This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

MWC 2015 etkinliğinde tanıtılan Samsung Galaxy S6 ince ve şık tasarımı ile görenleri kendisine hayran bırakırken, uzaktan seyretmenin burukluğu ile geçirmiştim o günü.Tasarımsal olarak iyi olduğu kadar donanımsal olarakta üst seviye bir cihaz olduğunu o gün ki etkinlikte göstermişti. Bende uzun bir süre kullandığım Note 3  cihazımı değiştirmeyi kafama koydum ve bir tane Galaxy S6 32 GB Topaz mavisi aldım. Bu yazımda sizlere kullanım kolaylığından tasarımından, kamerasından ve teknik özelliklerinden bahsedeceğim. 

samsung galaxy s6 software 4
Samsung Galaxy S6! / © ANDROIDPIT

Telefonu ilk gün elime aldığımda renginden mi yada yeni bir telefondan dolayı mı anlam veremediğim bir heyecan sarmıştı beni. Sanki daha önce hiç eline telefon almayan birisi gibi nedense heyecanlandım. Beni heyecanlandıran yeni bir telefon almam olsa gerek. Sizde de böyle değilmidir. Yeni bir şey aldığınızda heyecanlanırsınız. Çocukluk alışkanlıkları mı diyelim buna bilemedim. 

Renk seçimim zor olmadı

Renk seçerken özellikle beyaz olmayacağını kendime defalarca söylemiştim. Note 3 kullanırken arka kapağının git gide sarıya dönmesi beni başka renklere iten nedenlerden oldu. Bakıldığı zaman her iki tarafı da Gorilla Glass 4 cam ile kaplı olan Galaxy S6'da sararma problemi olmayacaktı ama içimden artık beyaz telefon kullanmak gelmiyordu zaten. Klasik renkler olan siyah ve beyazdan uzaklaşmak doğru bir seçimdi benim için. Tabi Beşiktaşlılık ayrı bir şey onu karıştırmayın. Biz siyah ve beyazı Beşiktaş'ta seviyoruz. Neyse konuyu dağıtmayalım. Samsung Galaxy S6'nın topaz mavisi rengi oldukça hoş. Işık altında renk değiştirmesi bazen deniz mavisi bazen gök mavisi rengini alması beni tamamen bu renge odaklandırdı. Topaz mavisi görsel açıdan Galaxy S6'ya çok yakışmış. 

Donanımsal olarak yenilikçi

Donanım açısından telefon her kesimi memnun edecek seviyede, kalitesi tartışılmaz derecede iyi. Telefonu ilk elime aldığım zaman telefonda ciddi ısınmaların olduğu doğrudur. Hatta bundan dolayı endişe duyarak servise gönderim. Samsung Galaxy S6 geçtiğimiz günlerde 221 MB'lık bir güncelleme alarak bu problemini de ortadan kaldırdığı açık bir şekilde görülüyor. Samsung, S6 için geliştirmiş olan Exynos 7420 işlemci ile rakiplerini geride bırakmayı başarmış. Bu da Galaxy S6'yı diğer modellerinden ayırt etmeye yetiyor. 3 GB DDR4 ile desteklenen S6 hızına hız katmış durumda. Kullanımda bunu hissedebiliyorsunuz.  Menü geçişleri, oyun performansı harika. Samsung için söylenen "Bir zamandan sonra donuyor." lafını bir aydan beridir hiç yaşamadım. Oldukça akışkan bir yapıya sahip.

Kamera olarak rakiplerinin çok üstünde

Kullandığı F1.9 diyafram aralığı ile en büyük rakibi İphone 6'yı geride bırakmayı başaran Galaxy s6 kamerası ile de dikkat çekmeyi başarıyor.

androidpit galaxy s6 camera 1
Galaxy S6 kamera! / © ANDROIDPIT

Benim en çok sevdiğim özelliklerinden biriside ana menü tuşuna iki kez art arda bastığımda kameranın olağandan hızlı açılması. Belki çok anlık fotoğraf çekmiyorum ama yinede oldukça kullanışlı. En net fotoğrafları yakalamak için tek yapmanız gereken şey cebinizden Galaxy S6'yı çıkarmak ve çek tuşuna basmak. Düşük ışıkta dahi çok iyi bir performans sunması Samsung'un bu cihazda çok çalıştığının göstergesidir. Telefon kilitli olmasına rağmen fotoğraf çekme imkanı sunması ve ekran döndürme özelliğinin kapalı olmasına rağmen telefonu yan çevirdiğiniz zaman resminde dönmesi yine iyi bulduğum yanlarından.

