This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Samsung Gelir Hedefini Tutturamadı

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan Samsung, düşük tuttuğu 2013 ikinci çeyrek hedeflerine ulaşamazken pazar payının küçük bir kısmını da Çin pazarındaki rakiplerine kaptırdı.

samsung galaxy s4 1
Samsung'un amiral gemisi modeli S4'ün satışları ikinci çeyrekte beklendiği gibi gitmedi! / © Samsung

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 2013 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreği için belirlediği gelir hedefinin gerisinde kaldı. Galaxy serisinin satışlarındaki düşüşler ve yeni rakiplerin Samsung'un pazar payını aşındırmaya başlaması şirket yetkililerini düşündürüyor.

Google'ın Android işletim sistemini kullandığı Galaxy serisi cihazlarla müthiş bir yükseliş sergileyen Samsung, 2012 yılındaki performansıyla, yaklaşık beş yıl önce iPhone ile akıllı telefon kavramını hayatımıza sokmuş olan Apple'ı da geride bırakmıştı. Ancak şimdi otoriteler, Samsung'un da tıpkı Apple gibi düşen kar marjları ve aşınan pazar payları ile mücadele etmek zorunda kalacağı yorumunu yapıyorlar. Dünyanın en rekabetçi pazarlarından biri olan akıllı telefon ve tablet piyasasında, özellikle teknolojik yenilik anlamında geride kalan şirketler çok kısa bir süre içinde büyük kayıplarla yüz yüze gelebiliyorlar. 2012 yılını ciddi bir kayıpla kapatan ve halen toparlanmaya çalışan Tayvan şirketi HTC, bunun en iyi örneklerinden biri durumunda.

"S4 satışları beklenenden düşük gerçekleşti"

Reuters'in görüş aldığı, Dongbu Asset Management şirketinin fon yöneticisi Jung Sang-jin, Samsung'un akıllı telefon efsanesinin bu kadar kolay bitmeyeceğini söylerken, gelirlerdeki düşüşün büyük ölçüde şirketin amiral gemisi cihazı Galaxy S4'ün satışlarının beklenenden düşük olmasından kaynaklandığını söyledi. Sanh-jin, “Ama yine de Samsung'un halen heyecan verici bazı cihazların hazırlığını yaptığını sanıyorum. Burada sorun söz konusu ürünlerin yatırımcı ve tüketicileri etkileyip etkilemeyeceği,” diye konuştu.

Samsung'un gelirlerindeki düşüş şirketin borsada işlem gören hisselerinde de geçen Cuma yüzde 3'lük bir düşüşe neden oldu. Dev bir elektronik firması olan Samsung'un toplam operasyon kârının yaklaşık % 70'i mobil cihaz satışlarından geldiği için, şirketin akıllı telefon pazarındaki beklenmedik düşüşü yatırımcıları da endişelendirmiş durumda.

 

IMG 8119
Samsung'un dünya çapında satış rekorları kıran iki cihazı Galaxy S3 ve S4! / © AndroidPIT

Diğer yandan Samsung'un S4 satışlarının yansıması sayesinde yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde daha yüksek gelir ve kâr açıklaması da beklentiler arasında. Ayrıca, Samsung'un ciddi gelir kalemlerinden biri olan hafıza çipi fiyatlarının yüksek seyretmesi de şirketin gelecek performansı açısından bir başka olumlu etken olarak görülüyor.

Çinli rakipler Samsung'u zorluyor

Samsung'un akıllı telefon satışlarının düştüğü ülkelerden biri dünyanın en büyük pazarlarından olan Çin. Ancak bu pazarda son derece güçlü olan Çinli firmalar Huawei ve ZTE, özellikle düşük fiyatlı telefonlar söz konusu olduğunda Samsung'la olan rekabetlerinde her geçen gün mevzi kazanıyorlar. Samsung'un açık kaynak kodlu Tizen'i kullanacağı ucuz bir akıllı telefon serisi için planları olduğu bilinse de, bu cihazların Çin pazarında ne kadar etkili olacağını zaman gösterecek. 

Kaynak: Reuters

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!