This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Samsung ile Apple'ın Arasındaki Pembe Dizinin Son Bölümü 20 Eylül'de

Apple ile Samsung davası sonrasında haftaya damgasını vuran sözcükleri özetleyecek olursak: 1 milyar USD, patent ihlali, asrın zaferi, büyük çöküş, taraflı juri heyeti.... Apple'ın çok net bir zafer kazandığı görüşü adeta tartışılamaz bir noktaya gelmiş durumda. Öyle ki kimilerine göre ilerisi için emsal oluşturacak bu dava ile Apple Android'in ayağını kaydıracak. Her ne kadar bu ve benzeri yaklaşımlar için çok geçerli bir temel olsa da Samsung ile Apple arasındaki mücadele çok yakın dönemde başka aşamalara gebe. Şimdi bu olası aşamalara kabaca bir göz atalım.

20 Eylül Tarihi

Duruşmada en son kararın verileceği gün 20 Eylül tarihi! Bu kritik günde davanın hakimi olan Koh Apple'ın Samsung'un 8 farklı ürününün piyasadan toplatılması yönündeki talebini nihai olarak karara bağlayacak. Bu arada bu tarihe kadar Samsung'un değişik argümanları mahkeme gündemine taşıması söz konusu olabilecek.

 

Yerinde ve Başarılı Bir İtiraz Çok Şeyi Değiştirebilir

Samsung ölçeğinde ve ciddiyetinde bir firmanın yürürüyen bir davanın kaybedilmesi ihtimalini de içeren bir çok olası senaryo için önceden planlanmış alternatif hareket planı olduğuna eminim. Hiç şüphesiz ki Samsung içinde bulunulan durumun dinamiklerini gözeten bir itirazda bulunacaktır.

Bu arada itiraz edilecek bazı noktalar aslında çok açık bir şekilde ortada duruyor. Bunlardan en ilgi çekeni ise jurinin içerisinde tam tamına 700 farklı soruyu içeren bir dosyayı en son açıklanan karar öncesi 3 gün gibi akılalmaz kısa bir zamanda gözden geçirmiş olması. Neresinden bakarsak bakalım bu süre gerçekten mantık sınırlarının ötesinde.


Apple Daha da Fazlasını İstiyor


Apple ortaya çıkan son görüntüden gayet memnun görünmekle beraber Samsung'dan daha fazlasını koparmaya niyetli. Samsung jüri tarafından patent ihlali yapmakla resmi olarak suçlu bulunduğu için Apple tazminat konusunda sınırları zorlamaktan çekinmeyecek.


Taraflar Arası Uzlaşma Söz Konusu Olabilir

Samsung ile Apple arasında patent haklarının kullanımı hakkında bir uzlaşmanın olması olasılığını göz ardı etmemek ve de ciddiye almak gerekiyor. Her iki tarafın da uzun yıllardır süren bu ve benzeri hukuki anlaşmazlıklar hususundaki bezginliği açık bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Her anlamda canlılığını koruyan davada hakim daha en son sözünü söylemedi. Milyonların heyecanla takip ettiği dava ile ilgili gelişmeleri anında sizlerle paylaşıyor olmaya devam edeceğiz.

 

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Volkan E. 29.Ağu.2012 Link to comment

    Bence Apple'ın en büyük kalesi olan Amerika Pazarı temelinde yürüyen bu davanın bizlere yansıması çok da büyük olmayacaktır. O yüzden sizin de dediğiniz gibi Samsung ve diğer Android telefonları korkusuzca satın almak lazım. Bu arada Apple'ın Samsung ve benzeri ürünlerin pazara girmesi korkusuyla Amerika pazarında ne kadar ucuza satıldığına inanmak gerçekten zor. Yakında bu konu ile ilgili bir yazı dizisi başlatacağım. 1.5 aylığına Amerika'dan ürün ürün fiyatlar hakkında bilgi vereceğim.

  • bence cok sacma bir dava ve traji komik kararlar alinmis iphone bu haksizlikla yeteri kadar musteri kaybina maruz kalacagini dusunmekle bereber herkezi samsung almasini tavsiye ediyorum. iphone markasinin windows yazilimi gibi tekellesememesinden kaynakli bir oyun duzenlenmis kapitalistler tarafindan.umit

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!