This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Samsung Rekor Kara Koşarken HTC Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Android akıllı telefon piyasasının ağır topları Güney Koreli Samsung ile Tayvanlı HTC arasındaki rekabetin arka yüzündeki kar rakamlarında firmalar arasında çok ciddi bir ayrışma var. 2013 yılının ilk çeyreği olan Ocak-Mart dönemi mali tabloları değerlendirildiğinde Samsung'un kendisine ait olan kar rekorunu zorladığı görülürken HTC ise tarihinin en düşük kar rakamları karşısında kara kara düşünüyor.

sasmungsf

Samsung rekor kara koşuyor © Samsung

Başarılı Galaxy Serisi Cihazı Satışları Samsung'u Uçuruyor

Son yıllarda arka arkaya çıkardığı başarılı Galaxy cihazları ile elde ettiği başarı ile dünyada işlem gördüğü tüm borsalarda tavan yapan Samsung hisseleri firmanın adeta para içerisinde yüzmesini sağlıyor. Samsung 2013'ün ilk yarısında 7.56 ile 7.92 milyar $ arasında faaliyet karı elde etmeyi planladığını açıkladı. Bu kar rakamının sadece firmanın satış ve pazarlama benzeri reel işlemlerinden elde edilmesi beklenen miktar olduğunun altını çizmek isterim. Örneğin firmanın portföy yatırımlarından gelir gibi kalemlerle Samsung'un karının çok daha yüksek olması kaçınılmaz.

Samsung geçtiğimiz sene aynı döneme göre satışlarında sadece %13'lük bir artış olmasına rağmen %45 daha fazla kar elde etmeyi başardı. Bunda firmanın maliyetlerini ciddi bir şekilde düşürmüş olabilmesi en önemli etken. Samsung günümüz itibariyle dünyanın en büyük teknoloji firması olma özelliğini çok sağlam bir şekilde korumaya devam ediyor.

HTC'de Tüm Gözler HTC One'da

Bu hafta yapılan Facebook Home'a özel geliştirilmiş HTC First'ün tanıtımının hemen sonrasında HTC firmanın 2013'ün ilk çeyreğine yönelik olarak mali tablolarını kamu oyu ile paylaştı. Ortaya çıkan görüntü ise beklenenden daha kötüydü.

htconesalesk
HTC One: Tayvanlı Firma İçin Son bir şans daha © AndroidPIT

Zira firmanın ilk 2013'ün ilk üç aylık dönemdeki karı sadece 2.8 milyon $ civarında gerçekleşti.  Bu rakam her ne kadar büyük bir Türk şirketi için hiç de yabana atılamayacak bir rakam olsa da HTC'nin tarihindeki en düşük kar rakamı olarak kayda geçti. Aynı dönem itibariyle HTC'nin elde ettiği toplam gelir ise 1.4 milyar $ olarak kayda geçti.  Geçtiğimiz sene aynı dönemde Tayvanlı firma 2.2 milyar $ gelir sağlarkan 470 milyon $ kar elde etmişti. 

HTC One an itibariyle Tayvanlı teknoloji firmasının can simidi olacak gibi görünüyor. Galaxy S4 ile beraber 2013'ün en iddialı telefonlarınn başını çeken bu cihaz yavaş yavaş global piyasalarda satışa çıkmaya başladı. HTC One satışlarının ikinci çeyrek rakamlarında HTC'ye ciddi bir katkı yapacağı çok açık olsa da söz konusu katkının ne kadar olacağı yönünde herhangi bir öngörüde bulunmak şimdilik yanlış. Bekleyip göreceğiz.

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!