This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Samsung'un Mobil Piyasayı Domine Etmesi Google'ın Gözünü Korkutuyor

Şu an itibariyle tüm dünyada satılan Android işletim sistemli mobil cihazların yaklaşık %40'ı Samsung fabrikalarından çıkıyor. Bu çarpıcı oran her ne kadar Android'in geliştiricisi ve telif hakları sahibi olan Google'ı Samsung'un en önemli ticaret partnerlerinden birisi yapıyor olsa da aynı zamanda beraberinde çok ciddi çekinceleri de getiriyor. Bu çekinceler şu anda Barselona'da devam etmekte olan MWC 2013 etkinliğinde bir kez daha çok yüksek sesle tekrarlandı.

Google içerisinde gerek alt ve gerekse üst düzey yönetim kademelerinde Samsung'un Android pastasından almakta olduğu aslan payı giderek daha yüksek sesle konuşulur oldu. Örneğin Google'ın en tepe ismi Andy Rubin Samsung'un başarısını çok takdir ettiğini ve firmanın 2013 içerisindeki satış adedinin geçen seneye kıyasla 200 milyon adet daha fazla olabileceğini söylerken öte yandan da Google'ın diğer firmaların da Android cihaz satışında daha fazla başarılı olmaları için destekleyerek kendisini garanti almak istediğini çekinmeden her platformda vurguluyor. Rubin bu amaca yönelik olarak firmanın geçen sene 12 milyar dolara satın aldığı Motorola'nın çok önemli bir rol oynayacağını söylüyor.

Android Piyasası'nda Gerçeklik: Samsung ve Diğerleri

Aşağıda yer alaninfografiğe baktığımızda Samsung'un dünya Android piyasasını ne derece sömürdüğünü çok açık bir şekilde görüyoruz. 


Samsung'un akıllı telefon ve Android piyasasındaki payını gösteren dağılım tablosu / Kaynak: IDC 

 

Fotoğraflar: AndroidPIT, IDC

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!