecek mi yoksa küçülecek mi? Tüm Galaxy cihazlardan aşina olduğumuz menü tuşu Nexus cihazlarda olduğu gibi kaldırılacak mı?...vb soruları aşağıda dört kategori altında incelemek istiyorum. 

  
Galaxy S4'ün Nisan 2013 içerisinde geleceğine işaret eden belgeler

1. Dizayn & Ekran

Dizayn alanında üzerinde en çok tartışma olan konulardan bir tanesi yeni Galaxy S4'ün boyutları. Global akıllı telefon piyasasında Huawei, Sony ve HTC gibi önemli firmaların amiral gemisi ürünlerinin ekranlarını büyütmekte olduğu bir konjonktür içerisinde Galaxy S3'den Galaxy S4'e geçişte bir büyüme bekliyorum. Samsung'un 2011 yılından beri sürekli olarak güncel tuttuğu bükülebilen ekran teknolojisinin geniş çevreler tarafından iddia edilenin tersine yeni Galaxy S4'e yetiştirilmesinin ise zor olduğunu düşünüyorum. Belki Galaxy S5 bükülebilen Super Amoled teknolojiyi barındırabiliyor olabilir.


Galaxy S4'ün bükülebilir ekran teknolojisine sahip olması üzerinde en çok spekülasyon yapılan hususlardan / (c) Samsung

Ekran çözünürlüğü noktasında Samsung'dan şu an için AMOLED ekranlar üzerinde yakalanabilen 1920 x 1080 piksellik kalitenin yeni Galaxy S4 için asgari bir standart olduğu inancını taşımaktayım. Dizayn anlamında üzerinde durulması gereken önemli bir husus ise Samsung'un Galaxy S3'deli gibi ucuz plastik mi yoksa Sony, HTC gibi kalite düzeyi çok daha üst düzey bir dayanıklı plastik kullanımına mı yöneleceği sorusu. Benim tahminimce Samsung Galaxy S4'de Galaxy S3'deki ucuz plastik hatasını tekrarlamayacaktır.


Yeni Galaxy S4'e ait olduğu iddia edilen onlarca sızıntı fotoğraftan bir tanesi

2. Donanım

Yeni Galaxy S4, 3G HSPA ve 4G/LTE olmak üzere iki farklı bağlantı seçeneği ile sunulabilir. Her iki modelinde 13 megapiksellik kameraya sahip olmasını beklemek yanlış olmayacaktır. Yeni Galaxy S4'ün pil ömrünün 2600 mAh seviyesine çekilmesi çok güçlü bir ihtimal olarak karşımızda dururken, yeni nesil Samsung telefonun 8 çekirdekli Exynos 5 Octa üzerinde çalışması neredeyse kesin gibi.Performans canavarı yeni Galaxy S4'ün sistem RAM'inin ise 2 GB olacağını düşünüyorum.

3. Yazılım

Yazılım anlamında Samsung Galaxy S4 'ün bizleri şaşırtacağını sanmıyorum. Çok muhtemeldir ki Samsung Galaxy S4 içerisinde Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemi ile geliyor olacak. Samsung'un TouchWiz arayüzü ile süslenecek olan yeni Galaxy S4'ün Samsung tarafından yeni bir güncelleme servisiyle bağlantılı olarak çalışması ise ihtimaller dahilinde. Bir kaç gün önce değindiğimiz IMEI tabanlı güncelleme öngören bu sistemin devreye girme ihtimali Samsung Galaxy S4'ün çıkışının belki de tek olumsuz tarafı olabilir.

Galaxy S4 ile spekülasyonlar hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin. Fotoğraflar: AndroidPIT, Sammobile,Samsung,Phonearena

2 Shares

6 comments

Yeni yorum yaz:
 • Araz 08.Şub.2013 Link to comment

  Evet Volkan bey, oyledir

 • Volkan E. 06.Şub.2013 Link to comment

  @ Sezer : Bence yok Sezer

 • S4 gelsede kurtulsak.Heyecandan ölüyorum.Android 5.1 ile gelme ihtimali yok mu?Çünkü o da o aylarda tanitilacak.

 • Volkan E. 06.Şub.2013 Link to comment

  Bence sizler, yani Azerbeycan'da yaşayan kardeşlerimiz için yurdışından telefon getirtmek çok yaygın olarak kullanılan bir yöntem olsa gerek. Bu bağlamda IMEI bazlı bir güncelleme sistemi sizlerin işine hiç gelmez diye düşünüyorum.

 • Araz 05.Şub.2013 Link to comment

  Güncellemeyle ilgili haberleri okudum. Hakikaten olumsuz olacak. Yapmamalı. Eğer böyle bir şey yaparsa, güncellemeleri tüm dünyaya en fazla bir haftada yayınlamalı. Biz S serisi sevenleri olumsuz etkileyecektir

 • Araz 05.Şub.2013 Link to comment

  Güncellemeyle ilgili haberleri okudum. Hakikaten olumsuz olacak. Yapmamalı. Eğer böyle bir şey yaparsa, güncellemeleri tüm dünyaya en fazla bir haftada yayınlamalı. Biz S serisi sevenleri olumsuz etkileyecektir

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!