Kullanımı oldukça rahat

Telefonu ilk elinize aldığınızda dikkatinizi çeken ilk şey 5.1 inçlik ekranı olmasına rağmen parmaklarınızın her yerine yetişiyor olabilmesi. Samsung zaten her modelinde tasarımını tamamen kullanım kolaylığı ile çıkartıyor. Siz en uca yetişirken çeşitli atrikasyonlara girmeye gerek duymuyorsunuz. Klasör oluşturmak için epey bir zorlanmıştım. Açıkçası nasıl yapılacağını da bilmiyordum ama kurcala bul yöntemi sağolsun. Bir uygulamayı diğer uygulamanın üzerine atınca klasör oluşuyor ve bunlara da yine çeşitli renkler verebilmeniz çok güzel. Galaxy S6'nın sevmediğim bir yönü ise çoklu pencere özelliğini kapatamayışım oldu. Bazen can sıkabiliyor. Lakin buda çok önemli değil. Galaxy S6'yı buna rağmen benimsedim. Note 3 kullanırken çoklu pencereyi kapatma özelliğinin olması belkide gözüme kötü görünmesine sebep oldu.

Uygulama alışkanlığım pek yoktu 

En çok endişelendiğim konulardan biriside dahili hafızanın 32 GB olması ve SD kartın takılamıyor olmasıydı. Sonra döndüm eksi telefonuma baktım oda 32 GB ve onunda hafızasını dolduramıyordum. Aslında dolmamasının sebebi telefona sürekli ROM kurmamdan kaynaklanıyordu. Burada defalarca kurduğum ROM'ları sizinle paylaştım. Galaxy S6'ya bu kadar ROM kurabilir miyim orası soru işareti! Telefonda bulunan gereksiz Samsung uygulamalarını telefonu elime aldığım ilk gün hepsini devre dışı bırakmanın mutluluğunu yaşıyorum. Samsung'a da buradan ufak bir çağrı lütfen bunları tamamen kullanıcının iznine bırakın gereksiz uygulamalarla hafızayı doldurmayın. Millet bunları kaldırmak için telefona root atıyor yahu. Galaxy S6'da hoşuma gitmeyen durumlardan biriside galeri oldu. Önceki modellerinde resimler klasör şeklinde olabiliyordu. Bu özelliği oldukça kullanışlıydı. Şimdi ise bütün fotoğrafların iç içe olması karman çorman bir şekilde durması hoşuma gitmeyen yönlerinden.

Düzeltme : Galeride klasör oluşturma olayını çok fazla kurcalamadığım için daha doğrusu dikkatimi çekmeyen sol tarafta süre yazan kısmı Albümler yaptığımda klasör oldu. :) Utandım 

samsung galaxy s6 appdrawer w782
Galaxy S6 uygulamalar! / © ANDROIDPIT

Pili günlük kullanım için ideal

Günlük kullanım için oldukça iyi bir telefon diyebilirim. Benim gibi bir işte çalışıyor ve telefonu sürekli elinize alamıyorsanız bu telefon sizler için çok ideal. 9 saat içinde ara ara elime almama rağmen molalarım içerisinde sürekli siteye girdiğim ve ara ara oyun oynamama rağmen gün sonunda %50 şarjım kalıyor buda şaşırtıcı yanlarından. 2550 mAh bir batarya bu kadar uzun süre dayanmasının sebebi tabi ki işlemcinin %20 daha az güç tüketiyor olmasından kaynaklanıyor. Aslında şarjım bitiyor diye endişelenme durumum olmadı, hızlı şarj özelliği gerçekten hızlı 1 saat 45 dakika içerisinde %100 şarj olması da Galaxy S6'yı diğer rakiplerinden ayırt ediyor. Galaxy S6'yı seçmemden dolayı ilk başlarda biraz pişmanlık duysam da şuan tamamen tatmin olmuş durumdayım. Sizlere Galaxy s6'da bir ay içinde deneyimlediğim kısmını aktardım.

Umarım Galaxy S6 almak isteyenlere azda olsa karar verme konusunda yardımcı olmuşumdur. 

Sizin Galaxy S6 ile ilk buluşmanız nasıl memnun kaldınız mı görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

30 comments

Yeni yorum yaz:
Show all comments

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!